شهرستان بهار

غارنوردان بهاری موفق به پیمایش و کشف دالان و دهلیزهای جدیدی از غار سراب شدند +تصاویر

شناسه خبر: ۸۱۲۸
غارنوردان بهاری موفق به پیمایش و کشف دالان و دهلیزهای جدیدی از غار سراب شدند +تصاویر

در پیمایشی تعدادی از غارنوردان شهرستان بهار و شهر اراک وارد غار سراب شده و موفق به کشف و پیمایش دالان ها و دهلیزهای جدیدی از این غار شدند که متشکل از قندیل های زیبای آهکی بود.

به گزارش نشاط شهر، غار سراب یا ساره قیه یا قره صاداق در 87 کیلومتری شمال همدان و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. دهانه غار در ارتفاع 2200 متری سطح دریا، و به سوی شمال و مشرف به دریاچه است.
غار در زیر گسلی به طول 1000 متر زایش یافته است. پایه غار، از سنگ آهک و سنگهای دگرگون تشکیل شده است. بخش بالایی که آهکی بوده بر اثر نفوذ و عبور آب اسیددار تحلیل رفته و پایه شیستی آن باقی مانده است.
غار از نوع غارهای باریک است و به هیچ وجه برای گردش گری مناسب نیست و اگر ترکیب آن دستکاری شود، به یک کانال طولانی و بی جاذبه تبدیل میشود. غار از تعدادی تالار ، دالان، و دهلیز تشکیل شده است که به سبب گردش آب فوق اشباع از کلسیم بیکربنات در آنها و جذب کلسیم کربنات، به علت قانون جاذبه ملکولی، همگی دارای لبه های پیش آمده قرنیزمانند هستند.
در پیمایشی تعدادی از غارنوردان شهرستان بهار و شهر اراک وارد این غار شده و موفق به کشف و پیمایش دالان ها و تالارهای جدیدی از این غار شدند که متشکل از قندیل های زیبای آهکی بود.
در این پیمایش غار از سه بعد متفاوت مورد بررسی و پیمایش قرار گرفت. گروه اول تا حوضچه اول گروه دوم تا انتهای مسیرهای آبی غار و مسیر خشکی بعد از دریاچه آخر و گروه سوم مسیرهای آبی فرعی را توسط قایق بررسی نمودند که موجب کشف دهلیزها ودالانهای جدیدی در طبقه دوم غار شد که شامل چکنده ها و چکیده های نیی وگل کلمی و حوضچه های ریم استون وفلاوستونهای بسیار زیبا بود.
از نکات بسیار جالب این قسمت حوضچه های ریم استون بسیار زیبا و هلکتیت ها بود که پیشنهاد میشود جهت آسیب ندیدن این قسمت از بیان کروکی خودداری گردد و عکسهای مربوطه بعنوان سند ارائه شود.
در بازدید از غار، غارنوردان باید بخشی از راه را با قایق، بخشی از آن را با استفاده از لبه قرنیزی و گیره های موجود روی دیوار، و اندکی از مسیر را هم با استفاده از پلها طی کنند.
هنوز تمام ابعاد این غار به طور کامل شناسایی نشده است به طوری که در هر پیمایش ممکن است دهلیز یا دالان و تالاری جدید کشف شود.

افراد شرکت کننده دراین برنامه را عماد کمره ای ، میلاد رئوفی و سما نجفی از استان مرکزی و عقیل گلجانی از استان قم، مهدی صبور ، امیر حسین قبادی و حسین شاهداغی از گروه غار نوردی آیت الله بهاری و خانمها خوشبین ونبی پور و کریمی رادپور وآقایان بهرام طراقیه و رضا طهماسبی از شهر بهار تشکیل می دادند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر