شهرستان بهار

هراس کرونا در بهار

شناسه خبر: ۹۲۷۵
هراس کرونا در بهار

چند روزی است که بیماری مرموز کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و طبق آخرین اخبار اعلام شده این ویروس به همدان هم رسیده است و همین موجب ترس و نگرانی بین مردم شده است

به گزارش نشاط شهر، شهر بهار از غافله کرونا عقب نمانده و مردم هراسان در پی دستکش ، ماسک ، محلول و ژل ضدعفونی کننده در داروخانه ها هستند. اگر به سطح شهر سری بزنیم متوجه تغییر در رفتار شهروندان در رعایت بهداشت هستیم.

عده ای برای محافظت ماسک بر چهره دارند و عده ای دیگر دستکش بر دست کرده اند، حتی پیرمردهای کاسب شهر هم رعایت اصول بهداشتی را کرده و برخی ها با پوشیدن دستکش لاستیکی دو رنگ در پی مصون نگه داشتن خود هستند.

یک پای صحبت اصلی مردم این روزها کرونا و اخبار آن است. توصیه های بهداشتی که به همدیگر می کنند جالب توجه است. یکی اسفند دود می کند و دیگری محلول ضد عفونی درست کرده و مدام به داخل مغازه و دستگیره های درش می زند.

برخی بانک ها و اماکن عمومی نیز با نصب پوستر و بنر جلوی خودپردازها و دیگر اماکن مردم را به شستشوی صحیح دست ها و پرهیز از دست دادن و روبوسی توصیه می کنند. حضور مردم در اماکن عمومی همچون مساجد، هیئات ، مجالس عروسی و عزا کمتر شده است. کار به جایی رسیده که شورای شهر مهاجران در بیانیه ای رسمی از مردم خواسته که هرگونه مراسم عروسی و عزا را لغو کرده و به زمان دیگری موکول کنند تا مبادا این اماکن موجب انتقال بیماری شود.

ماسک نداریم سوال نفرمایید برای مشاهده اوضاع به سطح شهر رفتیم و سری به داروخانه های شهر زدیم. بر درب ورودی داروخانه ها جمله آشنای «ماسک نداریم لطفا سوال نفرمایید» نصب شده بود. از متصدی داروخانه در این خصوص سوال کردیم . وی گفت: در این چند روز کل شهر برای ماسک و ژل ضدعفونی کننده مراجعه کرده اند.

ما نیز دو روز پیش ماسک تمام کردیم و دیروز هم ژل ضد عفونی کننده تمام شد. وی در مورد طریقه تهیه ماسک گفت: اعلام کرده اند که مردم از مراکز بهداشتی می توانند ماسک تهیه کنند ولی تا به امروز که خبری نشده است. با دکتر مرآتی پزشک یکی از داروخانه های سطح شهر که محلول ضدعفونی کننده دست ساز ارائه می داد گفتگو داشتیم.

وی با توضیح در مورد علائم این بیماری گفت: مردم نترسند، چرا که این بیماری ترس ندارد. تنها راهش این است که بهداشت را رعایت کنند، باهم دست ندهند ، روبوسی نکنند ، حداقل یک متر از یکدیگر فاصله بگیرند و دستشان را ضد عفونی کرده و یا با آب و صابون بشویند.

در ادامه گفتگویی با چند تن از شهروندان داشتیم. یکی از آنها از نبود ماسک در شهر گلایه داشت و گفت: سه روز است که در شهر نتوانسته ایم ژل ضدعفونی کننده و ماسک تهیه کنیم. تنها یک عدد ماسک آنهم برای پسرمان خریدیم آن هم به قیمت 20 هزار تومان. مگر یک خانواده کارگر چقدر درآمد دارد.

یکی دیگر از شهروندان از عدم لغو مراسم عروسی در تالارهای شهر گلایه داشت و گفت: این همه در اخبار اعلام می کنند که از تجمعات پرهیز شود اما شاهدیم که مراسم عروسی و میهمانی در تالارهای بزرگ شهر برگزار می شود، در این وضعیت حسینیه و تالارها باید مراسم خود را همچون مدارس و دانشگاه ها لغو کنند.

۱هیچ کرونایی در بهار نداریم در ادامه گفتگویی با دکتر محمود به نشان مدیر مرکز بهداشت شهرستان بهار داشتیم. وی گفت: هیچ مورد کرونایی در بهار نداشتیم و طبق اعلام مراجع بالاتر مقرر شده که آمار و ارقامی از سوی مسئولین اعلام نشود بلکه تنها سخنگوی وزارت بهداشت یا سخنگوی دولت مجاز به اعلام آمار و ارقام هستند.

وی در خصوص کمبود اقلامی همچون ماسک و الکل در سطح داروخانه ها گفت: تقاضای بالایی از سوی مردم وجود دارد که باعث کمبود برخی اقلام در داروخانه ها شده و وضعیت شهرستان همچون استان و کل کشور می باشد. به نشان ادامه داد:نه تنها شهرستان بلکه کل کشور دست به گریبان این مشکل هستند و مقرر شده بسته هایی به مراکز تزریق شود که امیدواریم در آینده نزدیک به ما برسد.

مردم شهرستان بسیار فرهیخته هستند/مراسم عروسی و میهمانی ها را لغو کرده اند. مدیر مرکز بهداشت شهرستان در مورد لغو مراسم عروسی و میهمانی ها در تالارهای شهر گفت: این جای خوشحالیست که مردم به چنین مواردی توجه دارند و باید مردم شهرستان بهار را جزء فرهیخته ترین مردم دانست چرا که دیده شده بعضی خانواده ها که حتی مراسمشان در تالارها نیست و قرار بوده در منازل برگزار شود و کارت عروسی بین مردم پخش کرده اند به دلیل این بیماری مراسم خود را لغو کرده اند و این حتی در شهرهای صالح آباد و لالجین و مهاجران هم دیده شده است.

به نشان ادامه داد: در مورد تالارها منع قانونی برای برگزاری مراسم وجود ندارد و خود مردم باید به این موضوع دقت کنند و از حضور در اماکن شلوغ همچون تالارها تا جای ممکن پرهیز کنند. این موضوع توصیه ایست و منع قانونی وجود ندارد.

وی در خصوص علائم بیماری گفت: علائم بیماری چون خیلی شبیه ب ه بیماری های معمولی است مردم ما هراس دارند و باعث شده تعداد مراجعات به مراکز درمانی ما چند برابر شود. به نشان افزود: مردم علائم را به دقت مطالعه کنند و اگر همه علائم را داشتند آن موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند. غربالگری اولیه در مراکز درمانی صورت می گیرد و اگر مورد خاصی بود به بیمارستان سینا معرفی می شوند. وی ادامه داد: بیماران بی مورد مراجعه نداشته باشند چراکه همین مراجعات مکرر و بی مورد ممکن است به علت وجود اجتماع در بیمارستان ها منجر به انتقال بیماری شود.

افزایش بی مورد مراجعات به بیمارستان باعث گشترش بیماری می شود مدیر شبکه بهداشت شهرستان در خصوص تعداد مراجعات به بیمارستان گفت: آماری که از بیمارستان آیت الله بهاری گرفتیم نشان می دهد در یکی دو شب گذشته تعداد مراجعات افزایش پیدا کرده بود اما شب گذشته متناسب شده بود.

توصیه می کنیم که مردم در ساعات مختلف مراجعه کنند همه در یک پیک ساعتی مراجعه می کنند که باعث ازدحام می شود ماهم سعی کرده ایم در ساعت پیک در حد توان کادر درمانی پوشش دو نفره داشته باشیم و اگر مردم متعادل برخورد کنند نیاز به همین هم نیست. به گزارش خبرنگار ما آنچه که این روزها در سطح شهر بهار و شهرستان شاهد آن هستیم هراس بیش از حد مردم نسبت به بیماری کروناست .

در حالت کلی این هراس باعث رعایت بهداشت فردی می شود ، اما از طرفی ترس بیش از حد ممکن است تبعات بدی برای مردم داشته باشد و سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد که با اطلاع رسانی دقیق و درست مسئولین این مسئله قابل حل خواهد بود./ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر