شهرستان بهار

30 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی همدان/ شناسایی 176 هزار معلول

شناسه خبر: ۲۶۴۲
30 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی همدان/ شناسایی 176 هزار معلول

مدیر کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه 30 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان همدان قرار دارند، گفت: در طراحی ادارات و اماکن عمومی باید مناسب سازی برای معلولین رعایت شود.

به گزارش نشاط شهر به نقل از مهر، اکبر سوری ظهر چهارشنبه در کارگروه امور اجتماعی استان همدان اظهار داشت: 10 درصد هر جامعه را معلولین تشکیل می دهند که با توجه به اتفاقات و سوانح و حوادث و جنگ تحمیلی این عدد به 15 درصد جامعه در ایران رسیده است.

وی با بیان اینکه برای معلولین قوانین خاص و ویژه ای وجود دارد، بیان داشت: قانون جامع حمایت از معلولین در سال 83 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که به تمام  دستگاه ها اعلام شد.

مدیرکل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه این قانون به همه دستگاه ها اعلام شده و لازم الاجرا است، افزود: تنها 40 درصد از این قانون در جامعه اجرایی شده و اغلب دستگاه ها و ادارات این قانون را رعایت نمی کنند.

سوری با بیان اینکه دو هزار دانشجوی معلول در استان همدان تحصیل می کنند، ابراز داشت: متاسفانه برخی دانشگاه های استان همدان نیز فاقد امکانات لازم و مناسب برای معلولین هستند و در مجموع خدمات به نحو مناسبی به معلولین ارائه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در قانون جامع حمایت از معلولین 16 ماده وجود دارد، ابراز داشت: هر کدام از این موارد به سازمان ها و ادارات واگذار شده و در دنیا کشور هایی که به معلولین رسیدگی می کنند جزو کشور های متمدن به حساب می آیند.

مدیر کل بهزیستی استان همدان ادامه داد: در مجموع در استان همدان 176 هزار معلول وجود دارد که 30 هزار نفر از معلولین تحت پوشش بهزیستی استان همدان قرار دارند و از خدمات مستمر بهره مند می شوند و مابقی معلولین موردی خدمات دریافت می کنند.

سوری در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه غربالگری های مختلف در استان همدان برای تشخیص معلولیت انجام می شود، اظهار داشت: این غربالگری ها شامل غربالگری بینایی، شنوایی و اوتیسم است.

وی با تاکید بر اینکه باید در استان همدان کمیته تشخیص معلولیت تشکیل شود، ابراز داشت: این کمیته می تواند معلولین را شناسایی و برای خدمت رسانی به آنها اقدام کند.

مدیر کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه یکی از اولویت های مهم در استان همدان در رابطه با معلولین مناسب سازی ادارات و دستگاه ها برای معلولین است، بیان داشت: با توجه به توپوگرافی همدان متاسفانه تا کنون مناسب سازی برای معلولین به وضعیت دلخواه دست نیافته است.

سوری با بیان اینکه بیشترین فعالیت در زمینه مناسب سازی برای معلولین را شهرداری و استانداری انجام دادند، افزود: لالجین شهری است که توانسته مناسب سازی را برای معلولین انجام دهد و به عنوان شهر بدون مانع مطرح شود.

مدیر کل بهزیستی استان همدان یکی از مشکلات عمده در مناسب سازی ادارات و اماکن عمومی برای معلولین را طراحی نادرست اعلام کرد و ابراز داشت: باید در طراحی ادارات و اماکن عمومی و پارک ها و غیره مناسب سازی برای معلولین رعایت شود.

سوری ادامه داد: در سال 1388 طبق بررسی های انجام شده هشت هزار و 888 مورد اداره و اماکن عمومی در استان همدان وجود داشت که باید مناسب سازی می شد که از آن سال تا کنون این عدد به نصف رسیده و استان همدان از رتبه 26 کشور در سال 88 در مورد مناسب سازی برای معلولین به رده چهارم رسیده است.

وی در مورد واگذاری مراکز توانبخشی به بخش خصوصی گفت: 95 درصد مراکز توانبخشی به بخش خصوصی واگذار شده و خدمات مختلفی را به طور شبانه روزی و روزانه و ویزیت در منزل ارائه می کنند که حتی بهتر از مراکز دولتی خدمات می دهند و 33 مرکز توانبخشی واگذار شده که به طور خیریه و خصوصی فعالیت می کنند که در مجموع دو هزار نفر در قسمت شبانه روزی و هزار نفر در قسمت روزانه از خدمات بهره می برند.

مدیر کل بهزیستی استان همدان در پایان سخنانش ابراز داشت: 100درصد جامعه معلولین تحت پوشش سازمان بهزیستی بیمه هستند یعنی 30 هزار نفر بیمه اند که از این تعداد 9 هزار و 200 نفر بیمه تکمیلی دارند.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر