شهرستان بهار

دکتر عبادالله بهاری

شناسه خبر: ۵۰۳
دکتر عبادالله بهاری

        دکتر عبادالله بهاری، دکترای پتروشیمی دکتر بهاری از درخشان ترین چهره های علمی ایران و جهان، در سال ۱۳۰۸ در بهار به دنیا آمد. وی تحصیلات اولیه ی خود را در دبستان شرافت و دبیرستان په

ebadollah2       

دکتر عبادالله بهاری، دکترای پتروشیمی

دکتر بهاری از درخشان ترین چهره های علمی ایران و جهان، در سال ۱۳۰۸ در بهار به دنیا آمد. وی تحصیلات اولیه ی خود را در دبستان شرافت و دبیرستان پهلوی همدان به اتمام رسانید و به جهت علاقه ی زیاد به فرهنگ و ادبیات ایران تصمیم به خدمت به صنایع و پیشرفت مملکت در این رشته گرفت. وی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان پهلوی، در کنکور سراسری شرکت نفت ایران که هر سال فقط ۴۰ نفر از سراسر کشور برای ادامه ی تحصیل در صنعت نفت انتخاب می نمود، شرکت کرده و در سال ۱۳۲۵ وارد دانشکده ی فنی آبادان شد. دو سال بعد در سال ۱۳۲۷ به انتخاب شرکت نفت که هر ساله ۴ نفر از دانشجویان برجسته را از سال دوم دانشکده ی فنی آبادان برای ادامه تحصیل به انگلستان اعزام می کرد، وارد دانشکده ی بیرمنگام انگلیس شد. در سال ۱۳۳۱ با درجه ی عالی از آن دانشگاه لیسانس گرفت و سپس با دعوت رسمی آن دانشگاه و بورسیه ی تحصیلی آن، دعوت آن ها را برای ادامه ی تحصیل و پژوهش در آن رشته قبول کرد و این جریان زمانی روی داد که ایران در کشمکش ملی شدن صنعت نفت، فرصت خدمت در این صنعت را از ایشان سلب کرده بود. وی پس از ۳ سال پژوهش در دانشگاه مذکور به درجه ی دکترا نایل آمد و فارغ التحصیل شد. پس از مدتی در شرکت پژوهشی نفت ESSO به اسم ESSO RESEARCH مشغول به کار شد و با بهبود فعالیت نفتی ایران پس از ملی شدن صنعت نفت ، به شوق خدمت به کشور به ایران بازگشت و عازم آبادان شد. وی از نزدیک شاهد فعالیت های شرکت نفت انگلیس و مذاکرات عدیده ی آن شرکت با شرکت های بزرگ آمریکایی و بند و بست های ایشان جهت خنثی کردن ملی شدن صنعت بود. درباره ی قرارداد جدید شرکت های نفتی خارجی(کنسرسیم) Consortium با ایران که به صورت بسیار ناعادلانه و کاملا به نفع شرکت های خارجی به خصوص انگلستان بود، با مدیران شرکت نفت صحبت کرد و آ ن ها را از تصمیم موذیانه ی آنان آگاه ساخت. اگر چه اعتراضات دکتر بهاری به این روند با توجه به پذیرش قرارداد منعقده بین دو کشور به جایی نرسید، وی همچنان بر عقیده ی خود پا فشاری نمود و به همین خاطر با وجود این که مقدمات کامل جهت خدمت در تهران(پشت میز نشینی) برایش فراهم بود، وی هیچ گاه فعالیت در پالایشگاه و تولید نفت در منطقه را با کار اداری در تهران معاوضه نکرد و همچنان در آبادان ماند.

اعتراضات دکتر بهاری به نوع رفتار سردمداران صنعت نفت که عموماً انگلیسی و آمریکایی و هلندی بودندکه به مهندسین ایرانی به صورت افراد پایین و عقب مانده نگاه می کردند تا آن جا پیشرفت کرد که شرکت نفت جهت ارضای دکتر بهاری، خدمت در حوزه ی استخراج نفت را به ایشان پیشنهادکرد. وی پس از بازدید از حوزه های استخراج نفت، باز بر اعتراضات خود مبنی بر تبعیض خارجی ها نسبت به ایرانی ها ادامه داد؛ لذا طی گزارش تندی علیه این روش،کار درآبادان را رد کرد. در همان زمان آقای سهام السلطنه ی بیات( رئیس وقت شرکت ملی صنعت نفت) از وی خواست تا گزارش خود را به صورت فارسی و انگلیسی برایش بنویسد و بر همین اساس پیشنهادات دکتر بهاری در کنسرسیوم مطرح و باعث بهبود وضع کارکنان ایرانی در مناطق مختلف شد.

چنانچه ذکر شد دکتر بهاری با اطلاع از این موضوع که فعالیت مؤثری از پشت میز نشینی وی میسر نخواهد شد، جهت اخذ تجربه ی بیش تر به انگلستان بازگشت و در دو شرکت بزرگ و معتبر انگلستان مشغول به کار شد و تجربه های مهم و گران قدری در صنعت و فعالیت های نفتی و پتروشیمی به دست آورد. در نهایت در سال ۱۳۵۰ با احساس این که در ایران فعالیت های پتروشیمی و صنعتی آغاز شده، دعوت شرکت نفت را پذیرفت و در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مسئولیت رئیس امور طرح ها مشغول به کار شد و با اقدامات گسترده و کارشناسانه ی خود باعث جذب و جلب سرمایه گذاران خارجی در مشارکت در طرح های پتروشیمی در ایران شد که شامل دو طرح مشارکت با شرکت های بزرگ و معتبر ژاپنی شد که ایجاد کارخانه ی بزرگ و اساسی تولید محصولات پایه ای پتروشیمی اُلفین و اُروماتیک(Olefin,Aromatic) یکی از آن طرح ها است و هم اکنون با نام پتروشیمی بندر امام مورد بهره برداری است.

تأسیس کارخانه ی مکمل پتروشیمی آبادان در صنایع پلاستیکی، کارخانه ی تولید دوده(Carbon Black) جهت صنایع لاستیک سازی، توسعه ی کارخانه ی بزرگ کود شیمیایی در سمت مدیر عاملی شرکت سهامی شیمیایی شاپور، همچنین توسعه ی کارخانجات کود شیمیایی شیراز و پتروشیمی آبادان(در سمت رئیس هیأت مدیره) از دیگر فعالیت های درخشان دکتر بهاری است.

بعد از پیروزی انقلاب ، به علت از هم گسیختگی روند فعالیت های صنایع و ندانم کاری های مدیر عامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، از آن شرکت کناره گیری کرد و به دعوت نخست وزیر وقت، آقای بازرگان مسئولیت بهره برداری و توزیع شرکت ملی گاز ایران را عهده دار شد و آن شرکت را از نا بسامانی های فراوانی نظیر اعتصابات بی جا، کارشکنی های مخربین، مغرضین و… نجات داد. فعالیت دکتر بهاری در کالبد این صنعت، پالایشگاه گاز بیدبلند و پایگاه های خط لوله و توزیع گاز از جنوب تا شمال ایران بود که اکثرا به علت اخلال گری و مدیریت ناسالم به حال رکود درآمده بود، جان تازه ای بخشید و دوباره چرخ آنان را به حرکت درآورد. اخلال گری ها و بی کفایتی های مسئولین مغرض و سوء استفاده از جو موجود و شرائط حاکم، کارمندان پنجاه سال به بالا را بازنشست می کرد به این ترتیب فعالیت گسترده و کارشناسانه و اصولی دکتر بهاری متوقف و به اجبار بازنشست گردید. وی بار دیگر به خارج از کشور عازم شد و به زودی از طرف مؤسسه ی مدیریت بین المللی در ژنو سوئیسInternational Management Institute در سمت مدرس و همکار دعوت به کار شد و با هدف ریاست، تأسیس شعبه ای در خاورمیانه را آغاز نمود که با شروع جنگ ایران و عراق از آن منصرف شد و در همان ایام بنا به دعوت مؤسسه ی توسعه ی صنعتی سازمان بین المللی

 United Nations Industrial Development Organisation(U N D O  ) در سمت مشاور ارشد آن سازمان مشغول به کار شد که شامل برنامه ریزی و توسعه ی صنایع در ممالک در حال توسعه بود.

دکتر بهاری در حال حاضر با عضویت نیمه وقت، مدیریت شرکت های خصوصی در انگلستان را عهده دار است و مهم تر از همه، وی مشغول مطالعه و پژوهش در فرهنگ و ادب و هنر ایران زمین است و مقالات بسیاری از وی درباره ی فرهنگ و هنر ایران در عرصه ی بین المللی به چاپ رسیده و افزون بر همه ی این ها کتابی با عنوان بهزاد، سرآمد نگارگران ایرانی (Behzad Master of Persian Paintigs) به زبان انگلیسی در لندن به چاپ رساند که در شناسایی این هنر ظریف و اصیل ایرانی بسیار مؤثر بوده است.

در زمینه ی هنر و فرهنگ ایرانی در بسیاری از کشورها و مؤسسات بین المللی نظیر ازبکستان، لندن، مرکز مطالعات ایرانی انگلستان و ….. سخنرانی کرده است و برای کمک به اعتلای فرهنگ ایرانی، مؤسسه ای به نام بنیاد بهاری با هدف تشویق و کمک به شناسایی و توسعه ی فرهنگ غنی ایران در انگلستان تأسیس نمود که شعبه ای از آن هم اکنون در شهر بهار فعال است.

برگرفته از کتاب تاریخ، فرهنگ عمومی و مشاهیر بهار نوشته ی : جواد نوری

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • مرتضی :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۵
  مطمئنا باعث افتخار شهرمان است .اینگونه مقالات یقینا باعث اعتماد به نفس بالا ی جوانان خواهد بود تشکر از بابت زحماتتان
 • علیرضا عسگری :
  در تاریخ ۱۰ اسفند ۹۲ ساعت ۲۱:۴۹
  بسم الله
  این گونه مقالات خیلی خوبه . من واقعا همچین شخصیت بزرگی را نمی شناختم . باید از این گونه مقالات زیاد در بهار نوشته شود . لطفا باز هم از این کار ها انجام دهید.چون افراد بزرگی زیادی هستند که متاسفانه ما هنوز هم آنها را نمیشناسیم.
  ممنونم بابتش . خیلی خوب بود.
  یا مهدی
 • فاطمه :
  در تاریخ ۱۳ اسفند ۹۲ ساعت ۰۶:۵۰
  متبرك باد دياري كه مهد پرورش بزرگمرداني اينچنيني بوده اند كه درخشش علمي و ادبي انان نه تنها ايران كه جهان را منور نموده است
 • مرتضی دستجردی :
  در تاریخ ۹ امرداد ۹۳ ساعت ۱۵:۱۲
  باعث افتخار ایرانیان و همشهریان بهاری و همه ی بستگان خودمان است وامید موفقیت و تندرستی برای این دانشمند عزیز.
 • همشهری :
  در تاریخ ۱۰ امرداد ۹۳ ساعت ۰۲:۳۱
  باعث افتخار شهرمان هستی پاینده باشی
 • کوروش :
  در تاریخ ۲۵ شهریور ۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
  برای چنین شخصیت هایی فقط میشود سر تعظیم فرود آورد.ممنون از سایت خوبتون.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر