شهرستان بهار

بهاری ها عید امسال را بدون آجیل جشن می گیرند

شناسه خبر: ۸۴۳۲
بهاری ها عید امسال را بدون آجیل جشن می گیرند

اعتراض بهاری ها به شرایط اقتصادی موجود با پویش مردمی «نه به آجیل»

به گزارش نشاط شهر، این روزها قیمت سرسام آور برخی اجناس پرمصرف باعث نگرانی بین خانواد ها و همچنین صف های طولانی در مقابل سوپرمارکت ها و عرضه کنندگان اقلام مصرفی شده است. هم اکنون که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و همه در حال مهیا کردن خود برای ورود به سال جدید شده اند خرید شب عید نیز به مصیبت عظمایی برای خانواده ها تبدیل شده است.
در این میان وسایل پذیرایی از میهمانان همچون آجیل و شیرینی و شکلات با افزایش چند برابری باعث نگرانی چندین برابری شده و قیمت آجیل دست مایه طنزنویسان شده است و خانواده های بسیاری که در تهیه اقلام مصرفی روزانه خود مانده اند به دنبال راهی برای تهیه وسایل تجملاتی پذیرایی شب عید از میهمانان هستند تا مبادا جلوی فامیل و دوست و آشنا سرافکنده شوند.
همزمان با این اوضاع شاهد ایجاد پویش های مردمی در شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها با عنوان #نه_به_آجیل هستیم که مردم را به پیوستن به آن تشویق می کنند. گفتگویی با چند تن از شهروندان داشتیم و نظر آنها را در این زمینه جویا شدیم.
ما باید صدا نارضایتی خود را به مسئولین برسانیمزهرا حسنی یکی از شهروندان بهاری است که موافق این گونه پویش ها بوده و گفت: در مورد کمپین نه به آجیل من هم به عنوان یک شهروند موافق هستم، ما باید از چیزهای کوچک شروع کنیم تا بتوانیم در آینده در مقابل دیگر ظلم ها و بی عدالتی ها قدرتمندانه ایستادگی کنیم و به نظرم برای تاثیر گذاری این هدف بزرگ باید مسئولین شهرستان و هم چنین خانواده های سرشناس گامی بردارند و به این کمپین بپیوندند تا این هدف را با موفقیت طی کنیم و اینگونه صدای نارضایتی خود را به گوش برخی از مسئولین برسانیم.
فاطمه رحیمی یکی دیگر از بانوان همشهری در این مورد گفت: این پیشنهاد خیلی خوبی است، ما در خانواده تصمیم گرفتیم که آجیل نگذاریم، البته با کمی ابتکار و خلاقیت میشود تنقلات دیگری با هزینه خیلی خیلی کم جایگزینش کرد مثلا تخمه گذاشت یا ما با همین میوه هایی که در دسترس هست میتوانیم آجیل میوه درست کنیم، یعنی میوه ها را خشک می کنیم و مخلوط میکنیم.رحیمی ادامه داد: مطمئنم خانمهای با سلیقه به خوبی از پس این کار بر می آیند و میتوانند عید امسال و با هزینه ی خیلی کمتر و لب خندان مخصوصا برای آقایان سپری کنند. واقعا چه فایده دارد در سفره ی عید، پسته ی خندان باشد ولی لب خندان نباشد. ما باید از خودمان شروع کنیم، هیچ اهمیتی هم به حرف دیگران و چشم و هم چشمی ها ندهیم.
دین ما بر پایه قناعت گذاشته شده است
ناهید یکی دیگر از بانوان جوان بهاری است که حضور فعالی در فضای مجازی دارد. او با اشاره به افزایش تجمل گرایی در میهمانی ها گفت:الان چند وقتی هست که انگار که مسابقه چشم و هم چشمی راه افتاده و خیلی ها یادشان رفته که مبنای دین ما بر پایه قناعت است و الان ما در یک جنگ به تمام معنای اقتصادی هستیم . ما با شرکت در این کمپین می توانیم همه با هم خوشحال باشیم و نه این که با گذاشتن عکس سفره رنگینمان در شبکه های اجتماعی دل خیلی ها را ببریم و خرج اضافی پای خانواده ها بگذاریم و فشاری مضاعف تر بر دوش پدرها و همسرهای خانواده که اکثریت از قشر زحمتکش کارگری هستند و الان بیکارند بیاوریم.
افرادی که تمکن مالی دارند باید به این کمپین بپیوندند
در این باره به سراغ چند تن از مسئولین شهرستان بهار رفتیم و نظر آنها را نیز در این زمینه جویا شدیم. حجت الاسلام حبیب الله حاتم نیا، امام جمعه شهرستان بهار با بیان این مطلب که در خطبه نماز جمعه توضیح مفصلی در خصوص این موضوع داده است گفت: جشن عید نوروز باید موجب شادی دلها شود و نباید سختی در خرید شب عید باعث به درد آمدن دل های پریشان شود. چرا که گاهی می بینیم چشم و هم چشمی ها و بالا رفتن توقعات باعث می شود که ما از دید و بازدید ها و صله ارحام باز بمانیم.
حجت الاسلام حاتم نیا در ادامه به برگزاری ساده مراسم در مجالسی همچون جشن عید نوروز و همچنین مجالس ترحیم اشاره کرد و گفت: ما باید سعی کنیم که چشم و هم چشمی را در مراسم کنار بگذاریم و از تشریفات کم کنیم چرا که در خیلی از روستاهای کوچک این حکم جاری است؛ اما در شهرهای بزرگتر چشم و هم چشمی ها جلوی دید و بازدیدها و دیدارها را گرفته است.
وی اذعان داشت که در چند هفته باقی مانده تا آخر سال نیز در خطبه های نماز جمعه به این موضوع اشاره کرده و مردم را به آسان گرفتن مراسم جشن عید و پرهیز از هزینه های اضافی دعوت میکند.
حسین فیض اللهی رئیس شورای شهر بهار با اذعان بر اینکه در جلسات ماهیانه شورای شهر موضوع برگزاری ساده مراسم عید نوروز در دستور کار قرار گرفته گفت: تصمیم بر این شده که این موضوع با فعالین اجتماعی مطرح شده و همه گیر شود و همچنین بیانیه ای از طرف شورا صادر شده و با نصب بنر در سطح شهر مردم را برای

برگزاری ساده مراسم عید نوروز دعوت می کنیم.
فیض اللهی ادامه داد: ما نیز آمادگی خود را برای پیوستن به این کمپین اعلام می کنیم؛ چرا که نباید اجازه دهیم مشکلات اقتصادی ما را از صله رحم بازدارد.افرادی که تمکن مالی دارند باید با این کمپین همراه شوند و خود را همرنگ با باقی مردم کنند تا بتوانیم با کمک هم از شرایط بد اقتصادی حاکم بر کشور عبور کنیم.
در شهر صالح آباد هم طوماری در این راستا تهیه شده است
در ادامه حجت الاسلام افتخاری امام جمعه شهر صالح آباد نیز وجود چنین پویش هایی برای مقابله با گرانی را در قدم اول خوب ارزیابی کرد و گفت: اگر بتوانیم با خرید هر کالایی که گران شده و خریدش خیلی ضروری نیست مقابله کنیم می توانیم در زمینه حل مشکلات اقتصادی مفید واقع شویم.
حجت الاسلام افتخاری ادامه داد: در صالح آباد هم این حرکت آغاز شده و طوماری در راستای پیوستن به این کمپین و برگزاری هرچه ساده تر مراسم عید نوروز تهیه شده که به امضای بزرگان و معتمدین شهر رسیده است و همچنین قرار است بنری در سطح شهر در این زمینه نصب شود تا مردم هم با آن همراهی کنند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر