شهرستان بهار

حال ناخوش سفالگران لالجینی در دوران کرونایی

شناسه خبر: ۹۵۶۹
حال ناخوش سفالگران لالجینی در دوران کرونایی

شیوع بیماری کرونا تاثیر زیادی بر بعضی از مشاغل گذاشته و باعث رکود آنها شده است. در این بین مشاغلی که ارتباط مستقیم با گردشگری دارند بیش از همه دچار رکود شده اند.

به گزارش نشاط شهر، شهر لالجین یکی از شهرهای مسافر پذیر و توریستی استان است که اقتصاد مردم آن بر پایه گردشگری می چرخد. این روزها که بیماری کرونا در کشور شایع شده، درآمد خیلی از ساکنین این شهر دچار رکود شده است.

سری به این شهر زدیم و از کارگاه های سفالگری و فروشگاهای این شهر بازدید کردیم تا از وضعیت معیشتی مردم در این روزها مطلع شویم.

یک کارگاه سفالگری در یکی از کوچه های این شهر بود. وارد کارگاه شدیم. کنار در ورودی تعدادی سفال تازه که هنوز خیس بود را کنار هم چیده بودند تا خشک شوند.

فروش نداریم، مجبور شدم کارگران خود را اخراج کنم

ناصر خدایی صاحب این کارگاه سفالگری درباره وضعیت فروشش گفت: دو سه ماه است که هیچ فروشی نداشتیم. چک هایی که از قبل داشتیم الان پول نمی شود. هر چه که تولید می کنیم روی دستمان می ماند.

این سفالگر ادامه داد: وضعیتمان این روزها اصلا خوب نیست. یکی دو کارگر داشتم که چون نمی توانستم حقوقشان را بدهم از کار اخراجشان کردم.

خدایی دلیل کسادی بازار را فقط نبود مسافر و گردشگر نمی دانست و اظهار داشت: با این گرانی ها که چند وقتی است پیش آمده دیگر کسی سراغ خرید سفال که کالایی تزئینی است نمی آید. اگر دولت قیمت ها را ثابت نگه دارد اوضاع بهتر می شود.

هیچ کس به داد ما نمی رسد، فقط موقع مالیات سراغمان را می گیرند

به سراغ یکی دیگر از کارگاههای سفالگری در همان حوالی رفتیم. مرد میانسالی روبروی در ورودی کارگاه پشت چرخ سفالگری نشسته بود و مشغول ساخت قلک سفالی بود. او نیز حال خوشی از اوضاع کنونی نداشت و گفت: این کارگاه خانوادگی است. من ، برادرم و پدرم در اینجا کار می کنیم و هر کدام ۴ سر عائله داریم اما درآمدمان در این چند ماه درآمدی نداشته ایم و الان از پس اندازمان خرج می کنیم.

این سفالگر انبار داخل کارگاه و کوره کارگاه را نشان داد و گفت: در این چند ماه هر چه تولید داشتیم انبار کردیم. انبارمان دیگر جا ندارد. طوری شده که بقیه تولیداتمان را در گونی گذاشته ایم و انبار کرده ایم.

وی در مورد جواز فعالیتش گفت: کارگاه زیر نظر اتحادیه سفالگران و اداره میراث فرهنگی است اما در این چند سال حتی یک بار هم نشده مسئولی پایش را در این کارگاه بگذارد و بخواهد به مشکلات ما رسیدگی کند، فقط زمان گرفتن عوارض و مالیات سروقتشان پیدا می شود.

او در مورد کمکهای معیشتی به مشاغل آسیب دیده گفت: فقط همان یک میلیون تومان بوده و در این گرانی ها یک میلیون تومان کجا می تواند دردی از ما دوا کند.

حتی یک ماسک رایگان هم به ما نداده اتد تا برسد به وام

این سفالگر که دل پر دردی از عدم رسیدگی مسئولین داشت اظهار کرد: تا حالا هیچ کمکی به ما نشده ، حتی یک ماسک رایگان هم به ما نداده اند تا برسد به کمک معیشتی یا وام.

در ادامه به یکی دیگر از فروشگاهای سطح شهر لالجین رفتیم. پسر جوانی که در یک مغازه مشغول به کار بود گفت: بیشتر فروش ما از خرید مسافران است در این چند ماه مسافری به شهر نیامده که خرید کند، افراد بومی هم مگر چقدر خرید می کنند. شما قبلا به این شهر می آمدید اکثرا ماشین پلاک شهرهای غیر بومی بود که برای خرید می آمدند اما الان بازار ما کساد شده است.

معیشت مردم لالجین بر پایه گردشگری و توریسم است

لیلا اکبری یکی از اعضای جوان شورای شهر لالجین است که حل مشکل مردم لالجین را از اولویت های خود می داند. او درباره وضعیت اقتصادی مردم لالجین گفت: اقتصاد لالجین بر پایه گردشگری است و بیماری کرونا نیز بیشترین ضربه را به این صنعت زده که همین مسئله تاثیر مستقیمی بر وضعیت معیشتی مردم گذاشته است.

وی ادامه داد: در شهرک سفال کارخانجات بزرگی با تعداد ۲۰ الی ۳۰کارگر وجود دارد و با وجود رکود کارگران خود را از کار بیکار نکرده اند و این تنها کمکی است که از طریق سرکارگر به آنها شده اما تا به حال کمک دولتی به آنها نشده است.

اکبری اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی به عنوان متولی باید تسهیلاتی را برای سفالگران قرار دهد تا آنها بیش از این دچار مشکل نشوند.

بازارچه محلی برای سفالگران ایجاد خواهیم کرد

در ادامه فرماندار گفتگویی با فرماندار شهرستان بهار داشتیم و از اقدامات دولت برای سفالگران جویا شدیم. احسان قنبری دراین باره گفت: مقرر شده بازارچه هایی محلی برای عرضه محصولات سفالگران ایجاد شود و به محض اینکه وضعیت بیماری بهتر شد این بازارچه ها برپا خواهد شد، همچنین صادرات محصولات هم برای این افراد تسهیل می شود تا کارشان رونق بگیرد و تسهیلاتی نیز برای کارگران و کارفرمایان قرار داده شده که با ثبت نام در سایت می توانند از آن استفاده کنند.

در ادامه گفتگویی با علی ضمیری رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان بهار داشتیم. ضمیری گفت: به افرادی که بیمه هستند و در مدت سه ماه اخیر از کار بیکار شده اند بیمه بیکاری تعلق می گیرد که این افراد در سایت ثبت نام کرده اند و نتیجه آن از طریق پیامک به متقاضیان اعلام می شود.

به کارگاههایی که در سه ماه اخیر تعدیل نیرو نکرده باشند وام تعلق می گیرد

ضمیری در مورد کارگاههای سفال گفت: مقرر شده به کارگاهها و مراکزی که در مدت سه ماه اخیر تعدیل نیرو نداشتند و کارگران خود را اخراج نکرده اند به ازای هر یک نفر بیمه شده ۱۶ و ۱۲ میلیون تومان وام ۱۲ درصد تعلق گیرد.

وی افزود: وام ۱۶ میلیونی مربوط به مشاغلی همجون غداخوری، رستوران و هتل هاست که به طور اجبار باید در این مدت کار خود را تعطیل می کردند و وام ۱۲ میلیونی مختص مشاغلی است که کارشان دچار رکود شده که سفالگران جزء این دسته هستند.

ضمیری در مورد عدم آگاهی مردم از این قانون گفت: این مصوبه ای است که از ابتدا در ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب شد اما سامانه ثبت نام چند روزی است که فعال شده و پس ارسال پیامک به کارفرمایان صاحبان مشاغل با مراجعه به سامانه کارا می توانند در آن ثبت نام کنند تا از تسهیلات بهره مند شوند.

به گزارش خبرنگار ما مشاغلی همچون سفالگری که ارتباط مسقیم با گردشگری دارند دچار بیشترین رکود شده اند اما می بینیم که عملا کار خاصی برای حل مشکل این افراد صورت نگرفته و مصوبه دولت برای اعطای تسهیلات نیز با شرایطی است که برای کارگاه داران و فروشندگان جزء فایده ای نخواهد داشت.

فراهم آوردن امکان صادرات نیز تنها زمانی می تواند جوابگو باشد که تقاضایی وجود داشته باشد. علی ایحال آنطور که به نظر می رسد تدبیر دولت برای سفالگران و فروشندگان سفال چندان هم کارساز نبوده و کارگاه های کوچک که توان نگهداری کارگرهای خود را در این چند ماه نداشته اند از تسهیلات بی بهره خواهند ماند.

به نظر می رسد که دولت باید با دوراندیشی، فکری اساسی برای اقشار ضعیفتر کرده تا کارگاه های کوچکتر بتوانند سرپا بایستند و به کار خود ادامه دهند.

انتهای پیام/ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر