شهرستان بهار

کارنامه هیئت فوتبال شهرستان بهار در بوته نقد

شناسه خبر: ۱۰۳۱۱
کارنامه هیئت فوتبال شهرستان بهار در بوته نقد

وقتی که جاذبه فوتبال در هیئت فوتبال به دافعه تبدیل می شود

به گزارش نشاط شهر بسیاری از مردم، زندگی بشر را به فوتبال تشبیه کرده اند. “کوتاه، زودگذر اما تاثیر گذار" دقایقی که آبستن حوادث ریز و درشت است و لحظاتی که می تواند سرنوشت را دگرگون نماید.

فوتبال یکی از محبوبترین ورزش های دنیاست و بیش از نیمی از مردم جهان در شمار طرفداران این بازی هستند، در کشور ما نیز این ورزش طرفداران خود را داشته و جزء اولین انتخاب های پسربچه هاست.

سریال کارتونی فوتبالیست ها کارتون به یادماندنی و فراموش نشدنی کودکان دهه شصتی است که باعث اشتیاق چند برابری کودکان آن دوران به این ورزش مفرح می شد.

ورزش فوتبال یکی از ورزش های پرطرفدار در بین ورزشکاران و جوانان این شهرستان است و به همین میزان انتقادهایی نسبت به عملکرد هیئت فوتبال بهار نیز وجود دارد، به این سبب بر آن شدیم میزگردی با حضور تعدادی از فوتبالیستها و پیشکسوتان این ورزش برگزار کنیم تا از انتقادها و پیشنهادهای موجود درباره این ورزش پر طرفدار مطلع شویم.

پس از تماس های مکرر با تعدادی از فوتبالیستها، مربیان، پیشکسوتان و فعالین این عرصه جمعی از این عزیزان در خصوص کم و کیف این ورزش به بیان نظرات خود پرداختند؛ گفتنی است که تعدادی از فوتبالیست ها و مربیان قدیمی نیز چنین جلساتی را بی نتیجه دانسته و ابراز داشتند: ما سالهاست که نسبت به هیئت فوتبال بهار انتقاداتی داریم اما هیچگاه حرف ما شنیده نشده و جلسات مکرر و آمد و شد بسیار زیاد ما نتیجه ای در این مدت نداشته است به طوریکه کار ما با هیئت فوتبال به شکایت و پرونده قضایی هم کشیده است.

این صحبت ها کنجکاوی ما را در این باره بیشتر کرد، مهم ترین مسائلی که در صحبت فوتبالیستها مطرح بود عدم حمایت و دلسوزی مسئولین هیئت برای فوتبال این شهر بود.

بیشتر جوانان بهاری از سر علاقه و برای پر کردن اوقات فراغت فوتبال بازی می کنند


یکی از تحصیل کردگان رشته تربیت بدنی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در فوتبال شهر بهار دو هدف ورزش حرفه ای و سلامتی مطرح است که بیشتر فوتبالیست های بهاری با هدف سلامتی و پر کردن اوقات فراغت در این ورزش فعالیت میکنند.

وی عدم حمایت از تیم های ورزشی، نبود اتحاد بین بزرگان فوتبال شهر، نبود باشگاه ورزشی پایدار و نبود تیم پایه را از معضلات ورزش فوتبال در این شهر دانست و گفت: اگر یک باشگاه ورزشی با تیمهای متولی در شهر بهار وجود داشته باشد که جوانان را به خود جذب کنند این جوانان میتوانند در اینجا فعالیت مستمر داشته باشد اما چنین اتفاقی در این جا نیفتاده است.

کاری کردند که دو سال است پایم را در استادیوم ورزشی نگذاشته ام

در ادامه با مجید مینایی یکی از مربیان قدیمی فوتبال هم صحبت شدیم. وی با بیان انتقاد از عملکرد هیئت فوتبال گفت: مدت ۱۰ سال است که برای تیمهای پایه وقت گذاشته ام و آنها را از پایه آموزش میدهم اما نبود حمایت و بهانه گیری های مختلف از سوی هیئت فوتبال باعث شد که من از این عرصه زده شوم و الان مدت دو سال است که پایم را در استادیوم ورزشی نگذاشته ام.

مجید مینایی که در کسوت مربیگری نونهالان دو بار مقام قهرمانی استان، مقام اول زیرگروه کشوری و سهمیه لیگ یک نونهالان در فوتسال و همچنین مقام سومی فوتبال استان را در کارنامه مسئولیتی خود دارد، اظهار داشت: نبود باشگاه مدرن در بهار یکی از معضلات هیئت فوتبال است، به گونهای که ما سالها بر روی نوجوانان و نونهالان وقت میگذاریم تا آنها را به عرصه برسانیم اما به دلیل نبود باشگاه این بچهها جذب باشگاههای شهرهای دیگر از جمله همدان می شوند و تیم های خودمان از آنها بهره ای نمی برند.

در ۱۱ سال اخیر حتی یک جلسه برای حل مشکلات هیئت فوتبال تشکیل نداده اند

وی با انتقاد از تلمبار شدن مشکلات هیئت فوتبال گفت: در ۱۱ سال اخیر حتی یک جلسه برای حل مشکلات هیئت فوتبال گذاشته نشده و از ما در این باره نظرخواهی نشده است و همین باعث ایجاد نارضایتی در بین فوتبالیست ها شده است

وی در ادامه خواستار برگزاری جلساتی با اعضای هیئت فوتبال و بیان مسائل و مشکلات و ارائه گزارش به اعضا شد تا بلکه بتوان اختلافات را کنار گذاشت و سوء تفاهمات را برطرف کرد.

در بخش دیگری پای صحبت محمد رضایی یکی دیگر از فعالین ورزش فوتبال نشستیم. وی دلیل بی میلی فوتبالیست ها به صحبت درخصوص مشکلاتشان را از دست دادن انگیزه دانست و گفت:بچه ها انقدر مشکلات را در جاهای مختلف بازگو کرده اند ولی نتیجه خاصی عایدشان نشد که دیگر اشتیاقی برای آنان باقی نمانده است.


زمانی ۲۰ تیم فوتبال در بهار داشتیم اما الان ۳ یا ۴ تیم باقی مانده

وی که هم اکنون سرپرستی تیم فوتسال فدک را زیرنظر دانشگاه آزاد بهار بر عهده دارد افزود: در سالهای گذشته نزدیک به ۲۰ تیم ورزشی فوتبال در بهار داشتیم، اما هم اکنون این تعداد به ۳ یا ۴ تیم تنرل یافته، چرا که هزینه ها بالاست و حمایتی هم از تیم ها نمی شود.

رضایی ادامه داد: قبلا مسابقات دوره ای و تورنمنت هایی برگزار می شد، اما در سالهای اخیر و قبل از بحث کرونا حرکت خاصی ما از هیئت ندیدیم وقتی هم که انتقاد میکنیم می گویند پول نداریم، در صورتی که اگر فرد دلسوزی مسئولیت این کار را داشته باشد به راحتی با رایزنی می تواند هزینه لازم را تامین کند.

وی با بیان این مطلب که هیچ یک از فوتبالیست ها مشکل شخصی با رییس هیئت ندارند گفت: رئیس هیئت فوتبال بهار چند سالی است که داور لیگ برتر شده و وقت آن را ندارد که برای هیئت فوتبال بگذارد، حرف همه فعالین فوتبال این است که باید فرد جدیدی با طرح و ایده نو جایگزین وی شود تا در فوتبال شهرستان تحول بزرگی رخ دهد.

امسال آخرین سال فعالیت باشگاه بابا علی است

در ادامه میزبان مهدی مرادی یکی از باشگاه داران بهار بودیم . باشگاه باباعلی متعلق به روستای باباعلی است و هم اکنون تیم بزرگسال آن در لیگ برتر استان بازی می کند. وی در گفتگو با خبرنگار ما به سابقه ۷ ساله باشگاه داری در روستای باباعلی اشاره کرد و گفت: این آخرین سال باشگاه داری من است و به علت هزینه های بالا و نبود حمایت از تیم های فوتبال دیگر با این روند نمی توانم به کارم ادامه دهم و علی رغم میل باطنیم مجبورم که باشگاه داری را کنار بگذارم.

در چهار سال اخیر پنج بار رئیس اداره ورزش بهار عوض شده

وی به سابقه قهرمانی در لیگ دسته دو استان، دو دوره نایب قهرمانی در لیگ دسته دو و دسته سه و قهرمانی در لیگ دسته یک این تیم اشاره کرد و گفت: در مدت ۶ سال موفق به کسب ۴ مقام شدیم ؛ اما با این سابقه و موفقیت ناگزیریم با تیم داری و باشگاه داری خداحافظی کنیم.

مدیر باشگاه باباعلی با انتقاد از عدم توجه مسئولین استانی به باشگاههای فوتبال گفت: زمانی بیش از ۱۰ تیم فوتبال در بهار داشتیم اما الان تیمی نمانده، کل بودجه استان برای تیم پاس هزینه می شود، ما نیز اسپانسری نداریم و با این وضعیت کرونا وضعیت مالی خوبی نداریم که به کارمان ادامه دهیم.

وی با انتقاد از نبود ثبات در مدیریت اداره ورزش و جوانان بهار گفت: در طی ۴ سال ۵ رئیس اداره در آن عوض شده و افرادی در آن به ریاست گمارده می شوند که بومی نیستند و اصلا نمی دانند باباعلی کجاست.

رییس هیئت فوتبال بهار سرش شلوغ شده، دیگر وقت کافی برای هیئت ندارد

مرادی مشغله زیاد رئیس هیئت فوتبال بهار و فرصت کم او برای هیئت ، نبود حمایت از تیم های فوتبال و نداشتن تیم پایه را از مشکلات فوتبال شهرستان دانست و با تشکر از رئیس اداره ورزش و جوانان گفت: از وقتی آقای صفی زاده به ریاست اداره ورزش بهار منصوب شده، حرکت در ورزش بهار احساس می شود، اما مشکل اصلی ما این است که مسئولان استانی ما در خوابند و کاری برای حفظ و نگهداری تیم ها نمی کنند، مشکل اصلی ما پول است و کم کاری مسئولین.

در ادامه به سراغ رئیس اداره ورزش و جوانان بهار علیرضا صفیزاده رفتیم وی با بیان اینکه افرادی که معترض هستند باید راهکار ارائه دهند؛ اظهار داشت: مشکل اینجا است که برخی از افراد فقط اعتراض میکنند اما راهکار ارائه نمی دهند، جلسات متعدد گذاشتیم و فقط میگویند که آقای الوندی نباشد، خوب اگر الوندی نباشد چه کسی را هم سطح او پیدا کنیم و جایگزین کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته دو تیم از بهار در لیگ برتر استان داشتیم که یکی قهرمان و دیگری نایب قهرمان شد، ودر حال حاضر هشت تیم در لیگ برتر استان داریم که دو تیم از بهار است و این عملکرد هیئت فوتبال است.

انتقادها، تبدیل به غرض ورزی شده، اگر الوندی را کنار بگذاریم چه کسی را هم ترازش جایگزین کنیم

صفی زاده ادامه داد: هم اکنون فوتبال کل کشور و استان به دلیل بحران مالی به مشکل بر خورده، پول نیست، لیگ جوانان استان همدان زمانی با بیست تیم برگزار می شد، اما با سه و چهار تیم برگزار مس شود؛ چون تیم داری اسپانسر میخواهد و هزینه بر است.

وی به برگزاری چندین جلسه برای رفع مشکل هیئت فوتبال اشاره کرد و گفت: آماده دریافت راهکار در همه رشته ها هستیم اما با تخریب مشکل حل نمی شود و منتقدین خودشان بیایند راهکار بدهند، پیشنهاد دادیم یا بیایند کمک کنند یا ریاست را برعهده بگیرند اما قبول نکردند، برخی انتقاد ها تبدیل به غرض ورزی شده فقط میگویند آقای الوندی نباشد؛ برخی شرایط ورزش و فوتبال امروز را با پنج سال پیش مقایسه می کنند در صورتی که شرایط به کلی تغییر کرده و هزینه ها مثل سابق نیست.

۹ سال است ریاست هیئت فوتبال را بر عهده دارم

در ادامه با مهدی الوندی رئیس هیئت فوتبال شهرستان گفتگو داشتیم. وی گفت: ۹ سال است ریاست هیئت فوتبال شهرستان را برعهده دارم و ۱۲ سال است که داور لیگ برتر فوتبال کشور هستم.

وی در تشریح جایگاه فوتبال شهرستان گفت: دو تیم در لیگ برتر استان داریم و یک تیم فوتسال که هم اکنون فعال است و این جایگاه مناسبی در بین سایر شهرستانهاست.

الوندی در مورد سالنهای در اختیار هیئت فوتبال گفت: یک سالن فوتسال در اختیار هیئت فوتبال است که اجاره آن برای نگهداری، پول آب، برق و گاز هزینه میشود و زمین چمن هم برای باشگاهها و تیمهایی که در مسابقات حضور دارند رایگان است.

وی در مورد تیمهای پایه گفت: امسال ۳ تیم پایه فوتسالی داریم و قبلا هم در قالب باشگاه ذوب فلزات تیم پایه فعالیت می کرد، اما هیئت فوتبال به طور مستقل نمیتواند تیم داری کند و اگر قرار است این کار انجام شود باید در قالب یک باشگاه صورت گیرد.

ما فقط از مربیان کارت دار می توانیم استفاده کنیم

وی در مورد انتقادات موجود گفت: افرادی در فوتبال شهرستان وجود دارند که کارت مربیگری فوتسال دارند، اما کارت مربیگری فوتبال ندارند و میخواهند در فوتبال پایه فعالیت کنند، اما طبق مصوبه اداره کل ما به هیچ عنوان از این افراد نمی توانیم استفاده کنیم، قبلا هم این افراد را به کلاس های مربیگری معرفی کرده ایم که بروند و کارت مربیگری دریافت کنند، اما به دلیل هزینه بالای دوره این کار صورت نگرفته است.

مدرسه فوتبال بهار زیرنظر اداره ورزش بهار است، زیر نظر هیئت نیست

الوندی در مورد تیم های پایه موجود و با تاکید بر اینکه هیئت فوتبال حق تیم داری ندارد، اظهار داشت: تیم های پایه موجود زیر نظر مدرسه فوتبال هستند و فقط باشگاهها می توانند مدرسه فوتبال تاسیس کنند، مدرسه فوتبال بهار نیز زیر نظر هیئت نیست بلکه زیر نظر اداره ورزش بهار است.

وی در پاسخ به سوال "در صورت عملکرد خوب هیئت فوتبال شهرستان، چرا پسر شما در تیم شهرداری همدان بازی می کند؟" اظهار داشت: پسر من در رده کشوری بازی میکند و برای بازی کشوری انتخاب شده است.

به دلیل هزینه های بالا اکثر تیم های قدیمی منحل شدند

وی درباره انحلال تیم ها در سالیان گذشته گفت: تیم هایی مثل پاس، مقاومت و خاتم الانبیا قبلا فعالیت داشتند، اما به دلیل هزینه های بالای تیم داری منحل شدند، چرا که وسعشان نمی رسید ادامه دهند. در همدان قبلا ۳۰ تیم فعالیت می کرد؛ اما الان ۴ تیم باقی مانده، اما با این اوصاف بهار تیمهای لیگ برتری شهدای باباعلی، ذوب فلزات و تیم های صنایع دستی لالجین را دارد و تیم پهنه بر هم در لیگ دسته یک بازی می کند، برای فوتسال هم دو تیم مجوز گرفته اند، که نشان می دهد وضعیت ما نسبت به سایر شهرستانها بهتر است

ما فقط به اداره ورزش گزارش می دهیم، هر کسی می خواهد برود و از آنجا گزارش کار ما را بگیردالوندی در مورد نحوه ارائه گزارش کار گفت: ما هر سال گزارش کار خود را به اداره ورزش و جوانان ارائه میدهیم و گزارش مالی را به بازرسی استان می دهیم ، هر کسی که می خواهد میتواند برود از آنجا گزارش کار ما را بگیرد.

ما با کسی نمی توانیم جلسه بگذاریم، فقط با اعضای هیئت فوتبال جلسه برگزار می کنیم

وی در مورد علت عدم برگزاری جلسه با منتقدین فوتبال شهرستان گفت: من با اعضای هیئت فوتبال جلسه می گذارم و کمیته ها خود با اعضای خودشان جلسه می گذارند، ما با کسی نمی توانیم جلسه بگذاریم، اگر فردی انتقادی دارد بیاید بگوید، اگر منطقی باشد می پذیریم.

به گزارش نشاط شهر مسائل و مشکلات ریز و درشت زیادی در هیئت فوتبال شهرستان وجود دارد که در یکی دو مقاله نمی گنجد. خلاصه همه صحبتهایی که با افراد مختلف فعال در این رشته ورزشی مطرح شد، عدم حمایت از تیم های فوتبال و نبود برنامه ریزی مدون برای رفع ایرادات و مشکلات از جمله مهمترین مسائل مطرح در هیئت فوتبال است، به گونه ای که منتقدین حل مشکل هیئت را تنها در عوض شدن ریاست هیئت با رویکرد و برنامه ای جدید می دانند.

اداره ورزش میانجی گری کند

گویا رییس هیئت فوتبال شهرستان نیز کار خود را بدون نقص دانسته و خود را به هیچ شخصی جز رئیس اداره ورزش شهرستان و استان پاسخگو نمی داند، این در صورتی است که کلمه هیئت با وجود اشخاص و اعضا معنا می پذیرد.

همانطور که در تعریف هیئت ورزشی آمده، هیات ورزشی تشکیلاتی است که به منظور فراهم نمودن زمینه مساعد در جهت گسترش رشته ورزشی مربوطه و ایجاد انگیزه و نیز جذب آحاد مردم به امر ورزش و کشف استعدادها و بالا بردن سطح مهارت های ورزشی بر اساس اصول و مبانی پیش بینی شده در اهداف فدراسیون و سازمان تربیت بدنی(وزارت ورزش وجوانان) ایجاد می گردد.

آنچه که در هیئت ورزشی فوتبال شهرستان دیده می شود، متضاد با این تعریف است و گویا افراد، فوتبالیست ها و مربیان به جای آنکه جذب این رشته ورزشی شوند، دفع می شوند، در صورتی که با ارایه راهکار مناسب باید عکس آن اتفاق بیفتد.

در این صورت چاره ای باقی نمی ماند جز اینکه رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان با میانجی گری راهی جهت حل معضل چند ساله هیئت فوتبال پیدا کرده و رافع مشکلات شود.

مرضیه کریمی رادپور

انتهای پیام /


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر