کد خبر : 14628
تاریخ : 1403/2/10
گروه خبری : اجتماعی، اقتصادی

یادداشت؛

نقدِ اخلاقی بر فیلم "هفت سر اژده ها"

حقیقتش را بخواهید می خواستم نقد خود را بعد از اتمام فیلم بنویسم اما این فیلم به قدری دور از اخلاق و مسئله دار؛ و نقد و ایراد بر آن وارد و واجب است که شاید همین امروز هم دیر شده است!!حقیقتش  را بخواهید می خواستم نقد خود را بعد از اتمام فیلم بنویسم اما این فیلم به قدری دور از اخلاق و مسئله دار؛ و نقد و ایراد بر آن وارد و واجب است که شاید همین امروز هم دیر شده است!!


همگی می دانیم؛ هیچ کسی حق ندارد از ابزار نامقدس برای رسیدن هدف مقدس استفاده کند!!


به عنوان مثال، در این فیلم، که متاسفانه روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان هم پخش می شد؛ فردی به زنش آشکار می گوید سلطان از تو خوشش آمده و به اصرار از زنش می خواهد که در اختیار سلطان قرار گیرد!!  ما اجازه نداریم حتی برای تخریب و افشاگری دست های پشت پرده و دشمنان قسم خورده ونیز در جهت زشت جلوه دادن افراد سودجو و رفاه طلب!! از یک سری اصولِ غیر اخلاقی و آموزه های غیر شرعی استفاد کنیم!! رئیس صدا و سیما و خانواده اش یا پای گیرنده نیستند یا این حرف ها برایشان حل شده است!! البته فیلم در شب های قبل نیز از این بی حُجبی ها  کم بی بهره نبوده است! در این فیلم یا می نوشند یا می نوشانند یا به راحتی سیگار می کشند و یا رفتارهایی با زنان صورت می گیرد که با نزاکت و حُجب خانواده ها و با اصول انقلابی ما سنخیتی ندارد!! قبلا از این اتفاقات در فیلم ها خبری نبود!! اگرچه  فیلم می خواهد دست های آلوده و پشت پرده ی دشمنان را نشان بدهد امّا از این سمتِ "زین" سخت برافتاده است!! این که نقشه های شومِ دشمنان و فرصت طلبان برای مردم اشکار گردد، کسی منکر آن نیست و این خود امری مبارک است اما به چه قیمتی؟! به قیمت هرزه گری!؟ یا به قیمت بدآموزی!؟ ما نه تنها برای تخریبِ چهره ی دشمن بلکه برای دعوت به دین مقدس اسلام هم نباید به ابزارهای ناپسند و دیالوگ ها و رفتار های خارج از عرف و عوام فریبانه تن بدهیم‌!!
    

   پیامبر گرامی(ص) فرزند مبارکش در سنین جوانی از دنیا می رود ! اتفاق را همان روز کسوف(خورشید گرفتی) پیش می آید! همه ی مردم می گویند: به به چه پیامبری! الحق که رسول خدایی! اما پیامبر(ص) که این روزها سخت به دعوت مشغول بود و می توانست از این ابزار، بیشتر به نفع اسلام و به نفع دعوت الهی استفاده کند!!! اما ایشان نخواست دعوت صادقانه اش را با یک پذیرشِ مصلحتی؛ آلوده سازد!! حاضر شد تعداد دعوت شدگانش کم باشد ولی دعوتش پاک و بی عیب باشد و از آن فرصت وابزار پیش آمده به نفع خدا و پیغمبر استفاده نکند!! به همین خاطر همه را در مسجدی  جمع کردند و صراحتاً فرمودند: این پدیده به شأن و شوکتِ من و پیامبریِ من ربطی ندارد!! این اتفاق  یک امر طبیعی و تصادفی بوده است!! بنابراین؛ با این که هدف پیامبر(ص) مقدس و الهی بود اما نخواست ابزار رسیدن به این هدف را از جنس آلوده استفاده کند!!
در قضییه شورای صدر اسلام هم امیر مؤمنان علی(ص) می توانست به عبدالرحمان بن عوف از روی مصلحت؛ و برای به دست آوردن رأی؛ روی خوش و جواب آری نشان دهد و بعد هم به قول خودش عمل نکند و به راحتی خلیفه و امام مسلمین شود اما او نخواست امامتش را شک دار و با شبهه و مسئله دار آغاز کند و امامتش را با فسق و فجور و با "یَغدِرُ و یَفجِرُ" یا همان ابزار نا میمون آغاز کند!!

 

شهید مطهری در کتاب"سیری در سیره ی نبوی" چه به حق گفته است: مرگ بر کسانی که با ابزار شوم و نا پاک می خواهند هدف مقدسشان را توجیه کنند!! اینان اسلام را خراب می کنند!!
و مغز کلام این که نباید برای سرکوب کردن کسی با ابزاری به سراغ او برویم که آن ابزار بو دار باشد!! و این فیلم بو دار است!!

 

کاظم زارعی

 

 

 


انتهای پیام/ص

  لینک
https://neshateshahr.ir/Press/ShowNews/14628