شهرستان بهار

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد :

سیستم ارشاد برنامه‌ریزی می‌خواهد

شناسه خبر: ۸۷۰۸
 سیستم ارشاد برنامه‌ریزی می‌خواهد

انتصاب در حساس‌ترین دستگاه فرهنگی: احسانی پس از 5 ماه مدیرکل فرهنگ و ارشاد شد

به گزارش نشاط شهر، به نقل از همدان پیام؛ طولانی شدن انتصاب مدیرکل برای مهم ترین مجموعه ای که مدیریت فرهنگی و هنری استان را در اختیار دارد، به انتقادها و نگرانی هایی کشیده شد که برای استاندار به یک تعلل تعبیر می شد.
اما سرانجام گویا قرعه به نام احمدرضا احسانی چهره کمتر دیده و شناخته شده در رسانه ها افتاد و حکم وی روز دوشنبه ابلاغ شد تا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این بار با یک تجربه و آزمون جدید مواجه شود.
گرچه جامعه فرهنگی و هنری هنوز برای تلفظ روان نام احسانی خو نگرفته است اما قطعا مصالح و دلایل کافی و وافی برای این انتصاب وجود دارد که روزهای آینده در رسانهها مطرح خواهد شد.
وی هنگام ابلاغ این حکم، رئیس هنرستان هنرهای زیبا این ادارهکل بوده است.
احسانی متولد 1350 همدان دارای تحصیلات دکترای مدیریت استراتژیک، فوقلیسانس و لیسانس علوم سیاسی و همچنین مدرک سطح ۱ حوزه با گرایش حقوق اسلامی است.
از پستهای اجرایی وی میتوان به عضویت در شورای علمی دانشنامه فرهنگ، تمدن و مشاهیر استان همدان، ناظر علمی مجموعه تاریخ اجتماعی همدان، مشاور مدیرکل، رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فامنین، رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار، مسئول تحول اداری، مسئول دفتر طرح و توسعه و برنامهریزی، مسئول آموزش نیروی انسانی، رئیس اداره هنری ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان اشاره کرد.
احسانی مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان همدان بود که بهعنوان کارشناس نمونه کشوری توانست لوح تقدیر از وزیر وقت را دریافت کند.
وی که از حامیان دولت تدبیر و امید است از محققینی است که سابقه ۲۰ سال تدریس در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و دورههای ضمنخدمت کارمندان پژوهشگر و محقق مباحث فرهنگی و اجتماعی همکاری با موسسات تحقیقاتی و علمی را نیز در کارنامه دارد.بر اساس اعلام روابطعمومی این اداره، مراسم تودیع و معارفه مدیرکل جدید امروز ساعت 9 صبح در مجتمع آوینی همدان برگزار می شود.
در همین راستا با مدیرکل جدید گفتوگویی داشتیم که در آن از اولویتهایش در این حوزه پرسیدیم.
احسانی معتقد است، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سال هاست که از نبود برنامهریزی در سیستم کاری رنج می برد بنابراین بر اساس برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی برنامه های خود را در این حوزه تنظیم کرده است.
ساماندهی نیروی انسانی و استفاده از نیروهای توانمند، رسیدن ادارهکل فرهنگ و ارشاد استان به جایگاه واقعی، استفاده از مطبوعات استان در اتاق فکر مجموعه، از جمله مواردی است که مدیرکل جدید بر آن تاکید دارد.
در حوزه فرهنگ و ارشاد چه موضوعاتی را در اولویت قرار خواهید داد؟
متاسفانه نبود برنامهریزی در سیستم کاری ارشاد موضوعی است که سال هاست ادارهکل فرهنگ و ارشاد استان از آن رنج می برد.
بنابراین طبق برنامه 5 ساله ششم توسعه و اسناد بالادستی و موضوعات فرهنگی و هنری برای استان برنامه ای تنظیم کردهایم که در چند روز آینده ارائه خواهد شد.
این برنامه اهداف و چشمانداز فرهنگ و هنر استان را در راستای توسعه مشخص می کند و طبق برنامه مشخص خواهد شد که شاخص ها در چه وضعیتی قرار دارند. انشاا... در آینده اگر امکانات اجازه بدهد تمام تلاشمان را می کنیم که به اهداف برشمرده برسیم.
ساماندهی نیروی انسانی از دیگر موضوعاتی است که مد نظر قرار خواهد گرفت، متاسفانه در سال های اخیر مقداری انگیزه کاری همکارانمان کاهش یافته است و به نوعی انگیزه کار در ارشاد وجود ندارد؛ بنابراین حتما باید دنبال کادرسازی باشیم و از نیروهایی که شایسته، متخصص و متعهد هستند و در این گردونه بازی به آن ها فرصتی داده نشده، استفاده کنیم.
مورد دیگر جایگاه فرهنگ و هنر استان است. متاسفانه ادارهکل با توجه به شرایطی که در چند سال گذشته داشته جایگاه خود را تقریبا به عنوان متولی فرهنگی و هنری از دست داده است. ما یک دستگاه فرهنگی هستیم که باید سایر دستگاه های فرهنگی را راهبری و هدایت کنیم. متاسفانه این جایگاه در حال حاضر دچار نقصان، عیب و ایراد است و حتما باید جایگاه ارشاد در استان را به عنوان متولی اصلی فرهنگ و هنر در نظر داشته باشیم.
ضعف هایی که داریم رفع کنیم تا ارشاد از نظر اعتبارات جایگاه خود را پیدا کند و انشاا... به سمت اجرای برنامه های فاخر حرکت کنیم.
از سوی دیگر، همدان در غرب کشور به عنوان "پایتخت تاریخ و تمدن" شناخته می شود اما این عنوان در حد حرف مانده است. آنچه که به عهده ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی است در کنار امور دیگری چون گردشگری، میراث فرهنگی و... سایر دستگاه هایی که در عرصهی فرهنگی کار می کنند، باید مدون شود و تلاش خواهیم کرد با برنامهریزی و اجرای برنامه های فاخر و در شان پایتخت تاریخ و تمدن در غرب کشور جایگاه خودمان را پیدا کنیم و مرکزیت فرهنگی و هنری را در بین استان های غرب کشور در درجه اول پیدا کنیم و در درجه دوم در کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم.
ما پتانسل هایی قوی داریم و صاحب نظر در این حوزه ها نیز کم نداریم. افراد برجسته ای در سراسر کشور و در همه زمینه ها اعم از هنر، شعر، ادبیات، هنرهای تجسمی تئاتر و... داریم که این ها باید شناسایی شوند و به آن ها میدان داده شود و همه گروها پایکار بیایند و شرایط را فراهم کنیم.
کار حمایتی و نظارتی خواهد بود و گروه ها برنامه ارائه دهند و ما هم کمک می کنیم.
با زمزمه انتصاب شما در رسانه ها برخی ها میپرسند، چطور شد شما برای این مسئولیت انتخاب شدید با توجه به این که چندان شناخته شده نیستید؟
من مدت ۲۴ سال در حوزه فرهنگ کار کرده ام و از ابتدا یا آغاز به کارم در وزارت فرهنگ و ارشاد بودهام. همزمان در مراکز علمی و دانشگاهی تدریس می کردم و مدرس نمونه بودهام و 20 سال سابقه تدریس دارم.
در رشته مدیریت و برنامهریزی فرهنگی تدریس می کنم. در دوره ای که در اداره بودم و پست داشتم مشاور مدیر کل و مسئول دفتر طرح توسعه و برنامه ریزی بودم. در چند سال گذشته شرایط مناسبی برای حضور ما فراهم نبود، علیرغم این که دوستان لطف داشتند و علاقهمند بودند ما به مجموعه اضافه شویم. لذا سعی کردم کار پژوهش و تحقیقی انجام بدهم.
اما اگر منظور آن عده از شناخته نبودن اینجانب این است که در ساختمان ادارهکل نبودهایم؛ بله نظر شما و آن چیزی که دوستان به عنوان حربه یا نقطه ضعف میدانند و از آن نام میبرند و گفته می شود خارج از مجموعه بودهام، خیلی متوجه موضوع نمی شوم چرا که اگر کسی از خارج از مجموعه آمده باشد به او می گویند خارج از سازمان!!
این در حالیست که طی چند سال اخیر حتی پست های معاونت و سایر پست ها به بنده پیشنهاد شد، اما نپذیرفتم بنا به دلیل شخصی خودم و شاید شرایط هم فراهم نبوده و لذا سعی کردم کنار بکشم.
ما مجتمع ها و ساختمان های مختلفی در داخل شهر داریم و حال اگر منظور آن عده از منتقدین این باشد که باید از چهارراه تختی و اول بلوار مفتح مدیری بیاید تا شناخته شده و معروف باشد؛ خیر، من از آن ساختمان نیامده ام.
به دلیل این که در حوزه رسانه حضور چندانی نداشتید و کمتر دیده شده اید؛ از این پس تعامل شما با رسانه ها چگونه خواهد بود؟
قطعا رسانه ها از اصلی ترین ارکان توسعه در جامعه هستند. با توجه به اینکه خودم را کارشناس توسعه می دانم و تحصیلاتم در لیسانس و فوقلیسانس علوم سیاسی است و پایان نامه دوره ارشد و دکترایم به حوزه توسعه مربوط است به هر حال طلبه یا دانشجوی عرصه توسعه هستم؛ معتقدم که در روند توسعه این رسانه و مطبوعات هستند که نقش اصلی را ایفا می کنند و اگر بخواهیم برش استانی داشته باشیم قطعا در همه زمینه ها توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، صنعتی یکی از ارکان توسعه رسانه ها هستند.
شاید یکی از معانی توسعه، دموکراسی است یا حکومت مردم بر مردم که از ارکان اساسی آن باز هم مطبوعات هستند که می توانند نقش کمک کننده داشته باشند و از طریق نقد تلاش کنند ریلگذاری کنند و نقاط ضعف را مطرح کنند. قطعا من در نظر دارم مطبوعات را در کنار اتاق فکری که خواهیم داشت به مشاوره و راهنمایی بگیرم. سعی می کنیم در حوزه رسانه وظایفی که بر عهده ماست به نحو احسن انجام بدهیم.
ارتباط با سایر گروه ها و هنرمندان چقدر در اولویت کاری شما قرار دارد؟
قطعا در موضع مدیریت باید دایره و چتر حمایتی ارشاد آنقدر گسترده باشد که همه گروه ها را شامل شود.
فارغ از هرگونه تعلق خاطر گرایش سیاسی، جناح بندی و فکر و اندیشه وظیفه ما این است که در حوزه فرهنگ همه را زیر پوشش داشته باشیم و تا زمانیکه در قالب قانون و مقرارات و ضوابط کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار بکنند قطعا مورد حمایت اداره کل خواهند بود.
و سخن پایانی؟
از زحمات شما تشکر می کنم و امیدوارم که با دوره ای که آغاز می شود با هماهنگی و همکاری همه اصحاب فرهنگ و هنر مطبوعات، هنرمندان فرهنگیان و به ویژه همکاران خودم در ادارهکل فرهنگ و ارشاد استان و... مسئولان ارشد و نمایندگان مجلس بتوانیم این پروسه توسعه فرهنگی استان را که مغفول مانده به حرکت واداریم و جایگاهی که همدان شایسته و بایسته آن هست و لایق آن است همه با هم و با کمک هم فارغ از همه مسائل حاشیه ای پیش ببریم و زمانی که این امانت را تحویل می دهیم بتوانیم ادعا کنیم که موفق شده ایم و آنوقت سرمان را بالا بگیریم تا در آینده روسفید باشیم.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر