شهرستان بهار

زباله‌هاي صنعتي لالجين درد بی‌درمان!

شناسه خبر: ۳۱۶۴
 زباله‌هاي صنعتي لالجين درد بی‌درمان!

با اين حجم ضايعات، راه سختي پيش رو داريم/ متأسفانه به‌‌رغم پيگيري‌ها تاكنون نتيجه قابل لمس به دست نيامده و روزانه بيش از 15 تن ضايعات در محيط لالجين رها مي‌شود.

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پرس خروجي لالجين را از هر طرف كه بخواهيد بپيماييد با انبوهي از ضايعات سفال و سراميك شهرك صنعتي لالجين و برخي كارگاه‌هاي سفال داخل شهر مواجه مي‌شويد.

اين واقعه اسفناك موقعي دردناك‌تر مي‌شود كه به طرف خروجي جاده طاهرلو حركت مي‌كنيد.

پس از شهرك صنعتي لالجين، مناظر بسيار زننده‌اي از نخاله‌هاي واحدهاي توليدي و ضايعات وجود دارد؛ حتي در معابر خود شهر كه اطراف شهرك را نيز آلوده كرده و موجب نارضايتي كشاورزان و زمين‌داران اين مناطق شده است.

شهردار لالجين در اين باره مي‌گويد: متأسفانه به‌‌رغم پيگيري‌ها تاكنون نتيجه قابل لمس به دست نيامده و روزانه بيش از 15 تن ضايعات در محيط لالجين رها مي‌شود.

مسئولان بايد پاسخگو باشند
به گفته امير پاكرقم، براساس آخرين پيگيري‌ها و جلسه با مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان، قرار بر حمل زباله‌هاي صنعتي خارج از شهر بود كه اميدواريم بزودي انجام شود.

عملكرد ضعيف ارگان‌هاي دولتي
رئيس‌ شوراي اسلامي لالجين نيز با انتقاد از عملكرد ضعيف ارگان‌هاي دولتي در اين زمينه مي‌گويد: در آخرين جلسه با شركت شهرك‌هاي صنعتي مقرر شد كه زميني از سوي شركت شهرك‌ها به منظور دفن ضايعات تعيين و اين اقدام سريعاً انجام شود، ولي تاكنون هيچگونه اقدام عملي در اين‌باره به انجام نرسيده است و بايد مسئولان مربوط در اين مورد به مردم و افكار عمومي پاسخگو باشند.

احمد پورمختار ادامه مي‌دهد: با تلاشي كه انجام شده است و گروهي از بخش خصوصي آمادگي خود را براي ايجاد واحد صنعتي بازيافت سفال و ضايعات سراميك اعلام كرده بودند كه متأسفانه با سنگ‌اندازي‌هاي انجام شده، آنها نيز از اين اقدام پشيمان شده‌اند.

به گفته وي، دفن ضايعات سفال و سراميك متأسفانه روز به روز زيادتر شده و حجم زباله‌ها نيز انباشته‌تر مي‌شود كه بزودي زباله‌هاي صنعتي لالجين به مشكلي لاينحل تبديل خواهد شد.

رئيس شوراي اسلامي لالجين مي‌گويد: به‌رغم تمام پيگيري‌ها و تلاش‌هاي انجام پذيرفته هم فشار ارگان‌هاي دولتي از جمله بخشداري، محيط زيست و شهرداري در اين مورد بسيار كمرنگ بوده و هم شركت شهرك‌ها از وظيفه ذاتي خود طفره رفته است و تاكنون اقدام عملي و جدي از آنها در اين خصوص شاهد نبوده‌ايم.

با اين حجم ضايعات، راه سختي پيش رو داريم
در ادامه نايب ‌رئيس شوراي شهر در خصوص ضايعات صنعتي اظهار مي‌كند: ضايعات، سفال لالجين را دربر گرفته و رودخانه «قوري‌چاي» از ضايعات پر شده است كه در كوچك‌ترين سيلابي مشكلي بزرگ را براي منطقه رقم خواهد زد.

زهرا سليمي‌اخگر از مشكلات سفال لالجين مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: شركت شهرك‌هاي صنعتي استان فكري به حال ضايعات سفال از بدو تأسيس (1367) تاكنون به انجام نرسانده است و بيش از 17 سال اين ضايعات بر روي هم انباشته شده است و با اين حجم ضايعات كار بسيار سختي را پيش رو داشته و داريم.

اميدواريم با توجه به وعده‌هاي داده شده، هرچه سريع‌تر اين مشكل حل شود و ديگر شاهد انباشت زباله در معابر و جاده‌هاي لالجين نباشيم.

از 20 شهريور ضايعات به آبشينه مي‌رود
مديرعامل شركت شهرك صنعتي لالجين هم در پاسخ به آخرين پيگيري‌هاي انجام شده در خصوص ضايعات شهرك مي‌گويد: در كنار پيگيري پروژه بازيافت كه كاري زمان‌بر است، براساس نظر اعضاي كميسيون تشكيل شده در فرمانداري شهرستان بهار و هماهنگي‌هاي انجام شده با استان از 20 شهريورماه تمامي ضايعات سفال و سراميك شهرك صنعتي لالجين(!!) به محل دفن نخاله‌هاي استان در آبشينه انتقال خواهد يافت.

علي جوانمردي با اعلام اينكه هنوز برنامه‌اي براي ضايعات موجود در شهرك و نواحي و اطراف آن نداريم، ادامه مي‌دهد: با توجه به كاهش توليد واحدهاي صنعتي كه 190 واحد را شامل مي‌شوند، روزانه 18 تن ضايعات در شهرك توليد مي‌شود كه سالانه حجمي بالغ بر پنج هزار و 500 تن است البته در سال‌هاي گذشته بيشتر از اين ميزان بوده كه متأسفانه در محيط‌ رها شده است.

در پايان بايد بگوييم هرچه زودتر بايد ترتيبي اتخاذ شود تا مشكل زباله‌هاي صنعتي لالجين به مشكلي لاينحل براي منطقه تبدل نشده و فكري اساسي و عملي براي رفع اين مشكل از سوي مسئولان انديشيده شود.

هرچند مشكلات شهرك بسيار بيش از اينها بوده است. تنها يك مورد آن اين است كه با وجود كم‌آبي شديد در استان، شهرك صنعتي لالجين تنها شهركي است كه از آب آشاميدني قابل شرب براي توليد محصولات خود استفاده مي‌كند و جاي بسي تأسف دارد و نيازمند توجه جدي مسئولان به اين امر است./ احمد رجبی راغب

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر