کد خبر : 12965
تاریخ : 1401/8/11
گروه خبری : سیاسی

نزدیک به ۴۶ هزار و ۵۰۰ تن کود یارانه‌ای، از طریق شبکه کارگزاری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در معرض فروش قرار گرفت

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان اعلام کرد: از 71 هزار تن کود یارانه‌ای تامین و تحویل شده تا آبان ماه امسال نزدیک به 46 هزار و 500 تن از طریق شبکه کارگزاری این شرکت در معرض فروش قرار گرفته است.

 

به گزارش نشاط شهر، بهروز الیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: برنامه ابلاغی کود شیمیایی یارانه‌ای سال ۱۴۰۱ به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان در کل 120 هزار تن است که از این میزان تا آبان ماه بیش از 71 هزار تن معادل 59 درصد تحویل این شرکت شده و از کودهای تحویل شده نزدیک به 45 هزار تن از طریق 84 فروشگاه کارگزاری در سراسر استان توسط کشاورزان خریداری شده است.

وی اظهار داشت: برای امسال 97 هزار و 500 تن کود ازته، 16 هزار و 700 تن فسفاته و 5800 تن پتاسه برنامه‌ریزی و تدارک شده که بخش اعظم آن برای کشت پاییزه از سوی کشاورزان تقاضا می‌شود.

پرداخت ۷۰ درصد قیمت کودهای یارنه‌ای توسط دولت

الیاسی با بیان اینکه دولت ۷۰ درصد قیمت تمام شده کودهای یارانه‌ای را برای حمایت حداکثری از کشاورزان، یارانه پرداخت می‌کند، تصریح کرد: گران‌ترین نوع کود پتاسه در هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی که قیمت تمام شده آن ۱.۵ میلیون تن است با قیمت حدود ۶۰۰ هزار تومان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: گران‌ترین نوع کود فسفاته با قیمت تمام شده حدود ۱.۳ میلیون تومان در هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی برای دولت نیز با قیمت حدود ۵۰۰ هزار تومان و کود اوره در کیسه‌های ۵۰ کیلوگرمی با قیمت تمام شده حدود ۸۵۰ هزار تومان برای دولت با قیمت ۱۵۰ هزار تومان، تحویل کشاورزان می‌شود.

ذخیره‌سازی 21 هزار تن کود یارانه‌ای

الیاسی در همین حال میزان ذخایر استراتژیک کودهای یارانه‌ای را تا دهم آبان ماه، 21 هزار تن اعلام و آن را اطمینان‌بخش توصیف کرد.

وی با اشاره به این که ذخایر استراتژیک از طریق خرید داخل و خارج توسط دفتر مرکزی این شرکت تامین شده است، گفت: در کل نزدیک به 85 درصد کودهای یارانه‌ای در داخل کشور و مابقی از سایر کشورهای بزرگ تولید کننده، تامین می‌شود.

الیاسی درباره کیفیت کودهای یارانه‌ای تاکید کرد: کودهای تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از بهترین‌ها و دارای استانداردهای داخلی و جهانی است و جای نگرانی در مورد کیفیت این نهاده وجود ندارد.

وی در عین حال از کشاورزان خواست کودهای شیمیایی و غیرشیمیایی مورد نیاز خود را از شبکه رسمی وزارت جهاد کشاورزی و فروشگاه‌های مجاز تهیه کنند، زیرا امکان عرضه کوهای کم‌کیفیت توسط فروشگاه‌های متفرقه وجود دارد.

کنترل و نظارت چند مرحله‌ای کودهای یارانه‌ای

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان افزود: کیفیت کودهای کشاورزی برای ما خط قرمز است و در چند مرحله مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرد به طوری که براساس سامانه پایش مواد کودی و سامانه نظارت، کل فرآیند تامین و تدارک کود از ابتدای تولید، آماده شدن و پس از حمل به انبارها در سه نوبت توسط بازرسان شرکت خدمات حمایتی نمونه‌برداری و آزمایش می‌شود و در صورت تایید در تمام این مراحل به شبکه کارگزاری برای فروش تحویل می‌شود.

الیاسی درباره سوء‌استفاده از برند کودهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توسط سودجویان اذعان داشت: سال گذشته تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان غیرقانونی در کشور شناسایی و برخورد قضایی با آنان انجام شد.

 

انتهای پیام/ص

  لینک
https://neshateshahr.ir/Press/ShowNews/12965