شهرستان بهار

صادرات سیب‌زمینی به شرط تأمین نیاز داخلی

شناسه خبر: ۸۲۳۰
صادرات سیب‌زمینی به شرط تأمین نیاز داخلی

ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی مشروط به تأمین نیاز داخل و جلوگیری از افزایش قیمت لغو می‌شود.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، استان همدان نقش عمده ای در تولید سیب زمینی کشور دارد و کشاورزان آن به ویژه کشاورزان شهرستان بهار در سراسر کشور مشغول تولید این محصول هستند. در اوایل سال جاری که قیمت ارز به یکبار افزایش یافت، صادرات کالاها سود بالایی برای تولیدکنندگان و صادرکنندان به دنبال داشت، به طوری که همگان ترجیح میدانند کالاهای خود را به جای عرضه در بازار داخل به خارج از کشور ارسال کند.

هجوم یکبار تولیدکنندگان برای صادرات باعث افزایش قیمت سیب زمینی در داخل کشور شد تا جایی که هر کیلو سیب زمینی به قیمت 5 هزار تومان نیز رسید. با این اتفاق دولت صادرات سیب زمینی را ممنوع کرد. این اقدام با مخالفت کشاورزان و نمایندگان آنها مواجه شد تا بالاخره وزیر جهاد کشاورزی از نخستین روز دی ماه ممنوعیت صادرات را لغو کرد، اما آیا این آزادسازی منجر به افزایش دوباره قیمت سیب زمینی در داخل کشور خواهد شد یا نه؟ این سؤال را با فعالان بخش خصوصی و متولیان دولتی در استان همدان به عنوان یک استان تأثیرگذار در تولید و توزیع سیب زمینی مطرح کردیم.

مازاد نیاز را صادر می کنیم

مدیرعامل تعاونی سیب زمینی کاران شهرستان بهار در گفت و گو با فارس گفت: لغو ممنوعیت صادرات سیب زمینی توسط وزارت جهاد کشاورزی واقعیت دارد اما هنوز نامه آن به وزارت صنعت، معدن، تجارت و گمرکات ابلاغ نشده است.

مجید ریحانی با بیان اینکه نامه لغو ممنوعیت صادرات سیب زمینی در نخستین روز دی ماه صادر شده است، اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی این نامه را برای وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است و این وزارتخانه باید به گمرکات این مسأله را اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه بنابراین لغو ممنوعیت هنوز به طور کامل اجرایی نشده است افزود: برخی از افراد خودروهای حامل سیب زمینی را به مرزها ارسال کردند که ما از آنان خواستیم از این اقدام جلوگیری کنند.

مدیرعامل تعاونی سیب زمینی کاران بهار با بیان اینکه این نامه نباید به این زودی در سطح جامعه منتشر میشد، تصریح کرد: نماینده مردم قروه در استان کردستان این نامه را در فضای مجازی منتشر کرد که متأسفانه باعث مشکلاتی شود.

وی ادامه داد: حداقل یک هفته زمان نیاز دارد که لغو ممنوعیت صادرات سیب زمینی اجرایی شود وباید تا اعلام نهایی گمرک منتظر می ماندند.

ریحانی با اشاره به اینکه تشکل های بخش خصوصی رسیدن به لغو ممنوعیت صادرات را دنبال کردند، خاطرنشان کرد: انجمن ملی سیب زمینی و تعاونی سیب زمینی کاران بهار این مسأله را از مجاری قانونی دنبال کردند.

وی با بیان اینکه یکی از بندهای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات برخی از محصولات کشاورزی است، گفت: تشکل های بخش خصوصی سیب زمینی کاران اعلام کردند که مازاد بر نیاز در کشور وجود دارد که می توان آن را صادر کرد.

مدیرعامل تعاونی سیب زمینی کاران بهار با اشاره به اینکه با توجه به برداشت های سیب زمینی های جنوب کشور و محصولات موجود در انبارهای به ویژه در استان همدان با یک مازاد نیاز مواجه می شویم، اظهار کرد: هر روز با کاهش قیمت سیب زمینی مواجه هستیم چون ممنوعیت صادرات باعث شده بود که ناامیدی در کشاورزان به وجود آمد.

وی با بیان اینکه دولت اجازه ایجاد شوک قیمتی در محصول سیب زمینی نخواهد داد، افزود: بخش خصوصی نیز تعهد داده است که در صورت باز شدن مرزهای کشور برای صادر کردن سیب زمینی تعادل در عرضه محصولات را در داخل کشور و خارج حفظ کند.

ریحانی با اشاره به اینکه ملاک تصمیم گیری وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت قیمت تعیین شده در میوه و تره بار تهران است، تصریح کرد: از سوی مسؤولان به طور شفاهی اعلام شده که اجازه افزایش قیمت سیب زمینی را به بیش از 2 هزار و 300 تومان نخواهند داد.

وی با بیان اینکه بنابراین اگر بخواهد قیمت سیب زمینی افزایش یابد مجدداً صادرات ممنوع می شود، ادامه داد: کشاورز هم باید فروش خود را مدیریت کند و محصولات را نگاه ندارد که کشاورز نماها و دلالان سوء استفاده کنند و احتکار ایجاد شود.

سیب زمینی جیرفت بهمن و اسفند میرسد

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه پس از ممنوعیت صادرات سیب زمینی قیمت کاهش و متعادل شد، اظهار کرد: با توجه به ثبات قیمت سیب زمینی وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات این کالا را لغو کرده اما نامه آن هنوز به گمرکات ابلاغ نشده است.

مهدی نجفیان با بیان اینکه امیدواریم که به اندازه کافی سیب زمینی در انبارها وجود داشته باشد که بازار متلاطم نشود، افزود: آزادسازی صادرات بر اساس اطلاعاتی بوده که استانها به وزارتخانه ارسال کردند.

وی تصریح کرد: اعلام شده که محصولات جنوب کشور در بهمن و اسفندماه به بازار میرسد و اجازه افزایش قیمت را نخواهد داد و تا کنون نیز تغییری در قیمت به وجود نیامده است.

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان همدان گفت: با توجه به پیش بینی هایی که انجام شده است که در زمستان و بهار محصولاتی به بازار میرسد امیدواریم که با افزایش قیمت مواجه نشویم.

شروط صادرات

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه هنوز نامه لغو ممنوعیت صادرات سیب زمینی به وزارت صنعت، معدن و تجارت نرسیده است اظهار کرد: لغو ممنوعیت صادرات سیب زمینی طی نامهای به سازمان صمت اطلاع داده میشود و وزارتخانه در این حوزه اظهار نظر خواهد کرد.

مجید زرین دلاور با بیان اینکه ممکن است که این نامه در ستاد تنظیم بازار کشور نیز مطرح شود تصریح کرد: موافقت با لغو صادرات مشروط به عرضه با قیمت مناسب سیب زمینی و تعیین سقف برای صارات سیب زمینی است.

وی تصریح کرد: صنعت، معدن و تجارت مخالف صادرات این کالا بودند اما تولیدکنندگان به دنبال لغو ممنوعیت هستند و اگر این اتفاق رخ دهد، شروطی در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر