شهرستان بهار

تکنیک ابداعی غار نوردی توسط همشهری بهاری

شناسه خبر: ۸۰۸۸
 تکنیک ابداعی غار نوردی توسط همشهری بهاری

"پا رکاب" تکنیک غار نوردی که بیش از ۱۱ سال پیش توسط حسین شاهداغی ابداع شد.

به گزارش نشاط شهر، گفتگویی داشتیم با حسین شاه داغی ، غارنورد شهرستان بهار و از ابداع وی در زمینه غارنوردی جویا شدیم.

حسین شاه داغی میگوید : متولد 1357 و ساکن شهر بهار می باشم مدت 31 سال کوهنوردی و 15 سال است که غارنوردی میکنم .

شاه داغی می گوید : عموی من آقای محسن والایی صفا از اعضای اصلی موسسان هیئت کوه نوردی بهار مشوق من بود و من از 9 سالگی کوهنوردی را به کمک ایشان شروع کردم و اولین صعودم در 10 سالگی به قله الوند به همراه او و بعد در ادامه صعود به قلل دیگر در داخل و خارج استان بود .
او می گوید : غارنوردی را به صورت شخصی از 1382 بدون مربی شروع کردم که خالی از اشتباهات فردی و محیط زیستی نبود ؛ بعدها توسط آشنایی با اساتید این رشته در استان های دیگر فنون صحیح غارنوردی را یاد گرفتم و توانستم گروه غارنوردی آیت الله بهاری را در سال 1387 با همیاری آقای محمد تبریزیان و اولین کمیته غار شهرستان را در سال 1388 به کمک آقای مرتضی قاسمی تشکیل بدهم .

وی اظهار داشت: تا سال 1382 بهار غارنورد فعال و تا سال1387 اصلا گروه غارنوردی نداشت و بهترین همکاری که با من شد این بود که سال 95 مسئول هیئت کوه بهار به من گفت که کمیته غار را منحل کنم .

وی گفت : حدود 59 غار کوچک و بزرگ را در نقاط مختلف ایران پیمایش کرده ام .

او از غار درمانی می گوید :
اسپلیلیوتراپی یا غار نمک درمانی با نام مستعار نمک درمانی قدرتمند ، درمانی طبیعی در هوای محیطی کنترل شده است ، که شبیه غار نمک طبیعی در محیط زیست در آمده برای درمان شرایط تنفسی و پوستی می باشد . این یک روش درمانی است که از یونانیان باستان به پزشکان امروزی رسیده و ادامه دارد و کارشناسان پزشکی از اثرات شگفت انگیز آن دفاع کرده اند .

شاه داغی از تکنیک ابداعی اش می گوید که این تکنیک روشی ابداعی از طرف خودم بوده که بیش از یازده سال از آن استفاده میکنم و در صعود از چاه در غارهای چاهی کاربرد دارد چند روز پیش به طور اتفاقی متوجه شدم که یک ایتالیایی این تکنیک را ابداع و پیشنهاد آن را به شرکتهای تولید ابزار کوهنوردی ارائه داده است که من هم با ارائه سند به اعضای انجمن غار و دبیر گروه معراج البرز اطلاع دادم .

او میگوید : به غیر از غار نوردی فعلا در هیچ رشته ی ورزشی فعالیت نمیکنم .

او گفت : تا به حال تمام پیمایش های انجام شده با هزینه شخصی خودم و افراد گروهم بوده و در مقاطعی هیئت کوه با التماس فقط چندین مورد به بنده طناب و کارابین قرض داده است ، حمایت خاصی از طرف مسئولین نشده ام .

وی می گوید : سالها مطالبه و در خواست به جهت ارتقای کمی و کیفی این رشته ورزشی از مسئولین در شهرستان مرا به این نکته مهم رساند : هر که نان از عمل خویش خورد منت حاتم طایی نبرد!
او آرزوی موفقیت و سلامتی تمامی ورزشکاران و اساتید محترم را از خداوند منان مسئلت دارد.

سخن آخر حسین شاه داغی:
هنوز شاگردی هستم در محضر اساتید و انشالله فرصت آموختن بیشتر را داشته باشم و تشکر از شما که این فرصت را در اختیار من قرار دادید.

امیدواریم با حمایت و پیگیری مسئولین مربوطه ابداع این همشهری به نام خودش ثبت شود و مورد استفاده غارنوردان امروزی و آینده باشد.

با آرزوی موفقیت و سر بلندی برای ایشان.
فردوس نبی پور

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر