شهرستان بهار

غبارتاریکی بر کارخانه سنگشور دستجرد لالجین/به صدا در آمدن زنگ هشدار در روستا

شناسه خبر: ۱۰۶۸۶
غبارتاریکی بر کارخانه سنگشور دستجرد لالجین/به صدا در آمدن زنگ هشدار در روستا

کارخانه سنگشور دستجرد که در غرب کشور بی نظیر هست این روزها جولان گاه پرندگان شده و به علت عدم استقبال و بازار راکد به تعطیلی کشیده شده است.

به گزارش نشاط شهر، روستای دستجرد یکی از روستاهای بخش لالجین شهرستان بهار در استان همدان است، شغل بیشتر مردمان این روستا خیاطی و سری دوزی است. وارد این روستا که میشویم کارگاههای کوچک و بزرگ خیاطی و تولیدی پوشاک به چشم میخورد؛ صدای روستا همه سرشار از چرخش چرخ های خیاطی را می دهد چرخ هایی که موتور محرک جهش تولید هستند.


تعطیلی 30 کارگاه بعلت نقدینگی پایین
عضو شورای اسلامی روستای دستجرد در گفتگو با ما گفت: روستای دستجرد دارای 3هزار و 200 نفر جمعیت دارد که از این تعداد حدود 700 نفر دارای شغل هستند اما مشکلاتی در مقابل کارشان وجود دارد.
وی با بیان اینکه شغل بیشتر مردمان این روستا خیاطی است، تصریح کرد: عمده شاغلان این حرفه از اقصی نقاط کشور سفارش سری دوزی قبول کرده و در عرض یک تا دو هفته اجناس را تحویل صاحبان آن میدهند.
وی با بیان اینکه سابقه خیاطی و دوخت و دوز در روستای دستجرد به سالهای قدیم برمیگردد، تصریح کرد: در دوران پیش از انقلاب استادکاران این روستا برای کسبوکار به تهران رفتند اما پس از مدتی بسیاری از این خیاطان به روستای خود بازگشتند و در روستای خود فعالیت کردند.
رضایی با بیان اینکه 230 گارگاه خیاطی در این روستا فعال است گفت: متاسفانه از این تعداد 30 کارگاه دچار تعطیلی شده که بعلت نقدینگی پایین و عدم حمایت این اتفاق رخ داده است که این باعث کندی چرخ ها شده که خود یک زنگ هشداری برای روستا است.


عضو شورای اسلامی روستای دستجرد ادامه داد:پیش از تعطیلی کارگاه ها ،حدود 7 میلیون در سال پوشاک تولید می شد که می توان گفت روزانه بالغ بر 140 میلیون تومان در آمد روستا بود که این روند کاهشی پیدا کرده است.
وی گفت : راهاندازی فروشگاه مجازی تولیدات از دیگر ضرورت ها می باشد که تولیدات را هم با هزینه کمتر و هم بدون واسطه به دست خریدار برسد.
تعطیلی چندیین ساله کارخانه سنگشور دستجرد و جولان گاه پرندگان
مدیرعامل کارخانه سنگشور روستای دستجرد گفت: در سال 93 کارخانه سنگشور با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان در روستای دستجرد راهاندازی شد اما متأسفانه عمر فعالیت آن به دو سال هم نرسید.
محمد نصرالهی تصریح کرد: کارخانه سنگشور این روستا که در سال 93 تأسیس شد متأسفانه در سال 95 به علت عدم استقبال و نبود بازار راکد به تعطیلی کشیده شد.


وی گفت : در شروع کار مشکلاتی رو پیش رو قرار دادند و فقط دوسال طول کشید تا امتیاز برق کارخانه را بدهند که این خود باعث پراکنده شدن بازار شد.
وی با بیان اینکه این کارخانه تنها کارخانه در غرب کشور بود، افزود: مسئولان برای رونق کسبوکار در این کارخانه و فراهم کردن زمینه پذیرش سفارشها از نقاط مختلف کشور، هیچگونه همکاری با ما نکردند و این عدم پشتیبانی کار را به تعطیلی کشاند.
مدیرعامل کارخانه سنگشور روستای دستجرد ابراز کرد: مالیات بسیار سنگین و غیرمنطقی که به تحمیل میشد و گرانی بیمهها نیز از دیگر علل تعطیلی این کارخانه به شمار میآید.
وی با بیان اینکه میزان سفارشهایی که در طول دو سال کاری به کارخانه سنگشور سپرده شد بسیار اندک بود، گفت: این حالی است که ظرفیت سنگشور این کارخانه روزانه حداقل 1500 دست لباس است
وی گفت: اگر فعالیت مستمری داشتیم حدودا روزانه 20 میلیون تومان و برای 15 نفر نیز اشتغال ایجاد شده بود.


