شهرستان بهار

یادداشت اختصاصی :

زخم ِ اینها بر دل تنگمان هست

شناسه خبر: ۹۴۲۹
 زخم ِ اینها بر دل تنگمان هست

مرثیه ای برای یک دهه فرهنگ و هنر بهار 

به گزارش نشاط شهر، در هفته ای که گذشت، #حبیب_شهنوازیان به عنوان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار معرفی شد و از زحمات فتح الله ضابطی در مدت 9 سال ریاستش در این اداره تقدیر شد.

خبری که اهالی فرهنگ و هنر، از سال ها قبل منتظر شنیدنش بودند! صحبت از سال ها قبل شد، با یک فلاش بک سینمایی برمیگردیم به سالهایی نه چندان دور!

سال هایی که در اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار رونق اگر نبود، صفا بود! البته فقط با کمی مقایسه میشود فهمید که اتفاقا آن سال ها رونق بود آن هم چه رونقی!

انجمن های فعال در آن زمان به قدری پررونق بودند که نام بهار هنوز هم به لطف فعالیت آن سالهاست که در زمره شهرستان های هنر و هنرمند پرور استان قرار دارد.

از آن دوره ی طلایی شعر بهار و انجمن ادبی ارشاد با حضور اساتید به نام و با درخشش شاعران جوان در سطح استان می توان به نام های بیشماری اشاره کرد که نام بردن از تک تک آنها در این یادداشت ممکن نیست!

ادیباانی که وقتی در جشنواره ها شرکت میکردند، باقس استان ها فقط برای تشویق هنرمندان بهاری به جشنواره می آمدند! انجمن نمایش با آن سابقه ی عمیق که سهم بسزایی در فرهنگسازی و حضور پررنگی در نگاه مردم داشت، از نمایش های پرمخاطب و پیشرو، تا نمایش های آیینی و سوگواری های مردمی!

انجمن خوشنویسی و انجمن موسیقیِ براستی پویا که شاگردان نوپای آن دوره اکنون اساتیدی درخشان در سطح اول کشورمان هستن و نام شهرستان عزیزمان بهار را در جرگه بزرگان این دو هنر در سطح اول کشور به تلالو درآورده اند.

باقی فعالیت های فرهنگی و هنری به کنار، از همین چهار انجمن خوش سابقه، اکنون و پس از گذشت چیزی نزدیک به یک دهه، برای ما چه بر جای مانده است؟

دریغا و حسرتا که چیزی جز ویرانه ای متروک، برای امروزِ فرزندانمان باقی نگذاشتند! اداره ای که اکنون باید طلایه ی دار فرهنگ و هنر این شهرستان باشد، باید بیشترین سهم در فرهنگسازی و پرورش هنر ایرانی اسلامی را دارا باشد، نه تنها از بطن جامعه دور افتاده و متروک مانده، بلکه دل از حضور فرزندان خویش (هنرمندان و اهالی فرهنگ) نیز تهی کرده است!

میراث یک دهه مدیریت بر اداره فرهنگ و هنر شهرستان بهار چیست؟ اکنون فرض کنید که برای فرزندتان به دنبال کسب فنون هنر و برای ارتقای سطح فرهنگ خود و خاواده اتان، در این مرز و بوم که مهد فرهنگ و هنر است، بخواهید به دنبال کلاس و انجمن و جلسات ادبی هنری باشید، آنچه پیش روی شماست این است: یک انجمن ادبی تعطیل یک انجمن موسیقی بدون حتی یک اجرا در سال یک انجمن نمایش نیمه تعطیل که مسئولش در بزنگاه جشنواره های مهم استانی برای شهرستان های کبودرآهنگ و رزن و همدان بازی می کند!

و ده ها هنرمند و فعال فرهنگی که کلاهشان هم آن طرف ها بیفتد، گذرشان به آن اداره نمی افتد! نگارنده به فراخور چندین سال فعالیت در این عرصه، و با تجربه ی برخورد کاملا نزدیک با انمجن های ادبی و نمایش و عکس در طی این سالها، این یادداشت برآمده از سر درددل را به نگارش درآورده است.

قصد ما نه سیاه نمایی و نه نادیده گرفتن فعالیت های مثبت است، چه آنکه، مسئولین امر در بیلان ها و گزارش های خود مبسوط به دستاوردهای خویش خواهند پرداخت که الحق چه هنرمند و چه خوشنویس اند در این امر!

غرض از این نگارش متن حاضر این بود که هم به ریاست سابق، خسته نباشید و خداقوت بگوییم و هم به ریاست جدید یادآوری کنیم که چه کار سختی در پیش دارد و بر چه ویرانه ای بنا خواهد ساخت! کرونا هنوز سعادت آشنایی با ایشان را نصیب ما نکرده و هنوز جلسات کسل کننده ی چندساعته ی تکراریِ بی ثمر نشست مسئولین با هنرمندان و اهالی فرهنگ تشکیل نشده است، اما به رسم ادب سلام خود را از راه دور به ایشان می رسانیم و درآخر باید خدمت هر دو عزیز بزرگوار بگوییم:

اگر کلاممان اوقاتتان را تلخ کرد، ببخشید، اینها درددل هایی است که شاید قسمت نشود در حضورتان بگوییم، تلخ و تند و گزنده است، اما باور کنید زخم ِ اینها بر دل تنگمان هست! بشنوید از زبان کسانی که تنها با حضور آنهاست که اداره و اتاق و میز ریاستتان برجاست، وگرنه که اداره ی فرهنگ و هنر و ارشاد بدون حضور اهلش، به مثابه کندوی خالی از زنبور عسل است ...

مهدی نوروزی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر