سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

جواد نوری، شاعر و نویسنده‌ای فرهیخته و پژوهشگری ژرف‌اندیش، در سال ۱۳۵۶ در شهرستان بهار دیده به جهان گشود. وی با بهره‌مندی از ذوق ادبی سرشار و نگرشی ژرف به فرهنگ و تاریخ ایران، در عرصه‌ی شعر و ادبیات فارسی خوش درخشید و آثار ارزشمندی را به جامعه‌ی فرهنگی کشورمان عرضه داشت.

شناسه خبر: 14631

 

جواد نوری، شاعر و نویسنده‌ای فرهیخته و پژوهشگری ژرف‌اندیش، در سال ۱۳۵۶ در شهرستان بهار دیده به جهان گشود. وی با بهره‌مندی از ذوق ادبی سرشار و نگرشی ژرف به فرهنگ و تاریخ ایران، در عرصه‌ی شعر و ادبیات فارسی خوش درخشید و آثار ارزشمندی را به جامعه‌ی فرهنگی کشورمان عرضه داشت.

 

حوزه‌های فعالیت:

شعر: سرودن اشعار طنزآمیز با زبانی شیوا و لحنی ظریف، از بارزترین ویژگی‌های شعری ایشان است. وی با نگاهی نو و خلاقانه به مسائل اجتماعی و فرهنگی، در قالب طنز به نقد این معضلات می‌پردازد و خواننده را به تأمل در آن‌ها وا می‌دارد.

پژوهش: تلاش‌های ارزشمند ایشان در حوزه‌ی پژوهش‌های فرهنگی، به ویژه گردآوری و تدوین فرهنگ مردم بهار، گامی مهم در جهت حفظ و نشر این گنجینه‌ی گرانبها به شمار می‌رود.

فعالیت‌های فرهنگی: تعهد و دغدغه‌ی ایشان در قبال اعتلای شعر و ادبیات فارسی، در فعالیت‌های فرهنگی متعددی مانند ریاست انجمن ادبی آیت‌الله بهاری و فعالیت به عنوان کارشناس واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری همدان، متجلی شده است.

 

آثار:

شاهنامه مدرن: نخستین مجموعه‌ی شعر ایشان، نمونه‌ای بارز از نوآوری و طنزپردازی در بازخوانی حماسه‌ی شاهنامه‌ی فردوسی است.

بی ادبیات: مجموعه‌ای از اشعار طنزآمیز که به نقد برخی از نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌پردازد.

فرهنگ مردم بهار: اثری ارزشمند در حوزه‌ی مردم‌شناسی که آداب و رسوم، سنن، باورها و گویش مردم بهار را معرفی می‌کند.

هزار سال شعر طنز همدان: گامی ارزشمند در جهت گردآوری و حفظ گنجینه‌ای گرانبها از طنز در ادب فارسی.

 

جوایز و افتخارات:

برگزیده ادوار مختلف جشنواره شعر فجر همدان

داوری چندین مرحله جشنواره شعر فجر استان همدان

برگزیده دوره‌های متعدد در شعر و نویسندگی و کتاب سال

برگزیده برنامه‌های ملی صدا و سیما در قالب طنز قند پهلو

 

جواد نوری با تلفیق خلاقانه‌ی طنز و نقد اجتماعی در آثار خود، به ارتقای سطح ادبیات طنز ایران یاری رسانده و جایگاهی ویژه در میان شاعران معاصر کشورمان کسب کرده‌ است. بدون شک، آثار وی در زمره‌ی گنجینه‌های ارزشمند ادبیات ایران جای خواهند گرفت و نام او به عنوان یکی از شاعران نوگرا و طنزپردازان چیره دست در تاریخ ادبیات ایران ثبت خواهد شد.

 

 

مهدی رهنما _فعال فرهنگی اجتماعی

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ص


برچسب ها: بهار# جواد_نوری#
ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:

کنایه جلیلی به ظریف: تبریک می‌گویم پیروزی تیم والیبال در مقابل امریکا را، البته اگر باز نگویند خود امریکا خواسته ببازد/ زاکانی: اقای پزشکیان شما پدر مردم را دراوردی/ اقای پورمحمدی با شما در بحث کرسنت کار داریم/ پورمحمدی: جلیلی گفت FATF را قبول داریم اگر تو اجرا کنی، آقایان [دولت روحانی]را قبول نداریم/ پزشکیان: در دولت شهید رئیسی وزیر کشاورزی را چرا گرفتند؛ چای دبش چرا شروع شد؟

فرهنگ و هنر