خسته از وعده و وعید های مسئولان
از خیاطان دستجردی با بیان اینکه در کارگاههای خیاطی این روستا تجهیزات به اندازه کافی وجود دارد، گفت: اگر بازار تقاضا خوب باشد و بتوانیم از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر سفارش بپذیریم، میتوانیم نیروی کار را در این کارگاهها مشغول به کار کنیم.
این تولید کننده گفت: اکنون تولیدکنندههای ما به دنبال سفارش کار هستند و از همه مسئولانی که میآیند و وعده و وعیدهای میدهند و میروند و دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمیکنند خستهاند.


وی افزود: تاکنون مسئولان زیادی برای بازدید به روستای ما آمدهاند ، اما متأسفانه هیچیک گره از کار ما باز نکرده و راه پیشرفت را به ما نشان ندادند.
از تولید کننده به دوزنده تبدیل شدیم


مجید مهری از تولید کننده های دستجردی که از سال 84 شروع به کار کرده می گوید: در تهران کار می کردم و به خاطر فعالیت هایی که در روستا شروع شد به روستا برگشتیم.
وی ادامه داد : در تهران هم تولید می کردیم هم می دوختیم ولی در روستا فقط دوزنده لباس شدیم.
وی اظهار داشت : 7 نفر اینجا کار می کردند و اکنون رسیدیم به 3 نفر علت هم بخاطر نبود بازار و عدم حمایت و دستمزد پایین است که نیرو نمی تواند کار بکند و بخاطر بیماری کرونا هم بیش از 5 ماه بیکار بودیم.

مهری با بیان اینکه هزینه دوخت ما هیچ تفاوتی نکرده گفت: نخی که به قیمت پایین می گرفتیم اکنون چند برابر شده ولی هزینه دوزی ما فرقی نکرده است .


خسته شدیم و میخواهیم کارگاه ها را تعطیل نوع کار را عوض کنیم
الوندی از دیگر جوانان خیاط این روستا که 8 سال سابقه کار دارد اظهار کرد: سال 92 کار را به یک قیمت می دوختیم الان هم به همین قیمت ولی دیگر وسایل گران شده و روند کاهشی در فعالیت های کارگاه ها ایجاد شده است چرا که نقدینگی وجود ندارد و کار بصورت چکی است.
وی با گلایه از عدم حمایت مسئولین و وعده های انجام نشده می گوید: خسته شدیم از این کار و میخواهیم نوع کار را عوض کنیم
خیاط دستجردی گفت : 6 نفر در این کارگاه کار می کنیم وضیعت خوبی نداریم در صورتی که کارهایی که انجام می شود برای تهران است و اگر از ما حمایت شود می توانیم خودمان تولید کنیم.
بهرام دستجردی که روزانه 15 ساعت کار می کند گفت: روزانه 200 تا کار انجام میدیم اما دیگر نمی صرفد اگر شرایط بدین منوال پیش برود باید کار را تعطیل کنیم.


وی با بیان اینکه هزینه آب و برق و گاز زیاد شده و تمامی اجناس مورد نیاز دوخت نیز افزایش قیمت پیدا کرده اند ولی هیج تغییری در درآمد ما ایجاد نشده است
و در ادامه با تاکید بر خرید کالای ایرانی گفت:کیفیت کار ما و کالا مناسب هست و حتی با کالای خارجی برابری میکند و اینجا نیاز هست که مردم هم از کالای ایرانی حمایت کنند.
وضعیت و شرایط نامناسب اشتغال و آمار بیکاری بالا ایجاب می کند که حداقل مشاغل موجود حمایت شوند تا از افزوده شدن به خیل بیکاران جلوگیری شود، که امیدواریم این حداقل کار ممکن را مدیران پیگیری کرده و به درستی انجام دهند.

مرتضی عبدلی خرسند

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر