شهرستان بهار

یادداشت :

رفتني‌ها با کارنامه بروند

شناسه خبر: ۸۰۶۸
 رفتني‌ها با کارنامه بروند

با ابلاغ رسمي قانون منع بکارگيري بازنشستگان در دستگاه‌هاي دولتي، محمدناصر نيکبخت استاندار همدان همراه با 22 مدير نيز بايد بار سفر را بسته و از مسئوليت‌هاي دولتي خداحافظي کنند.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از همدان پیام، نيکبخت به عنوان نخستين مديري كه بايد ترك پست كند، با تجربه بيش از 5 سال در قامت استاندار همدان مشغول به خدمت بوده فردي است که تجربه مديريتهاي سطح بالا در دولتهاي مختلف را دارد.

وي از زمان دولت اصلاحات و استانداري علياصغر زبردست پست معاونت استانداري همدان را بر عهده داشته و در دولت نهم و در در سمت خود ابقا شده بود و در نهايت در اوايل دولت دهم به افتخار بازنشستگي نائل آمد و مدت 4 سال را در تهران به زندگي شخصي خود رسيدگي کرد.
و در سال 92 با پيروزي دولت اعتدالي حسن روحاني بار ديگر هماي سعادت نيکبخت را در قامت استاندار به كاخ سبز فرستاد.
پس از استقرار دولت يازدهم رايزنيها براي انتخاب استاندار همدان شدت گرفت و پس از مطرح شدن گزينههاي مختلف که با مخالفت نمايندگان اصولگراي استان روبرو ميشدند و وزارت کشور نيز بنا را بر تعامل با نمايندگان و اجماع نظر انها بر روي استاندار انتخابي گذاشته بود. در نهايت محمدناصر نيکبخت با اجماع نمايندگان که اکثريتشان از طيف اصولگرا بودند به عنوان استاندار همدان برگزيده شد.
از آنجايي که نيکبخت به عنوان يک چهره اعتدالي و فردي که هم با اصولگرايان و هم با اصلاحطلبان تجربه کار کردن داشت و روحيه تعامل با طيفهاي مختلف را در كارنامه دارد و به عنوان يک چهره اقتصادي در استان شناخته ميشد بناي خود را بر اهداف اقتصادي گذاشت گر چه در سياست نيز نشان داد امور سياسي را با آرامش و با زيرکي خاصي پيش ميبرد به طوري که در دولت يازدهم اکثر فرمانداران و معاونين خود به ويژه معاون سياسي و امنيتي خود را از بين اصلاحطلبان و نه اصولگرايان برگزيد و اين امر همواره مورد انتقاد احزاب و چهرههاي شاخص اصولگرايي در استان واقع ميشد.
ولي نيکبخت اين موضوع را با نشستهاي تعاملي و در ارتباط و تعامل با اصولگرايان مديريت ميکرد تا از گزند انتقادهاي تند و تيز برخي چهرههاي سياسي اصولگرا در امان بماند.
البته داستان نيکبخت و نمايندگان اصولگرا کاملاً متفاوت از رابطه وي با احزاب سياسي و چهرههاي بانفوذ اصولگرايان بوده است.
شايد کمتر کسي فکر ميکرد که نيکبخت در دولت دوازدهم نيز بتواند نظر مثبت 7 نماينده اصولگرا را براي باقي ماندن در كاخ استانداري به دست آورد. اما قدرت لابيگري و امتيازگيري نمايندهها با تغيير معاون سياسي امنيتي وي به نفع نمايندهها تمام شد.
با رفتن الهيتبار مديري باتجربه و بومي و از نيروي جبهه و جنگ كه از خانواده ايثارگران با فشار نمايندهها اتفاق افتاد و در نهايت فردي غيربومي كه ميتوانست براي نمايندهها بيخطر باشد، جايگزين شد.
اين اقدام نيکبخت رابطه وي را با اصلاحطلبان به شدت تيره کرد و اين روابط سرد همچنان در بين طرفين حاكم است.
نيکبخت حرفهاي اقتصادي قشنگي در اين 5 سال زده است در زمينههايي چون اشتغال و سرمايهگذاري و بکاراندازي واحدهاي توليدي آمارهايي نيز ارائه داده است که همواره اين آمارها با چالش و انتقاد جدي روبهرو بوده است.
و مهمترين دليل منتقدين بر منطبق نبودن آمارهاي اعلامي استاندار و فاصله با واقعيتهاي موجود در استان و روند نزولي و منفي شاخصهاي اقتصادي در استان همدان است. افزايش بيکاري، عدم تحقق وعدههاي جذب سرمايهگذاري داخلي و خارجي، تورم بالاي استان نسبت به استانهاي ديگر، رکود بيسابقه واحدهاي توليد و تعطيلي بسياري از آنها به علت بدهي به بانکها و نبود سرمايه در گردش و نبود حمايت بانكها از طرحهاي اقتصادي و غيره را ميتوان نام برد.
پتروشيمي يكي از علامتهاي سؤال کارنامه نيکبخت خواهد بود؛ زيرا اين پروژه 12 ساله سرانجام ششمين استاندار را هم بازنشسته كرد و به پايان نرسيد. نيکبخت اين اواخر زياد تلاش کرد پروازهاي تهران- همدان را سرپا نگه دارد و در اين زمينه حتي در اولين جلسه شوراي اداري استان خواستار استفاده از هواپيما براي امور كاري كرد و حتي از دستگاههاي نظارتي خواست که در خصوص مأموريتهاي کارمنداني که با هواپيما به تهران ميروند مانعتراشي نکند و همکاري نمايد. موضوع سرمايهگذاري «شستا» و بيسرانجامي «پاس» از ديگر نقاط پرابهام كارنامه نيكبخت خواهد بود.
در مقابل اقدامات بيسرانجام اما شنيده شدن صداي سوت قطار در همدان نقطه مثبت اقدامات استاندار 68 ساله در همدان است، گرچه اين پروژه نيز با مشكل قطار در مسير تهران مواجه است اما پروژه 13 ساله را كه پيشتر وعده اجرا داده شوده بود، با حضور روحاني افتتاح شد.
با همه اين تفاسير حداقل انتظاري كه از نيكبخت و ديگر مديران در آستانه وداع با پستهاي مديريتي آن است كه كارنامهاي شفاف و قابل ارزيابي از خود ارائه دهند تادر شرايطي كه دولت شعار شفافيت سر ميدهد، مردم استان دستاوردهاي حضور اين مديران در استان و يا فرصتهاي از دست رفته را بتوانند مورد ارزيابي قرار دهند. فراموش نكنيم كارنامه نيكبخت و ديگر مديران كارنامه نمايندگان حامي آنان نيز خواهد بود.

نویسنده : فيضا... مظفرپور

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر