سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

تاریخ انتشار: 1402/8/11 15:06:04

سهم همدان از گردشگری زمستانی کشور!؟

پیست اسکی «الوند» یا «تاریک دره» در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه در شهر همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرارگرفته‌ و سومین پیست مطرح کشور است که پس از پیست‌های شمشک و دیزین به‌عنوان منحصربه‌فردترین پیست اسکی در تمام کشور مطرح است.

شناسه خبر: 13708

 

کشور ايران از اقليم چهار فصل برخوردار است و اين تنوع آب و هوايي موجب شده آمار سفر در فصول مختلف سال در نوسان باشد.

 

در اين ميان فصول بهار و تابستان به دليل برخورداري از شرايط جوي پايدار بيشترين آمار گردشگران را از آن خود کرده‌اند؛ اما سفر در فصل‌هاي پاييز و زمستان به دليل مسائل آموزشي و همچنين سرماي هوا دچار رکود مي‌شود. فصل‌هاي پاييز و زمستان به ويژه آخرين فصل سال در زمينه سفر و گردشگري از اقبال چنداني برخوردار نيستند و همواره شاهد رکود صنعت گردشگري در اين فصول از سال بوده‌ايم؛ اين در حالي است که اين 2 فصل از ظرفيت بالايي در زمينه گردشگري برخوردار هستند. از دلايل اين رکود نبود اطلاعات کافي در خصوص گردشگري زمستانه است که تاثير زيادي در کاهش آمار سفرهاي فصل زمستان دارد.

 

امروزه در کشورهای مختلف با برنامه ریزی‌های مدون از ظرفیت‌های طبیعی گردشگری برای جذب گردشگران استفاده‌های بهینه‌ای می شود و انواع ورزش‌های زمستانی که در مناطق مختلف جهان بصورت بین المللی برگزار می شود، نشان دهنده اهمیت موضوع گردشگری زمستانی و لزوم استفاده بهینه از ظرفیت‌های بالقوه و خدادادی مناطق را نشان می دهد.

 

بسياري از استان‌هاي غربي کشور از ظرفيت‌هاي خوبي در حوزه ورزش‌هاي زمستاني همچون اسکي برخوردار هستند که معرفي اين ظرفيت‌ها در کنار توسعه زيرساخت‌ها در اين زمينه بسيار تاثيرگذار است. ضرورت فراهم‌سازي قابليت‌هاي گردشگري زمستانه و ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب در اين زمينه بر کسی پوشیده نیست و استان همدان مکان‌هاي مناسبي براي تبديل شدن به مقصد اصلی گردشگري در فصل سرما را داراست. 

 

وجود مناطق بکر گردشگری و برخورداری از طبیعت زیبا و چشم نواز در فصل‌های مختلف سال، چشم هر علاقمند گردشگری را در پایتخت تاریخ و تمدن به خود خیره می‌کند که می‌توان با مدیریتی صحیح و اصولی و با استفاده از روش‌های میانبر ظرفیت‌های بالقوه استان را به بالفعل تبدیل کرد و سود سرشار گردشگری طبیعت را در این دو فصل نصیب این مهد تاریخ کرد.

 

 زمستان با تمام سختی‌ها و سردی‌هایش جلوه خاص و زیبایی را به طبیعت استان می دهد بطوریکه گویی طبیعت سرسبز جامه سفیدی را به خود پوشیده است. 

 

همدان به‌عنوان یکی از پنج شهر گردشگری کشور، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی بوده که نه‌تنها در کشور بلکه در دنیا نیز بی نظیربوده و این استان علاوه برداشتن جاذبه‌های طبیعی گردشگری و طبیعت بکر و ناب در چهارفصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان از اماکن تفریحی و گردشگری خاصی برخوردار است که گردشگران را در فصل زمستان به سمت خود فرا می‌خواند.

 

پیست اسکی «الوند» یا «تاریک دره» در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه در شهر همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرارگرفته‌ و سومین پیست مطرح کشور است که پس از پیست‌های شمشک و دیزین به‌عنوان منحصربه‌فردترین پیست اسکی در تمام کشور مطرح است.

 

همچنین سورتمه ریلی که سریع‌ترین و طولانی‌ترین سورتمه ریلی کشور بوده با هزار و ۵۰۰ متر طول و ۶۰ کیلومتر سرعت در ساعت و با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های روز در دهکده تفریحی توریستی گنج‌نامه همدان جزو ایمن‌ترین ورزش‌های همگانی بوده و قادر به فعالیت ۱۳ تا ۲۰ سورتمه بر روی خط است که می‌تواند ورزشی مهیج و جالب برای گردشگران زمستانی باشد. رودخانه‌های جاری و تکه‌های برف‌یخی در کناره رودخانه‌های دره مراد بیگ و باغ‌های عباس‌آباد همدان، تصویری به یاد ماندی از شاهکار خلقت را در ذهن‌ها حک می‌کند و قدم زدن و اقامت در ویلاهای سنگی مجتمع تفریحی و توریستی «عباس‌آباد» همدان فرصت مناسبی بوده که گردشگران زمستانی در همدان می‌توانند ضمن اقامت از زیبایی‌ها و مناظر اطراف ارتفاعات الوند نیز لذت ببرند.

 

محوطه پوشیده از برف مجتمع تفریحی و توریستی «عباس‌آباد» مکان مناسبی برای ساخت آدم‌برفی و برگزاری مسابقه آدم‌برفی در بین شهروندان و گردشگران زمستانی بوده و علاوه بر دشت‌های پوشیده از برف همدان می‌تواند محلی برای برف‌بازی و لذت بردن از هوای برفی باشد.

 

مجموعه شهربازی «رنگین‌کمان» همدان واقع در بلوار ارم این شهر فضای شاد و مفرحی را برای بازی کودکان در کنار خانواده‌ها ایجاد کرده که گردشگران می‌توانند در محیط گرم و شاد در کنار خانواده و دوستان از زیبایی‌های همدان لذت ببرند.

 

بازدید از غار علیصدر، زیباترین و تنها غار آبی قابل قایقرانی جهان که به بهشت خاموش معروف است نیز با دارا بودن دمای هوای 14 درجه ثابت در کل ایام سال نیز مکان مناسبی برای گذران اوقات گردشگران در فصل پاییز و زمستان است.کارگاه‌ها و فروشگاه‌های زیبای سفال و سرامیک در شهر جهانی لالجین نیز از دیگر جاذبه‌های تمام فصول این استان است که در طول سال می‌توان از جذابیت‌های این شهر دیرین بازدید کرده و تجربه سفالگری را به همراه سوغات استان همدان از این دیار با خود به یادگار برد. برگزاری جشنواره ها، کنسرت های موسیقی، نمایشگاه ها و آیین های باستانی همراه با ورزش‌های زمستانی می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی زیادی را روانه پایتخت تاریخ و تمدن کند.

 

احمدرجبی راغب، کارشناس رسانه

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
اجتماعی، اقتصادی