سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

عنوان:«شب گرفتن ماه»
معرفی کتاب؛

عنوان:«شب گرفتن ماه» (1403/2/29 14:47:11)

«شب‌گرفتن ماه» تلخیص محمدرضا سرشار است از اثر «بسی رنج بردم» نوشته‌ی یکی از بزرگترین نویسندگان تاجیکستان ساتم الوغ‌زاده که حکایت داستانی- تاریخی جذابی از زندگی و زمانه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی است. محمدرضا سرشار این اثر را برای مخاطبان نوجوان به فارسی روان کرده است.
زنگِ خطرِ بی عدالتی
به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روزِ بزرگداشتِ حکیم فردوسی

زنگِ خطرِ بی عدالتی (1403/2/25 12:00:41)

فردوسی ریشه ی همه ی بدبختی های جامعه را بی عدالتی می داند! به همین خاطر به همه حاکمان و دادگران جامعه گوشزد می کند که فرمان اصلی خداوند بر شما رعایتِ عدالت است! حاکمانی که نخواهند و یا نتوانند؛ داد و عدالت را در جامعه زنده نگه دارند؛ نشانه ی ضعفِ آنان در مردم داری و مردم مَداری است!! او جنس چنین حاکمانِ ضعیفی را از دیوان و اهریمنان می داند نه از آدمیان!!
برگزاری برنامه ادبی حکیم هزاره ها ابوالقاسم فردوسی

برگزاری برنامه ادبی حکیم هزاره ها ابوالقاسم فردوسی (1403/2/24 10:41:09)

این برنامه ادبی با حضور شهردار، مسئولان و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان استان همدان، لالجین و صالح آباد، نمایندگی آموزش و پرورش صالح آباد، تعدادی از اساتید ادبیات فارسی صالح آباد و جمعی از دختران نقال و شاهنامه خوان از شهرهای صالح آباد، بهار و لالجین و اعضای کانون پرورش فکری کودکان در محل کانون پرورش فکری کودکان شهر صالح آباد برگزار شد
اثر کشف‌شده در خیابان باباطاهر همدان به دوره ایلخانی برمی‌گردد

اثر کشف‌شده در خیابان باباطاهر همدان به دوره ایلخانی برمی‌گردد (1403/2/19 21:36:02)

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعلام کرد: در سفال‌های تاریخی کشف شده در عملیات اجرایی پیاده‌راه باباطاهر همدان شواهدی دوره اسلامی، متأخر اسلامی و ایلخانی یافت شده است.
صنایع‌دستی پیشران توسعه و اشتغال استان همدان/ پرداخت ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌‎دستی همدان

صنایع‌دستی پیشران توسعه و اشتغال استان همدان/ پرداخت ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌‎دستی همدان (1403/2/18 14:28:26)

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‎دستی استان همدان با اعلام اینکه صنایع‌دستی استان همدان ظرفیتی مناسب برای کمک به تحقق شعار سال با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردمی» دارد، گفت: 510 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی و تبصره ۱۸ سال گذشته به هنرمندان صنایع‌دستی استان پرداخت شده است.
ضرورت بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی در مدیریت جامعه معاصر: تاملی بر نقش حکمت کهن در عصر حاضر

ضرورت بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی در مدیریت جامعه معاصر: تاملی بر نقش حکمت کهن در عصر حاضر (1403/2/12 20:26:48)

در دنیای پیچیده و پرشتاب امروز، جوامع بشری با چالش‌های متعددی در عرصه‌های مختلف روبرو هستند. در این میان، بازشناسی اندیشه‌های مولانا جلال الدین محمد بلخی، عارف و شاعر نامدار ایرانی، و بهره‌گیری از حکمت عمیق او در مدیریت جامعه معاصر، امری ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد.
جواد نوری: شاعری نوگرا با رویکردی طنزآمیز به فرهنگ ایرانی

جواد نوری: شاعری نوگرا با رویکردی طنزآمیز به فرهنگ ایرانی (1403/2/10 09:14:02)

جواد نوری، شاعر و نویسنده‌ای فرهیخته و پژوهشگری ژرف‌اندیش، در سال ۱۳۵۶ در شهرستان بهار دیده به جهان گشود. وی با بهره‌مندی از ذوق ادبی سرشار و نگرشی ژرف به فرهنگ و تاریخ ایران، در عرصه‌ی شعر و ادبیات فارسی خوش درخشید و آثار ارزشمندی را به جامعه‌ی فرهنگی کشورمان عرضه داشت.
ضرورت بازشناسی اندیشه‌های سعدی در عصر حاضر/ گامی در جهت جامعه‌ای اخلاقی‌تر و پویاتر

ضرورت بازشناسی اندیشه‌های سعدی در عصر حاضر/ گامی در جهت جامعه‌ای اخلاقی‌تر و پویاتر (1403/2/3 13:48:05)

در دنیای پویای امروز، بازگشت به آموزه‌های اخلاقی و حکمت‌های کهن نقشی حیاتی در ارتقای سطح زندگی ایفا می‌کند. در این میان، آثار و اندیشه‌های شیخ اجل سعدی، شاعر نامدار پارسی‌گوی، گنجینه‌ای ارزشمند برای حل معضلات عصر حاضر و هدایت جامعه به سوی تعالی اخلاقی و شکوفایی فرهنگی محسوب می‌شود.
روز بزرگداشت عطار نیشابوری رابطه ی " نان و دین "

روز بزرگداشت عطار نیشابوری رابطه ی " نان و دین " (1403/1/25 11:27:27)

عطار نیشابوری در مصیبت نامه، یکی از اسم های خدا را " نان " می داند!! می پرسند چگونه ممکن است؟! می گوید: نان از قدرتمندترین اسما الهی است که مردم را به سرعت به مسجد می کشاند و بانگِ ازان را بلند تر و صدای آن را گوشنواز تر می کند!!
فرهنگ و هنر