شهرستان بهار

محصول ۲۵۰ هکتار از مزارع سیب زمینی بهار برداشت شد

شناسه خبر: ۴۸
محصول ۲۵۰ هکتار از مزارع سیب زمینی بهار برداشت شد

  بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار با بیان اینکه برداشت سیب‌زمینی از ۲۵ خرداد آغاز شده و تا اواسط مرداد ادامه خواهد داشت، گفت: محصول حدود ۲۵۰ هکتار مزارع برداش

 

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار با بیان اینکه برداشت سیب‌زمینی از ۲۵ خرداد آغاز شده و تا اواسط مرداد ادامه خواهد داشت، گفت: محصول حدود ۲۵۰ هکتار مزارع برداشت شده و مابقی نیز تا اواسط مرداد برداشت خواهد داشت.

حبیب‌الله مظاهری در گفتگو با مهر تنها راه مبارزه با نماتود را کشت جایگزین عنوان و تاکید کرد: با ادامه روند سیب‌زمینی‌کاری در شهرستان بهار، ضمن گسترش آفت بیماری، خاک نیز فقیر می‌شود که باید از کشت‌های جایگزین چون سیر و پیاز که توجیه اقتصادی خوبی نیز دارند، بهره برد.

وی به کشاورزان پیشنهاد کرد: به عنوان مثال از پنج هکتار زمینی که زیر کشت سیب‌زمینی رفته است، در سال زراعی بعد ۲ تا ۳ هکتار را به سایر کشت‌ها اختصاص دهند.

وی افزود: جهاد کشاورزی شهرستان بهار در قالب طرحی با نام “روز مزرعه” به کشاورزان در مساجد و حتی مزارع آموزش‌های لازم را ارائه می‌کند.

مظاهری افزود: آموزش‌هایی به صورت انفرادی و چهره به چهره در مزارع ارائه می‌شود که از کشاورزان تقاضا شده علاوه بر تجربه‌ای که در کار دارند از مباحث تئوری دفاتر ترویج نیز بهره‌مند شوند.

مظاهری مصرف بی‌رویه آب و دامن زدن بیشتر به بحران آب فعلی، خسارت آلودگی مزارع به آفت نماتود، باقی ماندن سموم در خاک، از بین رفتن میکروارگانیسم‌های مفید خاک و افزایش آفت‌ها را از جمله عوارض و عیوب کشت دوم اعلام کرد و دراین راستا از کشاورزان خواست از کشت دوم خودداری کنند.

وی همچنین از جایگزینی کشت سیر و پیاز، ذرت علوفه‌ای، یونجه به جای محصول سیب‌زمینی در سال‌های اخیر خبر داد و افزود: سال گذشته از هر هکتار ۷۰ تا ۸۰ تن پیاز تولید و برداشت شد که برای کشاورزان نیز صرفه اقتصادی خوبی داشت./مهر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر