شهرستان بهار

نگاهی اجمالی به برپایی موکب آیت الله بهاری در کربلا؛ از کمک به نیازمندان تا نذر امام حسین

شناسه خبر: ۸۰۳۸
نگاهی اجمالی به برپایی موکب آیت الله بهاری در کربلا؛ از کمک به نیازمندان تا نذر امام حسین

مدت دو سال است که همشهریان بهاری توفیق استقرارموکب جهت پذیرایی و اسکان زائران اباعبدالله الحسین در کربلای معلی در ایام اربعین با نام موکب آیت الله بهاری را دارند و با شروع ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان تدارک لازم برای برپایی این موکب دیده می شود.

به گزارش نشاط شهر، به درخواست یکی از مسئولین موکب کربلا بر آن شدیم که یک نظرسنجی در خصوص چگونگی خدمت رسانی در این موکب در بخش های مختلف پذیرایی ، اسکان، فرهنگی و پزشکی از همشهریان داشته باشیم.
در این بین بیش از 40 نظر برای این پست ارسال شد و در آن نظرات متفاوتی ارائه شد تعدادی در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور ایجاد موکب در کربلا را بیهوده دانسته و توصیه کرده بودند که به جای این هزینه در کربلا پول آن را صرف نیازمندان شهر کنند و عده ای دیگر تحمل شرایط اقتصادی موجود را مرهون اعتقادات مردم دانسته و رسیدگی به امور اعتقادی و مذهبی را واجب دانستند.
ضمن تقدیر و تشکر از عوامل موکب آیت الله بهاری که هر سال با شور و شوق وافر در کربلا حاضر شده و به پذیرایی از همشهریانمان می پردازند باید به این نکته اشاره کرد که نظر همه دوستان به جا و قابل احترام است. کمک به فقرا و نیازمندان در شرایط اقتصادی کنونی غیر قابل انکار است و حضور پرشور در پیاده روی اربعین و پذیرایی از همشهریان در این همایش پرشور جهانی نیز قابل چشم پوشی نیست.
امسال با جو حاکم بر اقتصاد کشور مشکلات اقتصادی بیش از پیش باعث ایجاد نگرانی در مردم ما شده و وضعیت به گونه ای تغییر کرده که نیازمندان فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده اند.
اما نباید یک موضوع را فراموش کرد و آن اعتقادات محکم و راسخ همین مردم به ائمه و امام حسین است به طوریکه شاهد آن هستیم که گاهی برخی افراد نیازمند که به نان شب محتاجند به هر شکلی که شده در ایام عزاداری امام حسین و اربعین اصطلاحا از گلوی خود بریده و نذر امام حسین می کنند و برکت زندگی خود را در همین می دانند چه بسا در پیاده روی اربعین نیز شاهد این خلوص نیت بین عراقی ها هستیم به طوریکه خدمت به زائر امام حسین را وظیفه خود دانسته و به هر نحوی سعی دارند به زائران خدمت کنند. یکی غذای زائر را فراهم می کند، یکی جای خواب برای زائر فراهم می کند، یکی خیاطی صلواتی راه انداخته و دیگری ویزیت رایگان برای زائران گذاشته است.
آنچه که در این همایش جهانی دیده می شود مردمی بودن و اخلاص نیت در آن است بی شک افرادی هم هستند که در این شرایط معنوی افراط و تفریط کرده و گاه باعث ایجاد دیدگاه بدی بین دیگر افراد می شوند، اما نباید این موضوع را به کل تعمیم داد و اساسا کل موضوع پیاده روی اربعین را زیر سوال برد چرا که این یک همایش جهانی بوده و نشان دهنده عزت و عظمت شیعه در جهان است.
باید به این نکته توجه داشت که افرادی که می خواهند به موکب آیت الله بهاری در کربلا کمک کنند، خود با آگاهی کامل این کار را می کنند، یکی می خواهد پولش را صرف نیازمندان کرده و دیگری می خواهد پولش را صرف زائران کند و هر دو کاملا قابل احترام و ستودنی است.
در این شهر مراکز خیریه و نیکوکاری فعالی وجود دارد که هر یک به هر نحوی در طول سال به نیازمندان کمک می کنند و حق انتخاب برای همشهریان را فراهم کرده اند که همشهریان می توانند با مراجعه به این مراکز کمک های خود را به دست نیازمندان برسانند حق انتخاب با خود مردم است که بخواهند دارایی خود را در چه راهی صرف کنند و یا چه درصدی از دارایی خود را در راه کمک به نیازمندان گذاشته و چه درصدی را صرف اعتقادات خود کنند و این نباید باعث شود که زحمت افرادی که خالصانه برای خدمت به زائران و نیازمندان که واسطه ای برای این امور خیر هستند نادیده گرفته شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر