شهرستان بهار

ازدواج، گمشده‌ای در تجردهای خودخواسته

شناسه خبر: ۳۲۷۸
ازدواج، گمشده‌ای در تجردهای خودخواسته

افزایش سن ازدواج در دختران و پسران که گاهی منجر به تجرد آنها تا آخر عمر هم می‌شود، مسأله‌ای جدی است و باید برای پیشگیری از ادامه آن برنامه‌های فرهنگی اندیشیده شود.

 آخرین باری که کسی به من گفت "ان‌شاء‌ا... عروسیت" 15 سال پیش بود، با گذشت این همه سال دیگر چه کسی برای یک دختر 50 ساله شانس ازدواج قائل است و برایش آرزوی خوشبختی می‌کند؟

این درددل "س. الف" است، دختر 50 ساله‌ای که در فهرست یک میلیون دختر بالای 30 سال ایران که ازدواج نکرده‌اند، قرار دارد، دخترانی که به دلایل مختلف یا از ازدواج سر باز زده‌اند و یا همسر مورد نظر خود را نیافته‌اند.

به گفته کارشناسان، تجرد مسأله‌ای فراجنسیتی است اما برای دختران دغدغه‌ای جدی‌تر و بحرانی‌تر است.

یک کارشناس امور اجتماعی با بیان اینکه افراد در هر سنی می توانند ازدواج کنند و از فواید زندگی مشترک بهره‌مند شوند، گفت: با این حال، احتمال ازدواج برای زنان در دهه چهارم زندگی‌شان کم می‌شود و این ازدواج دیرهنگام و یا زندگی مجردی برای آنها مشکل‌ساز خواهد بود.

رحمان بخشی افزود: البته بسیاری از دختران هستند که با علم به مشکلات ازدواج نکردن، تجرد خود خواسته را برمی‌گزینند تا بدون داشتن مسئولیت زندگی زناشویی به دغدغه‌های فکری و شغلی خود بپردازند و البته از تنهایی شکایتی هم ندارند.

"صفورا. م" یکی از این دختران است، او که 39 ساله و دارای مدرک دکترای تربیت بدنی است، بیان کرد: با اینکه خواستگاران خوبی هم داشتم و دارم، اما علاقه‌ام به تحصیل و تحقیق موجب شد قید ازدواج را بزنم.

وی با بیان اینکه ترسی از مسئولیت‌های زناشویی و زندگی مشترک ندارد، گفت: حرف و حدیث‌هایی که در مورد ازدواج نکردن من بر سر زبان‌ها بود پس از مدتی متوقف شد زیرا همه متوجه شدند که من استقلالم را دوست دارم و خودم نمی‌خواهم ازدواج کنم.

در کنار امثال صفورا، هستند دخترانی که به دلیل سخت‌گیری‌ها و وسواس‌های افراطی در عالم مجردی باقی می‌مانند.

نمونه‌اش "تهمینه. ک" 36 ساله، خواهر تهمینه اظهار کرد: وقتی خواهرم جوان‌تر بود روی قیافه همسر آینده‌اش حساسیت زیادی داشت و عیوبی را در چهره خواستگارانش می دید که ما حتی متوجه آن نمی‌شدیم، به عنوان مثال می‌گفت: موهایش کم‌پشت است و ممکن است کچل شود، صورتش جوش‌های ریز دارد، پیشانی‌اش زیادی بلند است و...

وی افزود: این ایرادها در ابتدا مایه خنده خانواده بود، ولی وقتی سن تهمینه از مرز 30 سال گذشت و او هنوز هم همسر ایده‌آلش را نیافته بود نگرانی‌ها درباره آینده در خانواده زیاد شد.

خواهر تهمینه که 39 ساله و مادر 2 فرزند است، ادامه داد: تهمینه با این رفتار وسواسی خواستگاران خوبی را از دست داد و الان خواستگارانی که دارد یا از همسرشان طلاق گرفته‌اند و دارای فرزند هستند و یا به دلیل فرزند دار نشدن همسر اولشان خواهان ازدواج دوم هستند.

این رفتارهای وسواسی فقط مختص چهره و ظاهر خواستگار نیست، تمایل به داشتن تحصیلات عالیه در خانم‌ها، افزایش سطح توقع مالی و آرزوی داشتن همسری با شغل ثابت و درآمد خوب از عواملی است که دختران را در انتخاب همسر مناسب دچار تردید می‌کند.

شکیبا خسروی، مشاور خانواده با بیان اینکه تجرد دختران علاوه بر مشکلات و آسیب‌های روان‌شناختی، اجتماعی، اقتصادی و فکری برای خودشان، خانواده آنها را نیز دچار چالش می‌کند، گفت: برخی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر مشاور خانواده، والدینی هستند که از رفتارهای دختران ازدواج نکرده‌شان به تنگ آمده‌اند.

وی افزود: این سیکل طبیعی در خانواده‌هاست که والدین باید در دوره‌ای از زندگی خود، از مشکلات فرزندان فارغ شوند و میانسالی آسوده‌ای را سپری کنند و وجود دختران مجرد در خانه این امر را مختل می‌کند.

خسروی تأکید کرد: باید از دید روان‌شناختی به افراد آموزش داده شود تا با پذیرش مسئولیت و واقع‌بینی در امر ازدواج و کم کردن توقعات، فرصت‌های مناسب را از دست ندهند و در صورت داشتن مورد مناسب ازدواج کنند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه نبودن تناسب بین تعداد پسران و دختران آماده ازدواج، قدری ازدواج دختران مجرد بالای30 سال را با مشکل مواجه کرده است، بیان کرد: متأسفانه درحال حاضر پسران توجه بیشتری به برقراری ارتباط‌هایی غیر از ازدواج نظیر دوست‌دختری و دوست‌پسری و یا حتی صیغه موقت دارند زیرا بی‌دغدغه و ساده‌تر است و این موجب می‌شود دختران در رده‌های سنی همخوان با آنها، که تمایل به زندگی مشترک دائمی دارند از ازدواج دور بمانند.

در این میان دخترانی هم هستند که بنا بر شرایط خاص خانواده، ناچار شده‌اند تن به ازدواج ندهند.

"آزاده. ش" یکی از این افراد است که بعد از فوت پدر، مسئولیت نگهداری از مادرش را بر عهده گرفته است.

او که فرزند آخر خانواده است، گفت: من 5 خواهر و برادر دارم که همگی ازدواج کرده‌اند، آنها سرشان به زندگیشان گرم است و چه آن زمان که پدرم زنده بود و چه حالا، می‌خواستند خیالشان از طرف والدین راحت باشد و من باید توقع آنها را برآورده می‌کردم.

وی افزود: از اینکه به دلیل نگهداری از پدر و مادرم نتوانستم ازدواج کنم، گله‌ای ندارم ولی فکر می‌کنم اگر حالا که 42 ساله شده‌ام، بخواهم ازدواج کنم چه کسی حاضر است مرا همراه با مادر سالخورده‌ام بپذیرد؟ این واقع‌بینی موجب می‌شود که بدانم شانس ازدواج و داشتن زندگی شاد در کنار همسر و فرزند را از دست داده‌ام.

نیکا قربانی، کارشناس اموراجتماعی با بیان اینکه حس پسندیده نشدن، بلاتکلیفی و نداشتن هدف درست مشکل اصلی دخترانی است که به اجبار در ورطه تجرد افتاده‌اند، گفت: آنها همه چیز را به ازدواج و بعد از آن موکول می‌کنند، اما شرایطی که برایشان رقم خورده است آنها را از ازدواج دور می‌کند؛ بنابراین باید به آنها کمک کرد در شرایط فعلی برنامه روشنی برای خود پیش‌بینی کنند و همه عمر را در بلاتکلیفی نگذرانند.

روند تجرد دختران شاید از مظاهر و مصادیق مدرن شدن جامعه باشد، اما آنچه مهم است آن است که افزایش سن ازدواج در دختران و پسران که گاهی منجر به تجرد آنها تا آخر عمر هم می‌شود، مسأله‌ای جدی است و باید برای پیشگیری از ادامه آن برنامه‌های فرهنگی اندیشیده شود./همدان پیام


نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • پارسه :
  در تاریخ ۴ بهمن ۹۳ ساعت ۱۱:۲۱
  سلام وسواس داشتن اصلا خوب نیست خانم ها وسواس به خرج ندین لطفا ...به نظر من اگر خواستگاری اومد که خدا ترس بود بهش جواب مثبت بدین حتی اگر از لحاظ مالی چیزی نداشته باشه مهم اینکه کنار هم به ارامش میرسین بقیه اش خودش جور میشه.....
 • رویا :
  در تاریخ ۴ بهمن ۹۳ ساعت ۱۲:۳۵
  آدم مجرد بمونه بهتر از اینه که بره ازدواج کنه و آخرش به طلاق ختم بشه. بعضیا ظاهرا به بلوغ می رسن ولی به بلوغ فکری نرسیدن و همین باعث ایجاد مشکل تو زندگیشون میشه. کاش فقط مشکل مالی بود. آدما باید درکشون رو از هم بالا ببرن.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر