شهرستان بهار

هشدار دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی :

زلزله مخرب همدان را تهدید می‌کند

شناسه خبر: ۸۷۰۶
 زلزله مخرب همدان را تهدید می‌کند

برداشت‌های بی‌رویه نیروگاه را می بلعد

به گزارش نشاط شهر، مهمترین علت و عامل تعیین کننده فروچاله در استان همدان برداشت بی رویه آب، نبود نظات بر میزان استفاده چاههای قانونی و شیوه آبیاری زمینهای کشاورزی است.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ضمن اشاره به افزایش فروچالهها در دشت کبودراهنگ و فامنین، با بیان اینکه عامل انسانی دلیل اصلی ایجاد فروچالهها است، عنوان کرد : با برداشت بی رویه از آبهای زیرزمینی، ایجاد و بهره گیری از چاههای غیرقانونی و یا استفادههای غیرمجاز و بیش از اندازه از چاهها مجاز فشار بیش از حدی به زمین وارد و بیرون زمین خالی میشود همچنین در بعضی زمینهای همدان کاست و حفرههای آهکی باعث میشود دانه بندی فرار کند و موجب ایجاد فروچالهها شود.
علی بیتاللهی، در گفت و گو ایسنا، با بیان اینکه در درون حفره تا وقتی داخل آن پر آب است ریزش نمیکند چرا که آب نظیر بادکنکی که داخل آن باد باشد، نمیگذارد ریزش کند، تأکید کرد : مشکل زمانی ایجاد میشود که وقتی آب افت پیدا میکند، از رأس حفره ریزش آغاز میشود و به مرور این ریزش به سطح زمین میرسد و به صورت ناگهانی این نشست و ریزش اتفاق میافتد و گاهی هم بسیار خطرناک خواهد شد.
بیتاللهی با تأکید بر اینکه مهمترین علت و عامل تعیین کننده استحصال بی رویه آب، نبود نظات بر میزان استفاده چاههای قانونی و شیوه آبیاری زمینهای کشاورزی است، اظهار کرد: وقتی شیوه آبیاری به شیوههای غرقابی و نیاز به آب زیاد باشد مجبوریم به هر شکلی این آب زیاد را از دل زمین بیرون بیاوریم و به همین میزان آب افت پیدا میکند همچنین با توجه به این امر که نزولات آسمانی کم است، تعادل بهم میخورد و موجب نشست خاک میشود.
وی اضافه کرد : نوع خاک همدان این پتانسیل ریزش را ایجاد میکند چرا که حالت ماسهای دارد بنابراین با این وضع تا زمانی که این استحصال بی رویه و فاقد نگاه کارشناسانه در دشت همدان، کبودراهنگ و فامنین رخ میدهد با این معضل مواجه خواهیم بود.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی خاطرنشان کرد: مسئولان نیروگاه برق شهید مفتح همدان نیز بسیار نگران این مسأله هستند چرا که اگر این فروچالهها در منطقه سایت همدان رخ دهد ممکن است دینام و ترانس نیروگاه از بین برود و همین امر موجب می شود شبکه برق سراسری کشور قطع شود.
حریم گسل نهاوند شناسایی شود
وی در رابطه با گسلهای فعال و زلزلههای اخیر در استان همدان بیان کرد: در استان، قسمتهای جنوب و جنوب غربی همدان مورد خطر بیشتری واقع هستند و نهاوند یکی از پرخطرترین شهرهای همدان است چرا که از وسط شهر گسل نهاوند عبور میکند بنابراین برای پیشگیری از خطرات جبران ناپذیر در کارگروه زلزله مصوب شد که حریم گسل نهاوند شناسایی و از ساخت و ساز در این حریم جلوگیری شود.
بیتاللهی اضافه کرد : در استان همدان، سمت جنوب و جنوب غربی به مرز منطقه لرزه خیز زاگرس و در قسمتهای شمالی و شمال شرقی به منطقه لرزه خیز سنندج نزدیک میشویم که لرزه خیزی پایینی دارد اما خود شهر همدان، نهاوند و ملایر شدت خطر بالایی دارند و چندین گسل این چند شهر را احاطه کرده است.
وقوع ۳ هزار و ۵۰۰ زلزله در ۱۲ سال گذشته در استان
وی عنوان کرد : با دانش امروز هنوز قادر نیستیم پیشبینی کنیم زلزله کی و کجا اتقاق می افتد اما ظرف ۱۲ ساله گذشته در استان همدان بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ زلزله با شدت ۲.۵ ریشتر به بالا رخ داده و این نشانگر این است که تنش و فعال بودن پوستههای زمینی وجود دارد.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی در پایان گفت: اگر فشاری در جایی نباشد همان زلزله کوچک هم رخ نمیدهد، این تعداد زلزله با ابعاد کوچک و متوسط نشان دهنده وجود تنش است که امکان دارد به مرور زمان در سالهای آینده منجر به وقوع یک زلزله مخرب شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر