شهرستان بهار

پارلمان‌نشین‌ها عملکرد دولتی‌ها را زیر ذره‌بین برده‌اند :

تغییر مدیران در دستورکار نماینده‌ها

شناسه خبر: ۹۸۸۶
  تغییر مدیران در دستورکار نماینده‌ها

مدیرانی که در شرف بازنشستگی هستند باید بروند/ دولت قصد تغییر مدیران را تا پایان عمر خود ندارد/ نمایندگان استان در رابطه با جابه‌جایی مدیران استان با یکدیگر هماهنگ هستند/ باید این دولت را راه ببریم تا حقوق مردم ضایع نشود

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پیام، هفته گذشته رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، در مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد آورد. این مسأله موجب شده بود که گمانه زنیهایی مبنی بر تغییر چندین استاندار در کشور به وجود آید.برای تغییر و یا جایگزین کردن استانداران استانهای بزرگی همچون خراسان رضوی عموماً از افراد تازه کار استفاده نمیشود.

به همین دلیل اینکه برای جایگزین کردن رزم حسینی از استانداران استانهای دیگر استفاده شود، محتمل بود. با این حال عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جعفری را که معاون سیاسی استانداری خراسان بود، با حفظ سمت به سرپرستی استانداری این شهر برگزید.

از سوی دیگر تلاش عده کثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از آغاز به کار این مجلس برای استیضاح کابینه دولت دوازدهم از رئیس جمهور تا وزرا، به کارت زرد به وزیر نفت در هفته گذشته خاتمه یافت؛ این درحالی است که حتی برخی از نمایندگان مجلس که نام 3 تن از نمایندگان استان همدان نیز در لیست آنها دیده میشود، در نامه ای به سران 3 قوه خواستار استیضاح و برکناری زنگنه(وزیر نفت) شده بودند.

در مسأله جایگزین رزم حسینی در استانداری خراسان رضوی میتوان نتیجه گرفت که دولت در ماه های پایانی عمر خود قصدی برای تغییر مدیران ندارد. ولی در این میان آیا مجلس شورای اسلامی نیز با دولت همکاری خواهد کرد و برای تغییر مدیران از وزرا تا سطح استان و حتی شهری اقدامی نخواهد کرد؟

این روند یک نتیجه دیگری نیز در بر خواهد داشت، آن هم حرکت به سمت بومی گرایی در استانها است. درصورتیکه در دولت دوازدهم عموماً بر مدیران غیربومی منصوب شده اند. البته میتوان گفت که در شرایط کنونی حرکت به سمت بومی سازی به مذاق افراد بیشتری در استان خوش می آید، زیرا در بحث جذب 42 معلم از استان دیگر؛ درست و یا غلط؛ گمانه زنی هایی مبنی بر ارتباط همشهری بودن مسئولان استان با این معلمان مطرح شده است.
از اینرو با 2 تن از نمایندگانی (فلاحی و بیگینژاد) که در بطن مباحث مطرح شده در بالا حضور داشته و تأثیرگذار بودند، مصاحبه کردیم:

دستورالعمل دولت و تغییر مدیران
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی درباره تغییر و جایگزینی استانداران گفت: به دلیل اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، دولت دست به تغییر گسترده نخواهد زد. برنامه کلی دولت بر این قرار است که تا پایان عمر خود در حد امکان مدیران را تغییر ندهد. این مسأله در رابطه با وزیران، استانداران و سایر مدیران در کشور نیز صدق میکند.

اگر انتخاب جایگزین رزمحسینی به تغییر در همدان منجر میشد...!
عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: با این مسأله موافق نبودم. اگر هم نسبت به مدیریت ارشد انتقادی داشته باشیم، در مجموع در شرایط کنونی احتمال تغییر کم است. هر کسی که سر کار باشد به طبع اشکالات و اشتباهاتی خواهد داشت.
حجت الاسلام احمدحسین فلاحی نیز در این باره گفت: اگر انتقادهایی به عملکرد استانداری باشد، تنها به دلیل عملکرد شخصی نیست. در این میان مدیرانی وجود دارند، که کارآمدی لازم را ندارند و از این رو خود استاندار نیز به این موضوع گلایه مند است.

تأثیر منفی عملکرد برخی از مدیران
نماینده همدان و فامنین با بیان اینکه بحث سیاست های کلی در استان جدا است، ولی در کارآمدی فقط یک نفر نیست، افزود: در مجموعه مدیران برخی کارآمده بوده و خوب کار میکنند و برخی دیگر نیز هستند که در آستانه بازنشستگی هستند و باید بروند زیرا دیگر کارآمدی ندارند و حتی برخی از این افراد کسالت دارند و باید بازنشسته شوند.
وی در ادامه تأکید کرد: این مجموع عملکرد مدیران در عملکرد استان بسیار تأثیرگذار است. از این رو به طور مثال اگر مدیری شبانه روز در پی رفع امور و انجام وظیفه باشد، اگر 4 تن مدیر ناکارآمد داشته باشد نمیتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

دخالت استانداری در حضور معلمان لرستانی در همدان
هادی بیگی نژاد در این باره توضیح داد: در این زمینه سند و دالی بر صحت این موضوع نداریم. این مسأله تنها مربوط به استان همدان نبوده و در استانهای دیگر نیز این مسأله مطرح شده است.
نماینده ملایر در مجلس شورای سلامی در ادامه افزود: استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان در این جلسه، قول همکاری دادند که در حد امکان در این زمینه ورود پیدا کرده و از نیروهای ساکن هر شهر برای تکمیل ظرفیت نیروهای موردنظر در شهر مذکور استفاده شود.


رویکرد مجلسیها در جابهجایی مدیران دولتی در سال پایانی دولت دوازدهم
عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی در مجلس در این باره تصریح کرد: حذف مدیران ناتوان، برنامه ماست و به آن امید داریم. با این حال در شرایط نامساعد فعلی که دولت در سال پایانی عمر خود است، اگر برخورد متقابل داشته باشیم که منجر به سقوط دولت شود، مطمئناً وضع بدتر از حال حاضر خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز در این باره با بیان اینکه جابه جایی مدیران ناکارآمد ارتباطی با عمر باقیمانده از دولت نخواهد داشت؛ زیرا در احقاق حقوق مردم در تعلیق و یا بهبود کار آن مدیر اقدام خواهیم کرد، گفت: با این حال از آنجایی که دولت در عملکردش در این 7 سال موفق نبوده است، باید این دولت را راه ببریم تا حقوق مردم ضایع نشود تا عمر این دولت به پایان برسد.
فلاحی همچنین در ادامه تصریح کرد: با اینکه دستورالعمل اینها (دولت) بر تغییر نکردن مدیران و دست به تغییر مدیران نزدن است، ولی به این معنی نیست که مدیر ناکارآمد بر سر کار باقی بماند. مطمئناً برای تغییر مدیران ناکارآمد دوستان همکاری میکنند.

رویکرد نمایندگان استان در قبال مدیران ناکارآمد
نماینده همدان و فامنین در مجلس در این باره با بیان اینکه پس از انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی نگاه ما بر این بوده است که نمایندگان استان همگی به صورت اجماعی بوده و تصمیمات مهم در استان را به صورت تصمیم مجمع صورت گیرد، تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر ارتباط نمایندگان با یکدیگر در تصمیم جمعی خوب است. از این رو نمایندگان استان به توافق رسیده ایم که تصمیم جابه جایی مدیران در استان، با هماهنگی مجموعه نمایندگان و مسئولان مربوطه با یکدیگر گرفته شود.
نماینده معین بهار در مجلس همچنین با بیان اینکه انشاءا... در بهبود وضعیت استان با هماهنگی یکدیگر عمل خواهیم کرد، افزود: مدیران ناکارآمد را به استاندار و نهادهای نظارتی گفته ام و پیگیر هستیم و با بقیه نمایندگان نیز هماهنگ خواهد شد و دلایل ناکارآمدی این مدیران را به سایر نمایندگان توضیح خواهم داد.
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: تلاش میکنیم تا جایی که امکان دارد کار را جلو ببریم و اگر تغییر لازم باشد و به تنش در جامعه نیز منجر نشود، به قطع با مسئول مربوطه برخورد کرده و دست به تغییر خواهیم زد. با این حال با مدیرانی که تغییر آنان موجب تنش در جامعه میشود، باید به شکلی برخورد کرد که بتوانند به سمت عملکرد مطلوب حرکت کنند.
نویسنده : محمد ترابی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر