سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان: افرادی که صبحانه نمیخورند در طول روز احساس گرسنگی بیشتری داشته و اقدام به ریزه‌خواری می‌کنند که این موضوع سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود. چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

شناسه خبر: 12841

 

به گزارش نشاط شهر به نقل از تسنیم، کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان، به اهمیت مصرف وعده صبحانه در دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: نخوردن صبحانه سبب اختلال در حافظه و یادگیری می‌شود‌.

مریم شلیله با بیان اینکه در سنین مدرسه و بلوغ، سرعت رشد بچه‌ها افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: در این دوره مصرف مواد مغذی باید مد نظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مصرف پروتئین، ویتامین‌ها، املاح باید مورد نظر باشد، تصریح کرد: برای دریافت این مواد باید از 6 گروه هرم غذایی در وعده‌های غذایی استفاده شود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان با بیان اینکه مصرف سه وعده اصلی و سه میان وعده برای بدن ضروری است، عنوان کرد: مهم‌ترین وعده غذایی مربوط به صبحانه است.

شلیله با اشاره به اینکه عدم مصرف صبحانه بر بدن اثر منفی می‌گذارد، اظهار داشت: ناشتایی طولانی مدت سبب اختلال در تنظیم قند خون می‌شود.

وی افزود: افرادی که صبحانه نمیخورند در طول روز احساس گرسنگی بیشتری داشته و اقدام به ریزه‌خواری می‌کنند که این موضوع سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان با تاکید بر اینکه وعده شام باید در ساعات ابتدایی شب میل شود، گفت: برای ترغیب به مصرف صبحانه باید در این وعده تنوع غذایی ایجاد شود.

شلیله با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم، اظهار داشت: کاهش مصرف فست‌فود و نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، ترغیب بچه‌ها به فعالیت بدنی، پیاده روی و ورزش، محدودیت در ساعات تماشای تلوزیون، مصرف سالاد وسبزی و غذاهای سالم، از راهکارهای مقابله و پیشگیری از این مشکل است.

وی با تاکید بر اینکه نیازهای تغذیه‌ای پسران و دختران با یکدیگر متفاوت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه سرعت رشد پسران بیشتر است بنابراین نیاز بیشتری هم به دریافت انرژی دارند.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت همدان افزود: از طرفی هم دختران به عنوان مادران آینده، باید نسبت به مصرف آهن، کلسیم و ویتامین دی، دقت داشته باشند.

شلیله با تاکید بر اینکه مصرف کیک به تنهایی برای وعده صبحانه توصیه نمی‌شود، گفت: در وعده صبحانه باید از غلات استفاده شود. در این وعده مصرف نان، پنیر، گردو، سبزیجات،تخم‌مرغ میوه‌جات، عدسی، آش و خوراک لوبیا توصیه می‌شود.

وی افزود: در یک صبحانه کامل باید حداقل سه تا چهار مور از اجزای 6 گانه هرم غذایی لحاظ شده باشد.

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
گوناگون