شهرستان بهار

ساخت و ساز در سایه ساخت و پاخت ها

شناسه خبر: ۸۲۶۴
ساخت و ساز در سایه ساخت و پاخت ها

امید خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه در شهرستان بهار مسئله ای بود که باعث میشد تا این امید و آرزوی دور و دراز در قالب طرح های مسکن مهر تحقق یابد چه اینکه برای بخشی از متقاضیان این امید محقق شد و در پروژه مسکن مهر بلوار کشاورز خانه ها ساخته و تحویل متقاضیان شد. نشاط شهری ها این بار پای درد و دل عمیق نماینده متقاضیان مسکن در پروژه ولایت نشستند تا آنچه را که از روند کند پیش روی این پروژه می دانستند را از زبان وی مستند سازی کنند.

اگرچه نارضایتی ها و رضایتمندی ها همه در کنار هم قرار گرفته است اما بالاخره مهم این است که دولت در وعده های خود مبنی بر خانه دار شدن اقشار کم درآمد تا حدی در زمان خود موفق عمل کرد.
اما روی دیگر مسئله این است که تعداد زیادی از متقاضیان خانه های پروژه ولایت در میدان آزادگان بهار سالهاست که وجب به وجب ساخته شدن این مسکن را نظاره می کنند و این سعه صدر و حوصله و نجابت بهاری هاست که خلف وعده پیمانکار و مسئولین شهری را در تحویل 24 ماهه که حال 5 سال از وعده تحقق نیافته آن می گذرد را تحمل کرده اند.

نشاط شهری ها این بار پای درد و دل عمیق نماینده متقاضیان مسکن در پروژه ولایت نشستند تا آنچه را که از روند کند پیش روی این پروژه می دانستند را از زبان وی مستند سازی کنند.

مسائلی همچون خلف وعده در تحویل مسکن ها در زمان مقرر، تخلفات و نقایص موجود در پروژه، قراردادهای منتهی به سود پیمانکار و زیان متقاضیان، اختلاف ها در تعیین قیمت های تمام شده برای هر مترمربع، امکانات و امتیازات نامعلوم و مسائلی دیگر که باعث شد تا این گزارش به این شیوه تدوین و تنظیم گردد.

زمین و پروانه ساخت در ازای 1000 متر مربع واحد تجاری

مهدی رهنما به عنوان متقاضی و نماینده پیگیر مشکلات متقاضیان و به نوعی معتمد این قشر در پروژه مسکن ولایت در این مصاحبه اظهار داشت :این پروژه با نام پروژه مسکونی – تجاری ولایت مابین شهرداری و محمدجواد محمدی که اصالتا اهل تهران می باشد در زمان شهردار اسبق یعنی علی اصغر شیری کلید خورد و مقرر شد شهرداری زمین و پروانه ساخت را در ازای تحویل 1000 متر مربع واحد تجاری از طبقه همکف این پروژه واگذار کند.

پروژه ولایت در ابتدا در راستای طرح مسکن مهر کلید خورد

رهنما ادامه داد: این پروژه در سال 90 در راستای ساختمان های مسکن مهر واقع در میدان آزادگان، جنب فرمانداری و با متراژ حدودا 5000 متر و 120 واحد مسکونی کلنگ زنی شد. این پروژه شامل 15 هزار مترمربع مجتمع مسکونی و حدود ا سه هزار متر مربع واحد تجاری شامل بانک، مرکز خرید، سوپرمارکت و ... در طبقه همکف بوده و مقرر شد 24 ماهه تحویل داده شود.

رهنما در مورد روند کار پروژه گفت: این پروژه بنا بود سال 92 یا 93 تمام شود ، اما سال 94 و 95 نیز به انجام نرسید تا اینکه در سال 95 شهردار سابق یعنی علی اصغر خلیلی به دلایل برخی موارد قانونی جلوی ادامه کار پروژه را گرفت.

تصویری از بنرهای تبلیغاتی پروژه ولایت در سال 90

به دلیل یک طبقه اضافه ساخت جلوی پروژه گرفته شد

رهنما دلیل اصلی ممانعت شهردار از ادامه ساخت پروژه را عدم ارائه نقشه های معماری واحدها به صورت قطعی به شهرداری و همچنین اضافه ساخت طبقه ششم عنوان کرد و گفت: پیمانکار پروژه ولایت یک طبقه مازاد بر طبقات مقرر در قرارداد به این پروژه اضافه کرده است و 300 متر از فضای تجاری خود را توسعه داده که این خلاف قرارداد می باشد.

سوء استفاده از اعتماد مردم به نام شهرداری

نماینده متقاضیان مسکن پروژه ولایت ممانعت شهردار سابق در ادامه کار پروژه را دلیل دیگری بر روند کند پروژه دانست و گفت: این موضوع بهانه ای شد تا این پروژه عقب بیفتد و در حال حاضر به بهانه های مختلف در طی 7 سال از مالکین پول دریافت شده در صورتی که در قرارداد ذکر شده 25 میلیون تومان تسهیلات مسکن مهر گرفته شود و 30 میلیون تومان هم اعضاء پرداخت کنند و به صراحت در قرارداد درج شده که 24 ماهه تحویل مالکین شود.

او گفت: اخیرا مدیر پروژه طی تماسی با اعضاء در خواست 30 میلیون تومان برای واحدها و 25 میلیون توان هم برای پارکینگ کرده است، و گفته که اگر کسی پارکینگ شخصی نمی خواهد به او پارکینگ را اجاره خواهد داد در صورتی که از ابتدا پارکینگ جزء قرارداد بوده است.

وی گفت : در سال 90 هر مترزیربنایی مفید آپارتمان ساخته شده با مصالح مرغوب و نرمال با پارکینگ به قیمت 600 الی 650 هزارتومان معامله می شد اما در حال حاضر با توجه به نظر کارشناسان مدیر پروژه متقاضیان باید برای هر متر آپارتمان مبلغ یک میلیون و 270 هزار تومان منهای پول پارکینگ و هزینه های انشعابات و حفاظ پله پرداخت کنند. مشکل بعدی مربوط به سود بانکی است که به علت تاخیر در ساخت پروژه جریمه خورده است و خود اعضا باید این جریمه را پرداخت کنند. پروژه ای که قرار بود برای هر یک از اعضاء 50 الی 55 میلیون تمام شود بالغ بر 150 الی 160 میلیون تمام خواهد شد.

مفاد قرارداد یک جانبه و به نفع پیمانکار است

رهنما در پاسخ به این سوال که « آیا برای حل این مشکل به مراجعی مثل فرمانداری، دادگستری و شهرداری مراجعه کرده اید؟» گفت: سال گذشته به فرمانداری مراجعه کردیم و آقای مرادی پناه با بیان این جمله که « آن زمان که قرارداد می بستید مگر با من مشورت کرده اید که حالا سراغ من آمده اید؟» آب پاکی را روی دستمان ریخت. شهردار سابق آقای خلیلی هم گفت«شما چشم بسته قرارداد امضا کرده اید» برخی مسئولین هم با این دلیل که «این یک مسئله شخصی است و به ما مربوط نمی شود» وارد این موضوع نمی شوند.

تضمین پروژه با صد میلیون تومان سفته

رهنما همچنین با اشاره به اظهارات خلیلی شهردار سابق در بین جمعی از متقاضیان مسکن در سالهای گذشته گفت: بارها با شهردار صحبت کردیم که جلوی کار را نگیرد و وی در بین همه اعضا گفت«این پروژه تنها در ازای صد میلیون تومان سفته ضمانت شده» و از اساس نباید این قرارداد به این شکل نوشته می شد.

رهنما با بیان این مطلب که در قسمتی از قرارداد ذکر شده که «متقاضی حق هرگونه اعتراض به مراجع قانونی و محاکم قضایی را از خود سلب می کند» و این خلاف قوانین است و از طرفی قیمت قطعی نیز در قرارداد ذکر نشده است.

تصویری واقعی پروژه 140 واحدی بعد از 7 سال

وی در انتها گفت: این قرارداد دو طرفه است و همه تعهدات متقاضیان تاکنون برآورده شده و ما تنها خواسته ای که داریم این است که زمان تحویل واقعی واحدها بر مبنای پایان کار شهرداری به انضمام پارکینگ مشخص شده و قیمت واقعی پروژه مشخص شود، چرا که قرار نیست به دلیل اهمال کاری مدیر پروژه متقاضیان متضرر شده و افزایش قیمت مصالح بر عهده اعضا قرار گیرد.

به گزارش نشاط شهر از آنجا که این پروژه در ابتدا به عنوان طرح مسکن مهر به مردم معرفی شده و شهرداری معرف آن بوده، باعث ایجاد اطمینان در مردم عادی و ترغیب برای عقد قرارداد با پیمانکار شده است و حال با گذشت سالها از اجرای آن و بدقولی پیمانکار در تحویل واحدها یاس و ناامیدی در بین 120 خانوار شکل گرفته و به معمایی پیچیده بین مردم شهر تبدیل شده است و حال این سوالها شکل گرفته که هم اکنون متقاضیان باید چه کار کنند؟ شهرداری و دیگر ارگانها با تخلفات صورت گرفته دراین پروژه چه خواهند کرد؟ آیا 24 ماه برای اتمام کار چنین پروژه عریض و طویلی زمان معقولی بوده است؟

این انتظار از مسئولین می رود که وارد این موضوع شده و سریعا در پی رفع این تنش باشند.

شایان ذکر است که نماینده متقاضیان واحدهای مسکونی در پروژه ولایت آقایان مهدی رهنما، هادی زارعی، علیرضا اکبری و نوروزی می باشند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر