شهرستان بهار

کاروانسرای «فرسفج» و «تاج آباد» احیا می شوند

شناسه خبر: ۸۴۱۳
 کاروانسرای «فرسفج» و «تاج آباد» احیا می شوند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه مرمت و حفاظت از آثار تاریخی نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است گفت: کاروانسراهای «تاج آباد» و «فرسفج» با حمایت صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، بازسازی می شوند.

به گزارش نشاط شهر، علی مالمیر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تخریب آثار تاریخی به عنوان یکی از مشکلات اساسی است که سال ها گریبانگیر آثار تاریخی شده بود که با راه اندازی و فعالیت صندوق احیا و حمایت از بخش خصوصی مرتفع شده است.
وی اضافه کرد: کاروانسراهای «فرسفج» و «تاج آباد» به صندوق احیا معرفی شده و در حال واگذاری به بخش خصوصی هستند.
مالمیر گفت: پیش از این «حمام حاجی» و «حمام قلعه» 2 اثر تاریخی همدان به بخش خصوصی واگذار و با تغییر کاربری به سفره خانه های سنتی، گردشگران و مسافران بسیاری را به خود جلب کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی حلقه وصل بین بخش خصوصی و سازمان میراث است و با آسان سازی و شتاب دهی به فرآیند باز زنده سازی و دمیدن روح زندگی در آثار تاریخی مرده، گام های جدی به سمت ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور برمی دارد.
کاروانسرای تاج آباد مربوط به دوره صفوی و از کمیاب ترین کاروانسراهای مدور ایران است که در شهرستان بهار واقع شده، این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ۱۸۷۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای فرسفج نیز بجا مانده از عهد صفوی است و در شهرستان تویسرکان واقع شده، این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۷۶ با شماره ۱۹۷۰در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
کاروانسرای فرسفج محل استراحت مسافران و کاروان هایی بوده که به قصد تجارت، زیارت و سیاحت به غرب کشور و عتبات عالیات عراق سفر می کردند.
همدان یک هزار و 800 اثر تاریخی و طبیعی دارد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر