شهرستان بهار

فرزندان انقلاب|شهید ۲۱ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ همدان را بیشتر بشناسید

شناسه خبر: ۸۰۱۶
فرزندان انقلاب|شهید ۲۱ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ همدان را بیشتر بشناسید

"شهید حسین عاشوری" از جمله شهدای پر افتخار انقلاب اسلامی است که در ۲۰ سالگی هنگام طلوع خورشید انقلاب ایران یعنی در روز ۲۱ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ مانند دیگر شهدای راه پر افتخار آزادگی جاودانه شد و مسیری روشن برای نسل‌های بعد از خود به یادگار گذاشت.

به گزارش نشاط شهر، وقتی کتاب قطور انقلاب اسلامی را ورق میزنید بیشک در بین تمام صفحات زرین این کتاب نام آنانی که باایمانی راسخ و برای اعتلای کلمهالله آنهم درزمانی که هنوز تاریکی جای خود را به روشنایی نداده و کمتر کسی فکرش را میکرد طلوعی قهرمانانه در انتظار مردم ایران باشد، بیش از هر چیز دیگر به چشم میآید.

آنان که با نثار خون خود مسیری روشن برای نسلهای بعد از خود به یادگار گذاشتند. شهدایی مانند "شهید حسین عاشوری" شهید که یکم فروردینماه سال 1337 در شهرستان بهار و در روستای یعقوب شاه که بعدها به نام "روستای حسینآباد آشوری" تغییر نام یافت، چشم به این جهان گشود و در 20 سالگی هنگام طلوع خورشید انقلاب اسلامی ایران یعنی در روز 21 بهمنماه 1357 مانند دیگر شهدای راه پر افتخار آزادگی جاودانه شد.

محمدعلی عاشوری برادر این شهید معزز در توصیف حالات و رفتار این شهید اظهار داشت: در زمان طاغوت وقتیکه بیشتر جوانها گمراه و به کارهای ناشایست مشغول بودند ،حسین نوجوانی خود را در کورههای آجرپزی میگذراند و پس از مدتی نیز وقت خود صرف کمک کردن به پدرمان در مغازه لحافدوزی کرد.

وی افزود: با اوج گرفتن انقلاب اسلامی و مبارزات مردم علیه حکومت طاغوت یعنی تقریبا 7 ماه پیش از 12 بهمن سال 56 حسین از کار لاف دوزی دست کشیده و وارد عرصه مبارزه علیه حکومت شاه شد.

عاشوری در باره اقدامات و مبارزات این شهیدبیان کرد: وقتی از او میپرسیدیم کجا میروی سکوت میکرد و عموما مخفیانه کارهایش را انجام میداد تا اینکه 4 ماه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی خواهرم عکس امام (ره) را در جیب کتش پیدا کرد و اینگونه ما متوجه برخی از فعالیتهای او شدیم.

برادر شهید عاشوری عنوان کرد: شهید عاشوری همچنان به مبارزات خود ادامه میداد تا اینکه در روز تشییعجنازه مرحوم آیتالله آخوند ملاعلی معصومی همدانی بالباسهای پاره به خانه آمد آن شب حسین نواری از سخنرانی امام (ره) داخل ضبطصوت گذاشت و ما برای نخستین بار صدای امام (ره) شنیدیم.

وی گفت: از فردای آن روز حسین با 20 تن دیگر از اهالی روستا که به تظاهرات میرفتند، همراه شد تا اینکه در 12 بهمنماه 1357 برای پیدا کردن شغل راهی تهران شد که البته بعداً متوجه شدیم او برای شرکت در تظاهرات راهی تهران شده بود نه برای پیدا کردن شغل.

عاشوری افزود: پس از بازگشت حسین به همدان ادامه یافتن مبارزاتش، شب 21 بهمنماه هنگامیکه همه خوابیده بودیم، حسین گوشش به رادیو بود و اخبار را دنبال میکرد. نیمه شب حسین مرا از خواب بیدار کرد و درحالیکه که اشک از چشمانش سرازیر شده بود به من گفت:" همهجا را آتش کشیدهاند و شما خوابیدهاید؟ گارد شاهنشاهی را گرفتند یعنی دیگر آخر راه است....".

وی بیان کرد: صبح آن روز حسین راهی همدان شد تا به همراه آیتالله مدنی و دیگر مبارزان مانع از پیشروی تانکهایی شوند که برای سرکوبی مردم راهی تهران بودند.آن روز حسین به همراه مرم در برابرتانک های زرهی ایستاده و جلوی حرکت آنها را گرفته بودند.

عاشوری درباره نحوه شهادت این شهید معزز اظهار داشت: دوستان حسین که آن روز همراه او بودند درباره شهادت او گفتند: حسین به بالای یکی از تانکها رفته و با یکی از مأموران مسلحی که روی تانک مستقر بود درگیر میشود. ان مامور نیز پس از مشاجره، هنگام درگیری به سمت حسین شلیک میکند که همین جراحت نیز سبب به شهادت رسیدن او میشود .

"شهید حسین عاشوری"، مانند بسیاری از جوانان مؤمن انقلابی زمان خود، از همان دوران نوجوانی با چشیدن طعم فقر کمر همت بسته و با کارگری در کورههای آجرپزی و بعد شاگردی در مغازه لحافدوزی تلاش کرد تا باری از دوش خانواده خود بردارد.

جوانی که اگرچه نتوانست به دلیل مشکلات مالی تحصیلات خود را تا بیش از سوم راهنمایی ادامه دهد، اما التزام او به انجام واجبات، تیزهوشی، تواضع، حسن خلق، تقوا، دوری از کسب مال حرام، پرهیز از آزار و اذیت مردم و ادبش سبب شد از او چهرهای درخشان در بین خانواده، دوستان و آشنایان به یادگار بماند.

سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان امسال همانند چند سال گذشته و به مناسبت چهلسالگی انقلاب اسلامی در اقدامی پسندیده به معرفی شهدای شاخص استان پرداخته و در این بین نیز شهید "حسین عاشوری" را بهعنوان شهید شاخص شهرستان بهار انتخاب و معرفی کرده است.

انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر