شهرستان بهار

زباله‌های بیمارستانی همدان تحت شرایطی ویژه دفن می‌شود

شناسه خبر: ۸۶۲۷
 زباله‌های بیمارستانی همدان تحت شرایطی ویژه دفن می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان با بیان این که زباله‌های بیمارستاتی همدان تحت شرایطی خاص دفن می‌شود گفت: ۱۸ درصد از زباله‌های شهر همدان قابل بازیافت است.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، حسین سیبی صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان این که اقدامات موثر و قابل دفاعی در زمینه مدیریت پسماند در شهر همدان اتفاق افتاده اظهار داشت: فعالیتهای سازمان به چند حوزه از جمله فعالیتهای فرهنگی، فعالیتهای عمرانی و اطلاعرسانی تقسیم میشود.

وی افزود: طرح جمعآوری کاغذهای باطله با عنوان طرح "یک من و یک درخت" با همکاری خیریههای همدان، یکی از طرحهای موفق فرهنگی سازمان بود.

سیبی با اشاره به این که یکی از طرحهای سازمان مدیریت پسماند طرح توزیع کیسههای پارچهای با کمک اصناف همدان بود، گفت: در روز عید فطر نیز 30 هزار کیسه پارچهای به منظور کاهش مصرف کیسههای پلاستیکی بین نمازگزاران پخش شد.

وی عنوان کرد: طرح جمعآوری کتبها و دفترهای باطله در مدارس با کمک و مدیران و دانشآموزان از دیگر طرحهای فرهنگی موفق سازمان بوده است.

سیبی تاکید کرد: در تابستان نیز برگزاری جنگ تابستانههای شاد پسماند را با حضور هنرمندان مطرح کشور و در جهت آموزش شهروندان در بوستانهای مختلف سطح شهر در دستور کار داریم.

وی با اشاره به افزایش سطح پوشش تفکیک زباله های همدان از مبدأ اظهار داشت: در حال حاضر با استفاده از روشهای مختلف از جمله استقرار ایستگاههای بازیافت در سطح شهر، توزیع مخازن مخصوص جمعآوری کاغذ، اختصاص اکیپ و خودروی اختصاصی برای جمعآوری زبالههای قابل بازیافت به صورت نرمال در کل شهر همدان تفکیک زباله از مبدأ صورت میگیرد.

ایجاد سلول دفن بهداشتی زباله در سایت همدان

سیبی با اعلام این که 15 میلیارد تومان در سال جاری برای طرحهای عمرانی سازمان پیشبینی شده است گفت: پسماندهای شهرهای همدان، بهار، مریانج، رزن، جورقان، مهاجران، صالحاباد، لالجین و روستاهای اطراف به سایت دفن زباله همدان منتقل شده و در این مکان دفن میشود.

وی تصریح کرد: آمادهسازی چند هکتار از زمینهای سایت برای کاشت 12 هزار اصله نهال، دیوارکشی و محصور نمودن سایت دفن زبالههای شهر همدان به طول 5 کیلومتر و احیا و پاکسازی 20 هکتار از اراضی سایت به منظور استفاده بهینه از جمله اقدامات عمرانی سازمان بوده است.

سیبی تاکید کرد: آغاز عملیات ایجاد سلول دفن بهداشتی زباله و حوضچه جمعآوری شیرابه و نیز شروع به کار خط پردازش پسماندهای شهر 2 اتفاق مهم عمرانی در سایت پسماند همدان است.

وی با اعلام این که در حال حاضر روزانه ساعت 400 تن زباله در همدان تولید و جمعآوری میشود گفت: در سالهای قبل روزانه 500 تن زباله تولید میشد که کاهش این آمار از موفق بودن برنامههای فرهنگی سازمان حکایت میکند.

سیبی در پاسخ به 2 سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر چرایی تبدیل نشدن زبالههای همدان به کود کمپوست و چگونگی دفن زبالههای بیمارستانی در سایت پسماند همدان اظهار داشت: 10 درصد از زبالههای شهر همدان که در مبدا تفکیک میشوند قابل بازیافت است و 8 درصد دیگر در خط پردازش زباله به چرخه بازیافت برمیگردد و مابقی دفن میشوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان با اشاره به اینکه برای تاسیس خط تولید کود کمپوست اشکالاتی وجود داشت و نتوانستیم این خط را در سایت راهاندازی کنیم، تصریح کرد: البته کود کمپوستی که در ایران تولید میشود از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و درصد بالایی شیشه دارد. از سوی دیگر ارزانی، در دسترس بودن و کیفیت بالای کودهای شیمیایی باعث شده که کشاورزان تمایلی به استفاده کود کمپوست نداشته باشند.

وی با بیان اینکه تولید کود کمپوست با این شرایط به صرفه نیست تاکید کرد: اگر میخواهیم کود کمپوست را به چرخه کشاورزی وارد کنیم باید کودی با کیفیت تولید کنیم که در حال حاضر میسر نیست.

رفع خطر از زبالههای بیمارستانی

سیبی در رابطه با چگونگی دفن زبالههای بیمارستانی همدان نیز گفت: طبق قانون بیخطرسازی زبالههای بیمارستانی بر عهده تولید کنندگان آن از جمله، بیمارستانها، درمانگاهها و کلینکها است هرچند در بیمارستانهای همدان دستگاه اتوکلاو نصب شده و از زبالهها نیز رفع خطر میشود.

وی افزود: با اینحال وقتی این زبالهها به سایت منتقل میشود در محیطی جدا از سایر زبالهها و در چالههایی با عمق مشخص و مملو از آهک دفن میشوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان با اشاره به ثبت یک روز در تقویم به نام روز جهانی بدون پلاستیک عنوان کرد: در کشور ما مصرف کیسههای نایلونی بسیار بالا است و در سایت زباله همدان روزانه 15 تا 20 تن کیسه نایلونی دفن میشود.

انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر