شهرستان بهار

لوکوموتیو سرمایه‌گذاری استان همدان به کدام سو می‌رود؟

شناسه خبر: ۹۵۰۲
لوکوموتیو سرمایه‌گذاری استان همدان به کدام سو می‌رود؟

عدم تخصص و غيربومي بودن برخي مديران مشكل سرمايه‌گذارها

به گزارش نشاط شهر، کارشناس برنامه ریزی سیستم های اقتصادی و اجتماعی با تأکید بر اینکه محورهای توسعه استان در قالب آمایش استانی در 48 جلد تدوین شده است که هریک از این محورها می توانند لوکوموتیو قطار سرمایه گذاری استان همدان باشند، گفت: سرمایه گذار می بایست از جهت حرکت لوکوموتیو قطار سرمایه گذاری اطمینان حاصل کند.

همدان ظرفیت ها و جذابیت های فراوانی در بخش های کشاورزی، گردشگری، صنعت، بهداشت و زیرساخت های ارتباطی دارد که می تواند سرمایه گذاران را برای حضور در این استان، ترغیب کند؛ اما شرایط حضور آنها همواره با مشکلاتی همراه بوده است، به گونه ای که اغلب سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران بومی استان، تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند.

موقعیت استراتژیکی همدان، نزدیکی به مرزهای غربی کشور و پایتخت، داشتن منطقه ویژه جهان آباد، وجود پتانسیل های گردشگری جهانی هم چون بزرگترین غار آبی جهان، وجود ظرفیت های کشاورزی منحصر به فرد همچون سیبزمینی شهرستان بهار و کبودراهنگ، سیر سولان، گردوی تویسرکان، گشنیز نهاوند و رازیانه رزن، دارا بودن چند عنوان ملی جهانی در حوزه صنایع دستی همچون شهر جهانی سفال لالجین، شهر ملی مبل و منبت ملایر و شهر منبت گلریز تویسرکان و در عین حال وجود ظرفیت های بوم گردی و طبیعت گردی در شهرستان اسدآباد، همگی مؤید وجود فرصت بکر جذب سرمایه گذار و به ویژه سرمایه گذاران بومی است. اما چرا تاکنون موفقیت قابل توجهی برای استان همدان در عرصه جذب سرمایه گذار وجود نداشته؟ بنا به ظرفیت های بی شمار که ذکر آنها از مجال نوشتار خارج بوده این روزها موضوع مذکور به بحثی تأمل برانگیز بدل شده است.

البته ناگفته نماند که در یک دهه گذشته تلاش های خوبی برای تحقق این روند در استان انجام شده، اما اغلب آنها درحال حاضر نمود خارجی قابل دفاعی از خود به یادگار نگذاشته اند و یا اینکه سرمایه گذاری های صورت پذیرفته نیمه کاره رها شده اند و گویی سرمایه گذاران تمایلی به اتمام پروژه های خود در استان همدان ندارند؛ برای نمونه میتوان به پروژه های پرشین یاقوت، عصر طلایی، میدان تره بار، پتروشیمی هگمتانه و ابن سینا، تولید کاغذ از سنگ در اسدآباد و غیره اشاره کرد. بر این اساس با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا در این باره گفت وگویی را با حسین کاشفی، کارشناس برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی ترتیب دهیم که در ادامه می خوانید:

کارشناس برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی مهمترین اثر مستقیم سرمایه گذاری جذب شده برای یک منطقه را اشتغال، تولید ارزش افزوده، درآمد، رفاه، فناوری و قابلیت رقابت پذیری دانست و گفت: جذب سرمایه گذار نشان از داشتن ظرفیت و استعدادهای محیطی و بازار مناسب دارد که استان جذب کننده باید از قبل برای شکل گیری این ظرفیت ها و استعدادهای انگیزه دهنده به سرمایه گذار، تلاش و بسترسازی کند.

حسین کاشفی درخصوص علل موفق نبودن استان همدان با بیان اینکه ازنظر مباحث روانشناسی مردم استان همدان مقداری خطرگریز هستند، اظهار کرد: این خصوصیت در بین سرمایه گذاران همدانی نمود بیشتری پیدا میکند، چراکه در این بحث سودآور بودن سرمایه گذاری ملاک عمل آنها است.

وی با تأکید بر اینکه اندوخته مالی مناسبی در استان وجود دارد، بیان کرد: تلاطم بازار (کالا، پول، ارز، سرمایه) با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد متناسب با موقعیت های ملی، منطقه ای و بین المللی عدم خطرپذیری افراد را بیشتر کرده است.

کاشفی با تأکید بر اینکه افکار اقتصادی دقیق مردم استان همدان به عنوان یکی از نکات مثبت در عرصه نحوه سرمایه گذاری است، اذعان کرد: بر این اساس ایجاد بسترهای سرمایه گذاری مطمئن یکی از ضرورت ها برای جذب سرمایه گذار بومی است.

وی با بیان اینکه وجود نیروی انسانی فرهیخته و کارآمد و نیز وضعیت پس انداز و اندوخته انباشته شده مردم در بانکها نشان از فراهم بودن مقدمات برای حضور سرمایه گذار است، عنوان کرد: سخت گیری سیستم اداری یکی از دلایلی است که در استان همدان می توان به عنوان یک مانع بر سر راه سرمایه گذار نام برد؛ البته این مشکل نشأت گرفته از قوانین نیست، بلکه ره آورد عدم تخصص متولیان امر در اجرای قوانین است.

کارشناس برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی با تأکید بر اینکه بنده قصد بدبینی و سیاه نمایی ندارم اما افرادی که در این عرصه برای تشویق سرمایه گذاری وارد می شوند شاید فاقد تخصص لازم در این بخش هستند، خاطرنشان کرد: طبق سبقه اداری که بنده در سازمان برنامه و بودجه استان داشتم، اغلب مدیران مرتبط با بحث سرمایه گذاری غیر بومی هستند، بنابراین شاید یکی از دلایل نیز به نبود عرق استانی مدیران بازمیگردد.

وی با تأکید بر اینکه امروز هر عملیاتی که منجر به سرمایه گذاری زودبازه و پُربازده باشد مستلزم تخصص های بالایی است، عنوان کرد: شناسایی بازار و تعادل در آن و شناخت مباحث مرتبط با عرضه و تقاضا، مستلزم صرف وقت، تحصیل و دانش است.

کاشفی با اشاره به الزامات سرمایه گذاری موفق، گفت: نخستین گام در این بحث داشتن دید باز و نگاهی روشن به دور از تنگ نظری به سرمایه گذار است که متأسفانه در استان همدان اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه عدم وجود بازار بومی برای برخی محصولات در استان نیز میتواند از دیگر دلایل عدم موفقیت سرمایه گذاری ها در همدان باشد، ابراز کرد: نخستین قدم سرمایه گذار برای آغاز عملیات در یک استان ارزیابی طرح است، بهطوری که ارزیابی شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی برای سنجش بازار، از اولویت های کاری سرمایه گذار محسوب میشود.

کارشناس برنامه ریزی سیستم های اقتصادی و اجتماعی با بیان اینکه سرمایه گذاری موفق میتواند موتور محرک توسعه استان باشد، خاطرنشان کرد: باید دید در منطقه ای همچون استان همدان اگر بخواهیم قطار سرمایه گذاری را حرکت دهیم، لوکوموتیو این قطار به کدام بخش متصل میشود.

کاشفی با تأکید بر لزوم مشخص بودن لوکوموتیو توسعه در هر استان، اذعان کرد: به عنوان مثال در شهری همچون پاریس گردشگری، در نیوریوک بازارهای مالی و یا در پاناما تجارت لوکوموتیو توسعه محسوب میشوند.

وی با بیان اینکه باید دید لوکوموتیو قطار سرمایه گذاری استان همدان کدامین از مباحث گردشگری، اندوخته های انباشته در بانک ها، نیروی انسانی، صنعت و غیره است، اظهار کرد: البته محورهای اصلی توسعه استان در قالب آمایش استانی در 48 جلد مدون مورد بررسی قرار گرفته است، اما در اجرای این طرحها موفق نبوده ایم.

کارشناس برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی با تأکید بر اینکه یکی از این محورها توسعه اقتصادی و خلق ثروت است، افزود: دیگر محور به توسعه اجتماعی استان مربوط میشود که بیانگر لزوم برقراری تعادل در سطح شهرستانها جهت ارائه زیرساختها است.

کاشفی در پایان گفت: عدم توجه به اجرای محورهای توسعه سرمایه گذاری به عنوان موتور محرک در استان، اصلی ترین مانع پیش روی سرمایه گذاری است.

اقتصاددانان سرمایه گذاری را یکی از مهمترین اهرم های پویایی اقتصاد و کلید رشد و توسعه اقتصادی میدانند، اما استان همدان بهدلیل مشکلات موجود که عمدتاً نشأت گرفته از موانع اقتصادی، مدیریتی، فرهنگی، اجتماعی و همچینین موانع منطقه ای و بین المللی و نیز موانع درونی است، هنوز نتوانسته بهخوبی در این راستا موفقیت قابل توجهی کسب کند.

مع الوصف؛ با توجه به آنچه گفته شد، امید است با مورد توجه قرار دادن محورهای از پیش تدوین شده توسعه استان منطبق با ظرفیتهای موجود، مدیران مؤثر در عرصه سرمایه گذاری بتوانند با دیدی باز به استقبال سرمایه گذاران بومی و غیر بومی رفته و با ارائه منظری درست از داشته ها و فرصتها، آنها را برای به کارگیری سرمایه هایشان در بازارهای مطمئن سرمایه گذاری استان تشویق کنند که این مهم تنها در بسترتخصص، دلسوزی و همت متولیان این بخش محقق خواهد شد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر