سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

تاریخ انتشار: 1402/7/8 16:20:17
روستای حیدره قاضی خان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان بهار:

دومین جشنواره آلو، بانی شناسایی ظرفیت های مردمی روستای حیدره قاضی خان بخش مرکزی بهار

برگزاری دومین جشنواره آلو، عرضه مستقیم آلو،گردو و سوغات،غذا های محلی را میتوان بانی شناسایی ظرفیت های محلی مردم روستای حیدره قاضی خان بخش مرکزی شهرستان بهار عنوان کرد.

شناسه خبر: 13603

 

 شهرستان بهار و روستا های همجوار یکی از شهرستان های دارای ظرفیت و پتانسيل های محلی مردمی است که باید این ظرفیت ها و پتانسیل های هر بخش و روستای آن شناسایی شود چرا که با توجه و پرداختن به این ظرفیت های هر بخش و روستا؛ می‌توان هر بخش و روسایی از شهرستان بهار را به قطب تولیدی و تبدیلی هر محصول کرد .

 

 یکی روستا های زیبا و توریست پذیر شهرستان بهار روستای حیدره قاضی خان با نام محلی حیدره، دارامام است که ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی داشته و یکی از جاذبه های گردشگری شهر بهار محسوب میشود ؛ مردم این روستا اکثریت کرد زبان هستند و با فرا رسیدن فصل پائیز شروع به برداشت محصولات کشاورزی  بر پایه آلو و گردو مشتقات آلو،می‌کنند .

 

 قابل توجه است که اولین جشنواره آلو عرضه مستقیم فروش محصولات کشاورزی بر پایه آلو و گردو، مشتقات آلو و دیگر هنر های بانوان از جمله مینا کاری، عروسک سازی، آش ها و غذا های محلی این روستا در ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ بود که با حدود ۱۵ غرفه برپا شد و با توجه به اینکه این جشنواره بعد از کرونا بود با جمعیت تخمینی حدود ۷۰۰۰ نفر مواجه شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

گفتنی است که دومین جشنواره یک روزه نیز با حضور و هنرمندی حسن رمضانی و اجرای موسیقی محلی و هل پرکه همراه با غرفه هایی از محصولات بانوان و اهالی روستای حیدره قاضی خان برگزار شد که باری دیگر نیز بسیار مورد توجه و استقبال عموم مردم شریف از سراسر شهرستان و روستا های همجوار قرار گرفت .

 

لازم به ذکر است که برگزاری چنین جشنواره هایی در روستا های همجوار دیگر نیز علاوه بر اینکه سبب فعال سازی ظرفیت فعالیت های اقتصادی بانوان و کمک به معیشت خانواده می‌شود بلکه در جذب گردشگر نیز بسیار اثر بخش و حائز اهمیت است و لذا اهالی روستا های دیگر نیز می‌توانند هم مانند روستای حیدره قاضی خان گردشگران و سرمایه‌گذاران را در شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل یاری کنند .

 

فاطمه بدرلو

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی