سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

پس از سانسور گسترده تصاویر و فیلم‌های مرتبط با شهید سلیمانی در اینستاگرام همزمان با دومین سالگرد شهادت این سردار، پویش مردمی و خودجوش از سوی کاربران ایرانی برای تنبیه اینستاگرام، به راه افتاده است.

شناسه خبر: 12160

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری فارس، در پی حذف مطالب مربوط به شهید سردار سلیمانی در شبکه اجتماعی آمریکایی اینستاگرام که باعث نارضایتی و اعتراض ایرانی ها نسبت به رویه این شبکه شد، درخواست های زیادی از سوی کاربران برای برخورد و مقابله به مثل با اینستاگرام مطرح شد.

 

همچنان که برخی از کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه ای خواستار مقابله به مثل با اینستاگرام به دلیل حذف پست های سردار سلیمانی شده اند. 

 

سردبیر این سوژه در توضیح آن گفته: اگر تمام فعالان مجازی انقلاب در نرم افزار گوگل پلی به برنامه اینستاگرام پایین ترین امتیاز یعنی یک ستاره را بدهند این عمل باعث کاهش شدید امتیاز اینستاگرام در گوگل پلی شده و در پی آن ارزش سهام کمپانی فیسبوک (مالک اینستاگرام در بورس ریزش پیدا خواهد کرد و متعاقبا ضرر زیادی برای سهام داران خواهد داشت).

 

وی اضافه کرد: این ترفند برای اولین بار توسط کاربران فلسطینی در اعتراض به بایکوت یکی از فعالان اجتماعی فلسطینی انجام دادند و بلافاصله فیسبوک دست از خباثت برداشت و عذرخواهی کرد.

 

عذرخواهی فیس بوک بابت حذف مطالب مربوط به یک موضوع خاص سابقه دارد؟

 

سال پیش که بخش شرقی بیت المقدس شاهد درگیری های خشونت بار پلیس اسرائیل با معترضان فلسطینی در اطراف مسجدالاقصی بود، کاربران فلسطینی شبکه های اجتماعی گفتند که با حذف حساب های کاربری در توییتر یا مسدود شدن برخی گزینه ها در اینستاگرام، نمایش واقعیت ناآرامی های بیت المقدس سانسور شده است. این موارد شامل بسته شدن حساب ها در توییتر یا اینستاگرام یا مسدود شدن استفاده از برخی ابزارها مانند پخش لایو در اینستاگرام یا محدود کردن دسترسی به محتوا با موضوعات مربوط به شیخ جراح، غزه یا بیت المقدس است.

 

موج جدید اعتراض فلسطینی ها به دنبال احتمال اخراج شماری از ساکنان محله شیخ جراح از خانه هایشان آغاز شد.

 

پس از توئیتر در بیانیه ای اعلام کرد: «دفاع و احترام به صدای افرادی که از خدمات ما استفاده می کنند یکی از ارزش های اصلی در توییتر است. هشتگ عربی الاقصی «به اشتباه» محدود شده است. «یک اشکال فنی» (باگ) میلیون ها استوری، هایلایت و آرشیو را در این شبکه تحت تاثیر قرار داد که از جمله آن «حذف» (ناپدید شدن) برخی مطالب فلسطینی ها بود. ما صمیمانه از ایجاد هر دو موضوع از همه از جمله فلسطینی ها عذرخواهی می کنیم.»

 

پویش مردمی و خودجوش کاربران ایرانی برای تنبیه اینستاگرام به راه افتاد

 

اما چند روز پس از سانسور گسترده تصاویر و فیلم های مرتبط با شهید سلیمانی در چند روز اخیر، کاربران ایرانی، پویشی خودجوش برای تنبیه این شبکه اجتماعی به راه انداخته اند.

 

کاربران در اقدامی هماهنگ برای مراجعه به گوگل پلی و ثبت کمترین نمره کیفیت برای اینستاگرام هماهنگی کرده اند.

 

به نظر می رسد این اقدام متقابل کاربران ایرانی جواب داده و از آغاز این پویش تاکنون، نمره کیفیت اینستاگرام در گوگل پلی از ۴.۴ به ۲.۸ کاهش پیدا کرده است.

 

آیا ثبت رتبه برای برنامه ها واقعا تاثیری دارد؟

 

یکی از معیار های اصلی برای رشد یک برنامه یا بازی در مارکت های داخلی و خارجی بالا بودن تعداد نظرات مثبت آن است.

 

این موضوع حتی تا آنجا مهم است که مشابه الگوریتم های جستجوی گوگل برای وب سایت ها، راه کارهایی برای برنامه ها هم وجود دارد که سازندگان برنامه هم باید کارهای خاصی برای افزایش بهینه سازی جستجو انجام دهند تا آمار دانلود برنامه شان بالا برود و رتبه بندی اپلیکیشن خود را بهبود ببخشند.

 

اما در این بین توجه به یک نکته هم ضروری است: امتیاز دهی به برنامه ها اگر به صورتی باشد که گوگل پلی آنها را اسپم تشخیص دهد، بی تاثیر خواهد بود. به عنوان مثال، درج عبارت تکراری در قسمت کامنت می تواند مصداق اسپم تشخیص داده شود. برای همین ضروری است که عبارت های تکراری درج نشود.

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی