شهرستان بهار

راه دشوار کلان‌شهر خواندن همدان

شناسه خبر: ۸۲۶۳
 راه دشوار کلان‌شهر خواندن همدان

نماینده همدان در مجلس: تصمیم گیرنده نهایی الحاق روستاها به شهر، مردم هستند

به گزارش نشاط شهر، به نقل از روزنامه همشهری این روزها باز هم پیگیری اجرای الحاق 4 روستای علی آباد، حسن آباد، قاسم آباد و شورین به شهر همدان شنیده میشود. چندی پیش نام روستای حیدره نیز به این فهرست اضافه شد اما تعدادی از اهالی این روستا با امضای طوماری از وزارت کشور خواستند جلوی این کار گرفته شود. حتی نام شهر بهار نیز وارد این فهرست شده که با واکنش برخی از شهروندان بهاری مواجه شده است. در این گزارش نظر موافقان و مخالفان این طرح را میخوانیم.


واکنش شهردار

«عباس صوفی» شهردار همدان با بیان اینکه من معتقدم همدان کلانشهر است و صحبت درباره آن بی معنی است، توضیح میدهد: همدان در سال 1388 به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی ایران رسیده و به تبع آن عنوان کلانشهر گرفته است و الان من به عنوان شهردار همدان عضو مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران هستم. اما اینکه ما از کلانشهری چه منفعتی برده ایم جای بحث دارد.
وی ادامه میدهد: آیا ما هم افزایی کردهایم که حق کلانشهری همدان را از تهران بگیریم؟ ما در این سالها فقط در این باره با هم بحث و جدل کرده ایم. در شرایطی که دیگر شهرها به دنبال تصویب چنین قانونی برای خودشان هستند، این قانون برای همدان تصویب شده است ولی ما از مزایای آن استفاده نمی کنیم.

می پرسم پس برنامه برخی مسئولان برای الحاق 4 روستا به شهر برای اینکه جمعیت همدان به یک میلیون نفر برسد و عنوان کلانشهر بگیرد، برای چیست که صوفی می گوید: کلانشهر شدن هیچ ربطی به الحاق این 4 روستا ندارد. موضوع الحاق این 4 روستا 3 ماه است مطرح شده اما عنوان کلان شهری سالهاست به همدان داده شده. ضمن اینکه مگر این 4 روستا چقدر جمعیت دارند که جمعیت همدان را به یک میلیون نفر برسانند؟ این روستاها فقط 20 هزار نفر جمعیت دارند.

شهردار همدان معتقد است: من به لحاظ حقوقی در جایگاهی نیستم که درباره موافقت یا مخالفت با اجرای این طرح صحبت کنم. من مقام اجرایی هستم و اگر اجرای این طرح به بنده ابلاغ شود مجبور به اجرای آن هستم و باید به این مناطق خدمات بدهم. من درباره الحاق 4 روستا هیچ نظری نمی دهم چون هر نظری بدهم، ممکن است گروهی اعتراض کنند.


خدمات رسانی شهرداری به روستاها

می گویم برخی از متخصصان شهری معتقدند در صورت الحاق این 4 روستا به شهر به جمعیت حاشیه نشین همدان اضافه خواهد شد. حاضر هستید این اتفاق بیفتد و شهردار میگوید: چرا حقایق را از خودمان دور می کنیم. مگر قاسم آباد الان داخل شهر نیست؟ اینها داخل شهر هستند و از شهر خدمات میگیرند. من به این مناطق خدمات اتوبوسرانی میدهم و زباله هایشان را جمع آوری میکنم.میگویم برخی متخصصان مخالف الحاق 4 روستا هستند و موضعگیری هایشان نه براساس منافع شخصی که براساس نظریات علمی است، شهردار پاسخ میدهد: من فقط مجری قانون هستم و اگر این طرح مصوب شود، مجبور به اجرای آن هستم.


هزینه های جدید شهرداری

مدیر پژوهشی مرکز مطالعات شورای شهر همدان نظرات دیگری درباره الحاق روستاها به شهر است. «حسن مایلی» اظهار میکند: روستاهای مذکور پس از الحاق درآمد چندانی برای مجموعه مدیریت شهری نخواهند داشت و این در حالی است که نبود زیرساختهای شهری در روستاهای مذکور هزینه های زیادی را به شهرداری برای برابرسازی استانداردها و ارائه خدمات شهری تحمیل خواهد کرد. گرچه الحاق روستا یک ارزش افزوده برای زمینه ای روستایی ایجاد میکند اما در انتها به محدوده ارزان قیمت با خدمات شهری ضعیف تبدیل خواهد شد.

وی ادامه میدهد: الحاق یکباره روستا بارهای مضاعفی به شهر تحمیل خواهد کرد از اینرو پیش بینی زیرساختهای مورد نیاز برای مناطق الحاقی در طرحهای تفصیلی و طرح هادی روستا اهمیت می یابد. در صورت نبود زیر ساختهای لازم، ایجاد ناحیه منفصل شهری با پیش شرط ایجاد این زیرساختها در یک بازه زمانی اهمیت می یابد.


برنامه ریزی برای کلان شهر شدن

حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده همدان در مجلس معتقد است همدان در آینده با افزایش جمعیت و گسترش شهر روبه رو می شود و در آن زمان یک کلانشهر خواهد شد هرچند طرح کلانشهر شدن همدان در سال 1388 به تصویب رسیده است.
وی می افزاید: بنابراین ما از الان باید برای آن زمان برنامه ریزی کنیم تا زمانی که به واقع کلانشهر شدیم زیرساخت های لازم را برای یک کلانشهر شدن داشته باشیم. پس بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع بکنیم و با آگاهی از نیازهای یک کلانشهر با برنامه ریزی به سمت کلانشهر شدن برویم. الحاق این 4 روستا نیز به ما کمک میکند که هرچه زودتر معیارهای کلانشهر شدن را به دست بیاوریم و از بودجه های اختصاص یافته به کلانشهرها استفاده کنیم.

وی در گفت وگو با همشهری میگوید: الحاق این 4 روستا ربطی به کلانشهر شدن همدان ندارد بلکه معتقدیم این روستاها هم خدمات شهری دریافت میکنند و هم از خدمات روستایی بهره مندند پس بهتر است به شهر ملحق شوند تا تکلیف مدیریت شهری در برابر آنها مشخص شود. با این همه در نهایت این مردم هستند که در این باره تصمیم میگیرند و نظر آنها در اولویت است.


تقسیم امکانات ناچیز

دانشیار شهرسازی دانشگاه بوعلی سینا معتقد است: در اکثر شهرهای ایران هر کجا ما روستایی را در شهر ادغام کردهایم، ضررش بیشتر از فایده اش بوده است. در همدان هم روستاهایی مانند خضر و دیزج در شهر ادغام شده اند و هم شهر با مسائل و مشکلات پیچیده ای مواجه و هم اشتغال و توسعه و در نهایت زندگی عادی روستاها از آنها گرفته شده است. نتیجه ادغام و الحاق به شهر، حومه نشینی و شهرک سازی است.

«حسن سجادزاده» ادامه میدهد: برای مثال، شهرک مدنی نتیجه یک ادغام و تصمیم سازی در حوزه طرح های توسعه شهری است. بنابراین این فرد حاضر نیست عوارض شهرداری را بپردازد چون قرار است در جای دیگری هزینه شود. وی اضافه میکند: این اتفاق مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی و در پی آن - هم برای شهر و هم برای روستای ملحق شده - ناامنی ایجاد میکند. بنابراین این موضوع باید به صورت فرایندی، موردی و توسعه کیفی موردبررسی قرار بگیرد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر