کد خبر : 12841
تاریخ : 1401/7/5
گروه خبری : گوناگون

خوردن صبحانه برای کودکان دانش‌آموز چه فوایدی دارد؟

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان: افرادی که صبحانه نمیخورند در طول روز احساس گرسنگی بیشتری داشته و اقدام به ریزه‌خواری می‌کنند که این موضوع سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود. چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

 

به گزارش نشاط شهر به نقل از تسنیم، کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان، به اهمیت مصرف وعده صبحانه در دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: نخوردن صبحانه سبب اختلال در حافظه و یادگیری می‌شود‌.

مریم شلیله با بیان اینکه در سنین مدرسه و بلوغ، سرعت رشد بچه‌ها افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: در این دوره مصرف مواد مغذی باید مد نظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مصرف پروتئین، ویتامین‌ها، املاح باید مورد نظر باشد، تصریح کرد: برای دریافت این مواد باید از 6 گروه هرم غذایی در وعده‌های غذایی استفاده شود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان با بیان اینکه مصرف سه وعده اصلی و سه میان وعده برای بدن ضروری است، عنوان کرد: مهم‌ترین وعده غذایی مربوط به صبحانه است.

شلیله با اشاره به اینکه عدم مصرف صبحانه بر بدن اثر منفی می‌گذارد، اظهار داشت: ناشتایی طولانی مدت سبب اختلال در تنظیم قند خون می‌شود.

وی افزود: افرادی که صبحانه نمیخورند در طول روز احساس گرسنگی بیشتری داشته و اقدام به ریزه‌خواری می‌کنند که این موضوع سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان با تاکید بر اینکه وعده شام باید در ساعات ابتدایی شب میل شود، گفت: برای ترغیب به مصرف صبحانه باید در این وعده تنوع غذایی ایجاد شود.

شلیله با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم، اظهار داشت: کاهش مصرف فست‌فود و نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، ترغیب بچه‌ها به فعالیت بدنی، پیاده روی و ورزش، محدودیت در ساعات تماشای تلوزیون، مصرف سالاد وسبزی و غذاهای سالم، از راهکارهای مقابله و پیشگیری از این مشکل است.

وی با تاکید بر اینکه نیازهای تغذیه‌ای پسران و دختران با یکدیگر متفاوت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه سرعت رشد پسران بیشتر است بنابراین نیاز بیشتری هم به دریافت انرژی دارند.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان افزود: از طرفی هم دختران به عنوان مادران آینده، باید نسبت به مصرف آهن، کلسیم و ویتامین دی، دقت داشته باشند.

شلیله با تاکید بر اینکه مصرف کیک به تنهایی برای وعده صبحانه توصیه نمی‌شود، گفت: در وعده صبحانه باید از غلات استفاده شود. در این وعده مصرف نان، پنیر، گردو، سبزیجات،تخم‌مرغ میوه‌جات، عدسی، آش و خوراک لوبیا توصیه می‌شود.

وی افزود: در یک صبحانه کامل باید حداقل سه تا چهار مور از اجزای 6 گانه هرم غذایی لحاظ شده باشد.

 

انتهای پیام/ص

  لینک
http://neshateshahr.ir/Press/ShowNews/12841