شهرستان بهار

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار برگزار گردید :

استقبال پرشور علاقمندان از برگزاری نشست تخصصی کتاب خوان "کیمیاگران خاک"در شهرلالجین

شناسه خبر: ۸۱۶۲
 استقبال پرشور علاقمندان از برگزاری نشست تخصصی کتاب خوان "کیمیاگران خاک"در شهرلالجین

استقبال پرشور علاقمندان از برگزاری نشست تخصصی کتاب خوان "کیمیا گران خاک" با موضوع هنر سفال و سرامیک و شهر جهانی لالجین

به گزارش نشاط شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان،معصومه فزونی،رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار ، از برگزاری نشست کتاب خوان تخصصی "کیمیا گران خاک" با موضوع هنر سفال و سرامیک با حضوردکتر عاطفه زارعی مدیر کل محترم کتابخانه های عمومی ، احسان قنبری فرماندار شهرستان بهار، معاونین اداره کل کتابخانه های عمومی استان ، بخشداران بخش های لالجین ،مرکزی و صالح آباد ، شهرداران،مسئولین شهرستان واستقبال پرشور هنرمندان سفال گر لالجین و اقشار مختلف با همکاری صمیمانه شهرداری محترم لالجین در شهر جهانی لالجین برگزار گردید.

فزونی عنوان داشت:در این نشست شش اثر با موضوع هنر سفال و سرامیک توسط اساتید و پژوهشگران مجرب این حوزه به شرح ذیل معرفی گردید:

1-کتاب زیبایی شناسی سفال نوشته دکتر ناصر مقدم پور ؛ معرفی شده توسط نویسنده کتاب : در این کتاب از منظری خاص به موضوع سفال و سفال گری پرداخته شده و زیبایی شناسی سفال به عنوان علم بررسی زیبایی ارزش های هنری که در حوزه سفال کمتر بکار گرفته شده است در این کتاب بصورت مبسوط بدان پرداخته شده است. در این کتاب سعی گردیده با معرفی تحولات تاریخی با بررسی اررزش های زیبایی شناسانه و هنری جنبه های جدیدی از این هنر باستانی که درسراسر نقاط زمین و در تمام طول تاریخ جاری و تاثیرگذار بوده است برابر چشم خوانندگان قرار گیرد.

2-کتاب زیبایی شناسی کاشی نوشته دکتر ناصر مقدم پور ؛ معرفی شده توسط مولف کتاب: کاشی یکی از حوزه های هنری و فنی ایران است که از منظر هنر پژوهان و گردشگران خارجی نماد هنر و معماری ایران نیز محسوب می شود ضمن اینکه کاشی نقطه تلاقی سه هنر اصلی ایران در دوره اسلامی یعنی معماری ، صنایع دستی و کتابت است . این هنر با داشتن ارزش های فرهنگی و تاریخی زمینه بسیار مناسبی در روزگار مناسب و در تولید انبوه کاشی به شمار می آید.کتاب زیبا یی شناسی کاشی علاوه بر بررسی سیر تاریخی و تحولات هنری و فنی تلاش دارد ارزش های آشکار و نهان این هنر را به عنوان دستاوردی قابل نوجه و توسعه در اختیار خوانندگان قرار دهد.

3-کتاب سفال درمانی نوشته علی زاده محمدی ؛ ارائه شده توسط حمید محبی شهردار شهر لالجین : در این کتاب تاریخچه سفال گری ، ابزار سفال و روش ها و تکنیک های آن بررسی شده و تمرینات بسیاری برای افراد و گروه های سنی مختلف آورده شده است . سفال درمانی یکی از روش های هنر درمانی است که با استفاده از گل به افراد کمکمی کند که به حل مسائل و مشکلات روحی بپردازند. کتاب از مجموعه کتاب های هنردرمانی است که روان شناسان و کارشناسان هنری مراکز روانشناختی و مشاوره آن را گردآوری کرده اند. در این کتاب خواننده با تمرینات و کاربرد آن ها برای درمان اضطراب ، افسردگی و ترس و وسواس و افزایش تمرکز آشنا می شود که روشی پویا و خلاق در درمان است

4-کتاب صنعت لعاب سازی و رنگ های آن ؛ نوشته دکتر میرمحمد عباسیان ؛ ارائه شده توسط مهندس محمد سلیمی پژوهشگر سرامیک :
کتاب حاوی اطلاعات کاملی در زمینه لعاب از معرفی مواد اولیه ، ویژگی ها ، روش فراوری، فرمول نویسی و ساخت انواع لعاب تا شرح آزمایشات مربوط به کنترل لعاب و نیز رفع عیوب احتمالی را در اختیار خواننده قرار می دهد.

5-کتاب آموزش هنر و فن سفا گری و سرامیک نوشته سعید گرجستانی ، معرفی شده توسط مهندس ندا رحمانی نسب پژوهشگر سرامیک . این کتاب با معرفی انواع خاک ها از جمله کائولن و بال کلی آغاز می شود و سپس در خصوص روش های شکل هی و طراحی مباحثی را مطرح می کند. در ادامه به روش های تزئین به همراه تصاویری از نمونه های موزه ها و گالری های معتبر جهانی می پردازد. در فصول بعدی لعاب کاری، انواع آن و پختن یا آتش دهی هم معرفی می شود. در انتها نیز اشاره ای به تاریخچه هنر و تکامل آن در جهان می پرازد. از نقاط قوت این کتاب تصاویر متنوع و زیاد جهت بهره برداری مخاطبین این حوزه می باشد.

6-کتاب نوآوری باز : پارادایم نوین آفرینش و تجاری سازی فناوری نوشته هنری چسبرو؛ معرفی شده توسط دکتر فرهاد فرهانجی پژوهشگر مواد و سرامیک . در این کتاب برای اولین بار مفهوم نوآوری باز درمقابل نوآوری بسته مطرح شده است. در نوآوری بسته صفر تا صد فرایند نوآوری از ایده پردازی تا تجاری در داخل مرزهای شرکت انجام می پذیرد. اما در مفهوم جدید نوآوری باز بر تشریک مساعی در خلق ایده های نو تاکید می شود. به این معنی که شرکت درب های خود برروی ایده های دیگر باز می کند یا با همکاری دیگر بازیگران از جمله مشتریان ، نخبگان و دانشگاهیان، تامین کنندگان، توزیع کنندگان و حتی رقبا به نوآوری می پردازد.در این کتاب مفاهیم مرتبط با نوآوری باز ، نحوه اجرای آن و چند نمونه از تجربیات موفق بیان گردیده است.

خاطر نشان می سازد در فضای رقابتی امروز نوآوری به معنای ارائه محصولات و خدمات جدید و متنوع از جمله مهم ترین مولفه های موفقیت هر کسب و کار بویژه کسب و کارهای حوزه صنایع دستی است که با ظهور تکنولوژی های نوین بقای آن ها با خطر مواجه شده است.

در ادامه این نشست از معرفی کنندگان کتاب با اهدا لوح سپاس و تندیس ویژه نشست تقدیر بعمل آمد.

فزونی در پایان از حمایت های بی دریغ شهرداری لالجین، اتحادیه سفال و سرامیک، شهرک صنعتی سفال و سرامیک، دانشکده جامع علمی کاربردی لالجین و سایر ادارات و نهادها که دربرگزاری هرچه بهتر این نشست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهار را یاری نمودند تقدیر و تشکر بعمل آورد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر