شهرستان بهار

ویژگی‌های نماینده شایسته از دیدگاه قرآن

شناسه خبر: ۸۹۳۰
ویژگی‌های نماینده شایسته از دیدگاه قرآن

نماینده شایسته از دیدگاه قرآن چه ویژگی‌هایی دارد

قسمت دوم صحبتهای فعال سیاسی شهرستان برادر آزاده حسن اسدی در خصوص ویژگیهای نماینده شایسته از دیدگاه قرآن

1-ایمان:

ایمان به خدا باعث می شود در مسیر اجرای دستورات الهی گام برداشته و برای پیادهسازی اسلام ناب محمدی (ص) در جامعه تلاش شود.

به طوری که در سوره سجده آیه 18 می فرماید :

أَفَمَنْ كَانَ مُؤْمِنًا كَمَنْ كَانَ فَاسِقًا ۚ لَا يَسْتَوُونَ" آیا شخص مؤمن و شخص فاسق با هم برابرند .

انسان با گفتن ذکر اشهد ان لا الله الا لله ، اشهد ان محمد رسول الله مسلمان می شود که در مذهب تشیع اشهد ان علی ولی الله با نگاه عمیق به بحث ولایت و غدیر تکمیل کننده این شهادتین است امّا آیا شرایط و خصوصیات مسلمان واقعی نیز تنها همین شهادتین است.

نکات آیه

۱ - برابر نبودن مؤمن و فاسق، در نظام پاداش الهى، امرى بدیهى و خدشه ناپذیر است. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا لایستوون) همزه «أفمن...» استفهام انکارى است و «لایستوون» نیز بر آن تأکید بیشترى مى کند. گفتنى است: «کاف» در «کمن» تشبیه در جزا است و به قرینه آیات سابق و آیات بعدى (۱۹ و ۲۰)، مراد از نفى تساوى، مى تواند عدم تساوى در پاداش و جزا باشد.

۲ - فرجام ناگوار کافران و عاقبت نیکوى مؤمنان، علامت برابر نبودن آنان با یکدیگر است. (فذوقوا بما نسیتم لقاء یومکم ... فلاتعلم نفس ما أُخفى لهم ... أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا) «فاء» در «أفمن» تفریع بر آیات سابق است که در آنها از کافران و مؤمنان و فرجام و عاقبتشان سخن گفته شده است.

۳ - ایمان و فسق دنیوى، ملاک پاداش و کیفر اخروى است. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا لایستوون)

۴ - خروج از ایمان، فسق است. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا) به قرینه مقابله «مؤمناً» با «فاسقاً» مراد از «فاسقاً» کسانى اند که ایمان ندارند.

۵ - کافران، مردمانى فاسق و تبه کارند. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا) به قرینه مقابله «مؤمناً» و «فاسقاً» و به قرینه آیات پیش که در آنها، مردم به دو دسته کافر و مؤمن تقسیم شده اند، مراد از «فاسقاً» مى تواند کافران باشد. بنابراین، اطلاق «فاسق» بر کافر به خاطر فسق و تبه کارى او است.

۶ - مجرمان، مردمانى فاسق و تبه کارند. (المجرمون ... أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا)

۷ - نزد خدا، ملاک محورى در ارزشگذارى، ایمان است. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا)

۸ - فرجام و عاقبت هر امرى، ملاک تعیین کننده در ارزیابى درستى و یا نادرستى آن است. (أفمن کان مؤمنًا کمن کان فاسقًا) به قرینه این که آیات قبل و بعد این آیه، درباره فرجام مؤمنان و فاسقان است، احتمال قوى دارد که نفى تساوى آنان، از جهت عاقبت شان باشد. بنابراین، ملاک ارزیابى و داورى درباره عدم تساوى دو گروه یاد شده، توجه به فرجام آنها است و این نشان مى دهد که عاقبت، در ارزیابى نقش اساسى دارد.

اگر کسی شهادتین را به زبان جاری کرد و سپس دنباله روی شیطان شد، آن فرد یک مسلمان به شمار میرود؟ قرآن در این باره منافق و مسلمان تفاوت قائل شده و حتی مسلمانان را نیز به دسته های مختلفی تقسیم می کند و برای هر کدام شرایط و ویژگیهایی بر می شمرد.

درسوره مبارکه واقعه، عده ای از مسلمانان را اصحاب یمین معرفی میکند و عده ای را السابقون، و برای هر کدام از این دو طیف نعمات و پاداشهای مختلف اخروی بر می شمرد. پس باید بدانیم که مسلمان بودن به عمل است و فرد مؤمن و مسلمان باید در رفتار خود مسلمان بودنش را به اثبات برساند.

سئوال : حال باید پرسید میزان خدا باوری نمایندگان مجلس چقدر بوده است ؟

سئوال : آیا نسبت به سنت های الهی در کمک به مومنین باور داشته اند ؟

برجام نشانه اعتماد به غیر از خدا بود.

این همان امتیاز منفی نمایندگان مجلس حاضر می باشد .

نماینده ای که به جای ترس از خدا از آمریکا می ترسد نمیتواند نماینده امین مردم باشد چون همیشه در حال معامله با دشمن است

مجلس جوان حزب اللهی پیش زمینه دولت جوان حزب اللهی

مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی دانشجویان فرمودند: "جوانان از ۲۲ ساله تا ۴۰ ساله می توانند در نظام مدیریت کشور تحول ایجاد کنند و نیز خطاب به جوانان گفتند: "زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب اللهی فراهم کنید.

البته معظم له در تذکری درباره معنای حقیقی جوانگرایی، در دیدار اعضای خبرگان رهبری فرمودند: برخی گفته اند تأکید اینجانب بر جوانگرایی به معنای پیر زدایی است اما این برداشت غلط است و باید درباره معنای جوانگرایی فکر و تعمق کرد.

انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان سال ۹۸ از جهاتی دماسنج انتخابات ریاست جمهوری است.

بر اساس یک قاعده نانوشته احزابی که بیشترین کرسیهای پارلمان را در اختیار بگیرند معمولا راهشان برای رسیدن به پاستور هموارتر است.

انتخابات مجلس نمایانگر رویکردها و جلوه هایی از خواسته های مردم است و علاقمندان کرسی ریاست جمهوری با برنامه ریزی میتوانند از این موج بهره برداری یا بر آن سوار شوند.

براساس قاعده فوق، پیش زمینه دولت جوان، مجلس جوانِ حزب اللهی است. جبهه انقلاب اسلامی اگر دغدغه تشکیل دولت جوان حزب اللهی دارد میبایست با درک این مهم و به دور از امیال شخصی با درک مشترکی از جوانگرایی زمینه را برای حضور جوانان در مجلس شورای اسلامی فراهم کند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر