شهرستان بهار

سینه‌زنی مردم مهاجران؛ نماد همبستگی

شناسه خبر: ۸۸۷۳
سینه‌زنی مردم مهاجران؛ نماد همبستگی

مهاجران یکی از شهرهای {استان} همدان است که در سمت شرقی بخش لالجین {در شهرستان بهار }واقع شده است. در این شهر جمعیتی بالغ بر ۸ هزار نفر ساکنند که به زبان ترکی تکلم‌ می‌کنند و پیشه اصلی آنها کشاورزی است.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از همشهری، از آثار تاریخی مهاجران میتوان مسجد جامع مهاجران، تپه زینوآباد و پل مهاجران معروف به پل خانم یا در زبان عامه این شهر هفت چشمه را نام برد.

در میان آثار فرهنگی و تاریخی این شهر، سینه زنی خاص مهاجران در ایام سوگواری ماه محرم ویژگی خاصی دارد که در کمتر نقاط کشور دیده شده و این خود یک میراث فرهنگی باارزش است.

سبک سینه زنی اهالی این شهر به صورت دسته های گرد و حلقه ای شکل است که نفرات با گرفتن شال کمر یا کمربند یکدیگر این زنجیره را ایجاد میکنند. در هر حلقه یک مداح و یک دسته باشی یا همان سردسته وجود دارد.

مداح قطعه ای را به زبان ترکی مداحی میکند و پس از پایان قطعه سردسته بلافاصله برای هماهنگ کردن حلقه هر بار جمله ای را با محتوای رزم فریاد میزند و افراد حاضر در حلقه با تکرار آن جمله سینه میزنند و حلقه به چرخش درمیآید.

روش سینه زنی به صورت چند ضرب سریع و خم شدن و برخاستن فرد و به سینه زدن است که با شروع مداحی قطعه بعدی، حلقه از سینه زنی بازمیایستد و منتظر فرمان مجدد دسته باشی میماند. شکل اجرایی این نوع سینه زنی مشابهت زیادی به اجرای یک تعزیه دارد و نوع جملات مداح و سردسته که با هم رد و بدل میکنند، شکلی از رزم را به نمایش میگذارد.

فرم حلقه های مدور در حال گردش به دور یک نقطه، دستهای گره شده در کمر یکدیگر و دسته باشی که با جملات حماسی حلقه ها را فرماندهی میکند همه نماد اتحاد و همبستگی است و این همان پیام اصلی روز عاشوراست.

این سبک سینه زنی مختص شهر مهاجران است و در مورد پیشینه آن متن مکتوبی در دست نیست، اما پرواضح است که این شکل از سینه زنی در این شهر قدمت زیادی دارد و حتی پیران و بزرگان این شهر هم از گذشته های دور به صورت یک تاریخ شفاهی این فرهنگ عاشورایی را روایت میکنند.

پیرغلام اهل بیت مرحوم حاج نادعلی شعبانی که در زمان حیات ۱۱۲ ساله خود به ترویج فرهنگ قرآنی و برگزاری تعزیه و سینه زنی روز عاشورا همت گمارد، از بزرگان این شهر بود که روایت سینه زنی خاص مهاجران را از زبان گذشتگان و نسلهای نادیده ما نقل میکرد.

مردم مهاجران در صبح عاشورا حرکتی همگانی را برای اجرای تعزیه و راه اندازی دسته های عزاداری آغاز میکنند و این آغاز تجدید میثاق با پیام عاشوراست. دستهها و هیأتهای عزاداری در ظهر عاشورا در مقابل مسجد جامع مهاجران گرد هم میآیند و از پیر و جوان و کوچک و بزرگ حلقه های سینه زنی را شکل میدهند و این آیین هر ساله مردم این شهر است.

حلقه ها یکی پس از دیگری تشکیل میشوند و سینه زنی به همان منوال همیشگی ادامه پیدا میکند این حلقه ها گرد هم میآیند و یک صدا فریاد میزنند تا با ایجاد یک وحدت همیشگی به ندای لبیک یا حسین پاسخ دهند. چندی است مستند این عزاداری سنتی ساخته شده است و در شبکه های مختلف به نمایش درمیآید.

نویسنده: ناصر شعبانی- فیلمساز

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر