سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

مدیر شرکت خدماتی کشاورزی استان همدان: برنامه تامین کود‌های یارانه‌ای اعم از فسفاته، ازته و پتاسه در استان همدان حدود 120 هزار تن است که تا تاریخ 26 آبان ماه بیش از 79 هزار تن از این مقدار تامین شده است.

شناسه خبر: 13011

 

به گزارش نشاط شهر، بهروز الیاسی مدیر شرکت خدماتی کشاورزی استان همدان با اعلام این که برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به شرکت خدماتی کشاورزی در سال ۱۴۰۱ برای تامین کود‌های یارانه‌ای استان همدان اعم از فسفاته، ازته و پتاسه حدود 120 هزارتن است؛ گفت: تا کنون نزدیک به 60 هزار تن از کود‌های یارانه‌ای به شهرستان ها ارسال شده و ذخیره کودی این شرکت هم اکنون در انبار‌های سازمانی خود بیش از 19 هزار تن است و علاوه بر این در شبکه کارگزاری هم بیش از ۵ هزار و 750 تن کود یارانه‌ای آماده فروش به کشاروزان است.  

 

 
به گفته الیاسی شرایط ذخیره کود یارانه‌ای در استان همدان بسیار مطمئن و مناسب است و به عنوان مثال می‌توان وضعیت شهرستان نهاوند را در این خصوص بررسی کرد.   

 


الیاسی گفت: در سال جاری مقدار 9600 تن انواع کود شیمیایی سهمیه اعلامی سازمان جهاد کشاورزی استان برای شهرستان مذکور بود که از این مقدار ،  7000 تن حمل و در اختیار کشاورزان منطقه قرار گرفته است و در حال حاضر ذخیره کودی این شهرستان در انبار‌های کارگزاران بالغ بر 560 تن می باشد.

 

الیاسی گفت: کمبودی در زمینه کود شیمیایی برای پاسخگویی به نیاز بخش کشاورزی وجود ندارد .

 


در ادامه مصاحبه مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان در خصوص کیفیت کودهای یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه اعلام داشت که خط قرمز ما در برنامه تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی به ویژه کودهای یارانه‌ای، کیفیت آنها می‌باشد و سامانه کنترل کیفیت مستقر در شرکت خدمات حمایتی کشاورزی که از کارخانه‌های تولیدی تا کارگزاری‌های فروش را دربر می‌گیرد، بطور سیستماتیک اجازه ورود و توزیع کودهای کم کیفیت را نمی‌دهد.

 


الیاسی در رابطه با نظام کنترل کیفیت دقیق مستقر در شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توضیح داد که پس از انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان داخلی، کلیه مراحل تولید کود در کارخانه تا مرحله بارگیری محموله تولیدی توسط کارگروه بازرسی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کنترل و قبل از بارگیری نمونه‌برداری، آزمایش و پس از تأیید و اطمینان از کیفیت آن اجازه بارگیری و حمل به استان مقصد داده می‌شود. علاوه بر کنترل کیفی محموله در مبداء، محمولات مذکور پس از تخلیه در انبارهای این شرکت در استان مقصد، یک‌بار دیگر توسط کارگروه دیگری نمونه‌برداری شده و پس از تأیید کیفیت آن، اجازه توزیع و ارسال به کارگزاران فروش را می‌یابد که نتایج واصله از مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور بیانگر کیفیت بسیار بالای کودهای یارانه‌ای تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می‌باشد.

 


وی در خصوص محمولات وارداتی نیز اعلام نمود که میزان کنترل و نظارت بر کیفیت کودهای وارداتی سخت‌گیرانه‌تر از تولیدات داخلی بوده و علاوه بر نمونه‌برداری در کارخانه تولیدی در کشور مبداء و تأیید کیفیت آن، قبل از بارگیری در کشتی محموله ارسالی به گمرک توسط بازرسین بین‌المللی، نمونه‌برداری و در صورت تأیید کیفیت آن اجازه بارگیری می‌یاید. الیاسی افزود پس از رسیدن کشتی به بنادر جنوبی یا شمالی ایران، مجدداً قبل از بارگیری و حمل محموله به استانها، توسط شرکت بازرسی بین‌المللی دیگری در انبارهای گمرک کنترل و نمونه‌برداری می‌شود و در صورت تأیید اجازه بارگیری می‌یابد و روند کنترل کیفی در داخل کشور نیز در مبداء و مقصد به انجام می رسد. در چنین شرایطی امکان ورود کودهای کم کیفیت به چرخه توزیع غیرممکن می‌باشد.

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی