شهرستان بهار

ضرورت بازیافت طلای کثیف در همدان

شناسه خبر: ۱۶
ضرورت بازیافت طلای کثیف در همدان

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: رشد شهرنشینی در ایران و هر کشور دیگری بالطبع با تبعاتی همراه است که از جمله آن می‌توان به افزایش تولید زباله اشاره کرد . این افزایش برخلاف آنچه تصور می‌شود چن

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: رشد شهرنشینی در ایران و هر کشور دیگری بالطبع با تبعاتی همراه است که از جمله آن می‌توان به افزایش تولید زباله اشاره کرد .

این افزایش برخلاف آنچه تصور می‌شود چنان اهمیتی برای محیط زیست و نظام‌ های شهری دارد که به یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های اصلی مدیران شهری در دهه‌های اخیر تبدیل شده است .
امروزه بسیاری از کشورها پس از سال‌ها فرهنگ‌ سازی و تلاش پژوهشی در زمینه بازیافت به راه‌های استفاده بهینه از زباله دست یافته‌اند و از آن به‌عنوان quotation mark طلای کثیف quotation mark یاد می کنند .
آقای مهدی آزاد مدیر سازمان پسماند شهرداری همدان می گوید: براساس آمار در همدان روزانه ۴۰۰ تن زباله تولید می شود و سرانه انباشت زباله به ازای هر خانوار در همدان بیش‌ از ۶۸۰ گرم در روز است .
آقای تیزهوش یک فعال محیط زیست می گوید: زباله خانگی بیشترین سهم ترکیب زباله را به خود اختصاص می دهد که بالغ بر ۷۰ درصد آن پس مانده های غذایی و مواد فساد پذیر است و می توان از آنها کمپوست یا مواد آلی مورد نیاز تهیه کرد .

 

15f006f691ef
وی می افزاید : از ۳۰ درصد بقیه حدود ۲۰ درصد قابل بازیافت است ودرواقع فقط ۱۰ درصد زباله های تولید شده غیرقابل استفاده است .
کارشناسان معتقدند بدون شک اگر زباله‌‌های خانگی تفکیک شوند و مدیریت صحیحی در بازیافت آنها اعمال شود، می ‌توانند بخشی از سرمایه‌‌های ملی را بازگردانند .
آقای رضایی کارشناس محیط زیست می گوید: از آنجا که کشاورزی در استان همدان جایگاه خاصی دارد، در صورت وجود سرمایه و ایجاد یک کارخانه برای بازیافت زباله می توان مقدار قابل توجهی از کود مورد نیاز کشاورزان را در خود شهر تولید کرد و ازطرف دیگر مانع خروج درآمد بازیافت از استان شد .
خانم خداکرمی کارشناس سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان می گوید : ایجاد کارخانه‌های کمپوست، یکی از روش‌های بازیافت زباله است که مراحل تفکیک زباله و تبدیل شدن به کود آلی را شامل می‌شود .
بر این اساس موضوع بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی همواره از اولویت‌های شهرداران بوده و در همدان نیز مقوله بازیافت چندی است که جدی‌تر از قبل دنبال می شود .
مدیر سازمان پسماند شهرداری همدان می گوید : در سال ۹۰ ساخت یک کارخانه کمپوست به تصویب سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور رسید که متاسفانه تا امروز فقط روی کاغذ باقی مانده و اقدام جـدی برای ساخت آن صورت نگرفته است .
آقای مهدی آزاد می افزاید : احداث این کارخانه اشتغالزایی بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر را به دنبال خواهد داشت .
وی مهمترین مشکلات تاخیر در عملیاتی شدن کارخانه بازیافت زباله را تملک اراضی، جذب سرمایه گذار و تخصیص اعتبارات می داند و اضافه می کند : اجرای این طرح نیازمند اعتبار کلانی است و دراین زمینه حمایت و مساعدت مسئولان می‌تواند در آغاز عملیات اجرایی مؤثر باشد .
آقای نایینیان کارشناس پسماند سازمان حفاظت از محیط زیست هم فرهنگ سازی را بسیار مهم می داند و می گوید: تفکیک و دفع زباله به طور قطع به تنهایی از عهده بخش عمومی اعم از دولت یا شهرداری‌ها برنمی‌آید و مردم یعنی تولیدکنندگان اصلی زباله نیز در این امر مهم باید مشارکت داشته باشند .
البته در این زمینه برخی اقدامات هم انجام شده که کافی به نظر نمی رسد و با مخالفت کارشناسان روبرو بوده است .
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان درباره جمع آوری زباله می گوید : در همدان حدود ۴۰۰ چرخی ساماندهی شده است که هرکدام دارای کارت شناسایی هستند و در ۲ منطقه همدان فعالیت می کنند و نیز پنج کانکس مستقر در پنج نقطه شهر همدان زباله های قابل بازیافت را از شهروندان تحویل می گیرد . همچنین ۲ خودرو جمع آوری زباله مستقل از پیمانکاران شهرداری در شهر زباله های قابل بازیافت را جمع آوری می کنند .
وی درباره فرهنگ سازی تفکیک زباله هم می گوید : تاکنون به ۳۲ هزار خانواده در شهر همدان دراین زمینه آموزش داده شده است .
البته قابل ذکر است به علت اینکه در این زمینه فرهنگ سازی مناسبی صورت نگرفته است بسیاری از این اقدامات از سوی مردم مورد قبول قرار نگرفته و با استقبال سرد آنها مواجه شده است .
محسن احمدی یکی از شهروندان همدانی می گوید : یک بخش اساسی در کار بازیافت زباله حضور مردم است چرا که در طرح بازیافت از مبدا مردم نقش کلیدی دارند که این کار فقط با نصب ظرف تفکیک زباله کافی نیست .
آقای محمدی که یکی از استادان مدیریت شهری است نیز با اشاره به اینکه در استان همدان نصب سطل تفکیک زباله در مناطق مختلف شهری تنها گام انجام شده در مدیریت پسماند است ، می افزاید : اجرای این طرح چند سال پیش در کلان شهرها موثر نبود پس چرا مدیران ارشد استان همدان این طرح شکست خورده را اجرا کردند ؟
آقای فریدونی کارشناس ارتباطات می گوید : نصب بنر، تبلیغات در ‌رسـانـه مـلی، فرهنگسراها و آموزش‌های غیر مستقیم، نظرسنجی از مردم ، کـارشناسی قوی و آموزش‌های چهره به چهره می تواند در زمینه فرهنگ سازی در اولویت مسئولان قرار گیرد .
به نظر می رسد مدیریت پسماند و فرهنگ سازی در این زمینه به شدت مورد نیاز است و بایستی مسئولان امر زیر ساختهایی را در این زمینه فراهم کنند تا شهروندان آموزش های لازم به تفکیک زباله در مبدا را یاد بگیرند و شبکه های جمع آوری زباله توانایی خود را در جدا سازی این زباله ها افزایش دهند .
از طرفی با جذب سرمایه گذار برای احداث کارخانه تفکیک زباله در استان ها از مشکلات دفن زباله ها کاسته می شود و شاهد حفظ منابع ملی و محیط زیست و اشتغال زایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم در این حوزه خواهیم بود ./واحد مرکزی خبر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر