شهرستان بهار

یادداشت :

خودتحریمی فضای مجازی، بلای جان تاثیرگذاری

شناسه خبر: ۸۳۲۵
  خودتحریمی فضای مجازی، بلای جان تاثیرگذاری

در ادامه نوشته هایم در هنگام فیلتر تلگرام که آن را اشتباه میدانستم با توجه با ماندگاری برخی از اشخاص در تفکر فیلتر تلگرام لازم دانستم برخی موارد بدیهی را مجددا اشاره کنم.

به گزارش نشاط شهر، بی شک اهمیت فضای مجازی و اتفاقاتی که در آن می افتد جایگاه منحصر به فرد خود را در ضریب تاثیر بر همه جوانب زندگی بشر امروز مقتدرانه اثبات کرده است. بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب نیز علاوه بر نقطه نظرات ایشان درباره فضای مجازی بر این نکته مهم اشاره دارد. برخی کلیدواژه ها نیز ناظر بر این نگاه ویژه به قدرت های فضای مجازی توسط ایشان بکار برده شدند.

چند ماه قبل درحالیکه تکفیر فضای مجازی و تفکر امکان حذف مطلق مثلا تلگرام وجود داشت و منجر به فیلتر ناموفق تلگرام شد؛ بسیاری از اندیشمندان بر این باور بودند که با توجه به کل جوانب و امکانات موجود کشور، هر اقدامی برای اعمال تصمیم فیلترینگ تلگرام محکوم به شکست خواهد بود و تنها تاثیرش گرفتن فضا از دست صواب اندیشان و سپردن میدان به جماعتی بود که بسیاری از آنان به شکل سازمان یافته توسط سرویس های جاسوسی کشورهای معاند برای تاثیرگذاری و شکل دهی اندیشه عمومی طراحی و انجام براندازی یا ایجاد هرج و مرج، تربیت یافته و فعال شده بودند.

نگاه به این مقدمه که حاوی ارجاع به مستنداتی است که به راحتی در دسترس هستند؛ میتواند برای همیشه تردیدها را پیرامون مهم بودن، کاربردی بودن و تاثیرگذاری بلامنازع شبکه های اجتماعی مجازی، از بین ببرد و بالعکس فوریت موضوع آن را تاکید کند.

شبکه های مجازی اثبات کردند که میتوانند جای بسیاری از فعالیت هایی را که به غلط تصور میشد که حتما نیازمند حضور فیزیکی اشخاص است، بگیرند و حتی بسیار مفیدتر و بهرهورانه تر هم باشند؛ تا جایی که بخاطر جدی بودن حضور حدود ۴۵ میلیون ایرانی در تلگرام زمزمه های ایجاد دولت مجازی به جای دولت الکترونیک به گوش میرسد.

همزمان با گسترش و جدی شدن شبکه های اجتماعی که از یاهومسنجر و نرم افزارهای ابتدایی شروع و با فیسبوک و اینستاگرام متحول شد و با وایبر و واتس اپ و تلگرام تخصصی تر کاربردی تر شد، شاهد آسیب ها و البته هماهنگ سازی ها و بالاتر رفتن فرهنگ عمومی استفاده از آن ها شد. همین تطبیق دادن ها آسیب ها را مشخص تر کرد و راههای ایمن سازی را هم تخصصی تر معرفی نمود. البته بدیهی است این محیط همانند تمامی محیط های اجتماعی دیگر شاید هرگز از آسیب ها به شکل صد در صدی در امان نماند...

تطبیق دادن نسبی جامعه با این پدیده نوظهور و عدم امکان حذف کامل آن حتی منجر به ایجاد شبکه های اطلاعرسانی داخلی نیز شد که حقیقتا هرگونه تفکر و برنامه ای را برای حذف مطلق شبکه های مجازی از زندگی مردم برای همیشه منتفی کرد.

امروزه مردم میدانند در گروههای مجازی چگونه حضور پیدا کنند، تقریبا تمامی افرادی که در آن حاضرند از خطرات و معایب و هزاران محاسن آن مطلعند و بسته به جنس و نوع گروهها شکل حضور ایشان در آن ها متفاوت است. یک فرد در یک گروه خانوادگی و فامیلی یا دوستان مدرسه به گونه ای حاضر میشود و فعالیت میکند و در گروههای جدی علمی و اجتماعی و سیاسی و.... به گونه ای دیگر... و این یعنی نظام دهی و سازماندهی متقابل محیط و ذهن برای یک حضور صحیح و دائمی.

در این بین هنوز کسانی را داریم که در تکفیر و رد مطلق این محیط فراگیر شده به سر میبرند و خود را از این موهبت بی بهره نگاه داشته اند و تاثیرات مهمی را که میتوانستند با حضور در این فضا عاملشان باشند برای همیشه از خود گرفتهاند.

امروزه رد کردن مطلق فضای مجازی در بین مردم همانقدر احمقانه به نظر میرسد که اشتباه دانستن مراجعه به پزشک برای درمان بیماری احمقانه جلوه میکند.

یوسف عبدی نژاد

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر