شهرستان بهار

دلایل نزاع دسته جمعی در بهار

شناسه خبر: ۵۳۲
دلایل نزاع دسته جمعی در بهار

  بار اول که این عبارت به گوشم خورد نفهمیدم منظور گوینده از این عبارت چیست . نزاع یعنی چه ؟ خب یعنی دعوا و درگیری و جدل و …. نزاع دسته جمعی هم یعنی این که چندین نفر هم زمان با هم درگیر یا گل

 

بار اول که این عبارت به گوشم خورد نفهمیدم منظور گوینده از این عبارت چیست . نزاع یعنی چه ؟

خب یعنی دعوا و درگیری و جدل و ….


agressie13.gif

نزاع دسته جمعی هم یعنی این که چندین نفر هم زمان با هم درگیر یا گلاویز شوند. ممکن است نزاع دسته جمعی در هر جایی وبه هر دلیلی اتفاق بیفتد از کوچه و خیابان گرفته تا مدرسه و استادیوم ورزشی و مجلس و صحن سازمان ملل و… . و دلیل آن پافشاری روی نظر شخصی بین دو نفر و حمایت طرفداران آن دو نفر و در نهایت درگیری  و دست به یقه شدن این دو گروه می تواند  باشد . این نظر فردی هر مسأله ای می تواند باشد. درگیری آدم فضایی با زمینی ها ، موافقت یا مخالفت با  یک طرح یا لایحه در مجلس ، تصویب یا عدم تصویب قطع نامه  علیه یک کشور در سازمان ملل ،  نظرات متفاوت سیاسی در بین دانشجویان ، دیدگاه های متفاوت حزبی بین رجال سیاسی، طرفداری از یک تیم ورزشی در ورزشگاه ها ، دعوای خانوادگی و طایفه ای بین افراد خانواده یا فامیل و هزار و یک درگیری دیگر.

اما به چه دلیل باید به بررسی این موضوع در شهر خودمان بپردازیم ؟

وقتی دوزاریم افتاد که کلمه ی ( چاقو و چاقو کشی) پشت بند این عبارت مطرح شد . خب هرشهری یک رسمی برای درگیری دارد و هر دیاری یک قانون نانوشته برای در گیری و اعلان مخالفت دارد که اکثر افرادی که در آن محل زندگی می کنند این قانون را می دانند و خواسته یا نا خواسته از آن تبعیت می کنند. این را که گفتم یاد فیلمی افتادم؛ در قسمتی از فیلم قهرمان فیلم به زندانی وارد می شود که در آن جا قانون خاصی برای درگیری وجود دارد و آن این است که وقتی دو نفر با هم مشکل پیدا می کنند ، حق ندارند با هم درگیر شوند مگر این که یکی از طرفین دیگری را دعوت به مبارزه کند و آن دو برای مبارزه به محوطه ی  زندان می روند و با تشویق دیگر زندانیان  ، به قصد کشت یکدیگر را می زنند و مبارزه تنها زمانی تمام می شود که یکی از طرفین کشته شود؛ خب این هم برای خود شکلی از مبارزه است.

معمولاَ نزاع ها از درگیری لفظی و کلامی شروع شده تا به درگیری فیزیکی و پرتاب اشیاء  به سمت یکدیگر و استفاده از اشیائی مانند چاقو ، بطری  شکسته ، تیزبر و …. می رسد ؛ اگر طرفین درگیری ،  کلاسشان بالا باشد از سلاح گرم ، اسلحه، نارنجک ، خمپاره و آرپی جی و …و خلاصه هزار و یک وسیله ی دیگر استفاده می کنند.

agressie28.gif

اما دلیل این نزاع ها چیست ؟

آن چه که اکثر مردم شهر بر سر آن اتفاق نظر دارند این است که ۸۰ درصد درگیری ها  بین افرادی رخ می دهد که دارای فرهنگی خاص هستند و گفتار و رفتاری تاریخ گذشته دارند که خوشبختانه تعدادشان در جامعه زیاد نیست ، بیش تراین درگیری ها بی دلیل بوده و یا حداقل سر موضوعاتی  است که اگر نامی از این دلایل نبریم سنگین تریم ؛و اما چند درصد باقیمانده بر سر موضوعاتی چون مواد مخدر ، موضوع ناموسی ، قاچاق ، حرفه ی  افراد و نهایتاَ پول ” همان چرک کف دست ” اتفاق می افتد . جالب است بدانید که موضوع درگیری بسته به نوع محله ها با یکدیگر تفاوت دارد،  البته هر محله نه تنها دلیل درگیری خاص خود که نوع درگیری ، سلاح مورد استفاده در نزاع ها و جالب تر از همه این که تکیه کلام ها و رجز خوانی های مختص خود را دارد ( پیدا کنید تکیه کلام محله ی خود را؟! )

به دلیل تخصصی  بودن کار،  بیش از این وارد جزئیات نمی شوم چون بررسی دقیق این موضوع در حیطه ی تخصص ما نیست ( برای کسب اطلاعات بیشتر به ۱۱۸ محله ی  خود مراجعه کنید)

از” صفدر خان بهاری ” ، درباره ی  کتک کاری و دعوایی که روز قبل با بقال محله شان سر ضایع کردن حق مشتریان داشت پرسیدیم .

به او گفتم : “  چرا دعوا و کتک کاری ؟ آیا امکان نداشت با صحبت کردن قضیه را فیصله بدهی ؟ “

او گفت :  ” ای بابا مگر حرف تو سر این مردم فرو می رود . هر چه می گویی حرف، حرف خودشان است . اصلاَ این مردم ذاتاَ یک دنده و لج باز به دنیا آمده اند.”

با خنده به او گفتم :  “حالا با دعوا و کتک کاری حرفت تو سرش رفت؟ “

خندید و گفت :  ” نصف حرفم چرا ،  اما بقیه را مردم اجازه ندادند؛ دورمان جمع شدند و جدای مان کردند . بقیه اش ماند برای فردا ! “

به او گفتم: ” صفدر خان تو که دیدی حقت ضایع می شود چرا شکایت نکردی ؟ با این کار هم قانونی با او برخورد کرده بودی و هم دعوا نمی کردی؟! ” صفدر خان پوزخندی زد و گفت: “  ای بابا این حرف ها را که نمی شود به محکمه برد . تازه اگر هم بشود کلی وقت می گذاری و این در به آن در می روی و بعد از کلی کاغذ بازی از آقا شکایت می کنی ، تازه می فهمی یکی از افرادی که جناب بقال برای او شیر پاکتی خارج از نوبت نگه می داشته همان مسئول رسیدگی به پرونده است و آخر هم صدایت به هیچ کجا نمی رسد و از کرده ی خود پشیمان می شوی.” به او گفتم : “  بالاخره این قوانین را برای من و شما گذاشته اند،  از آن گذشته همه که مثل هم نیستند . نمی شود که گناه چند نفر را به پای همه نوشت.” خلاصه بحث ما به جایی نرسید و نتیجه ی اخلاقی صحبت من با صفدرخان بهاری این شد که یکی از دلایل اصلی ایجاد درگیری در بین افراد ( دفاع از حق ) است از آن جا که بهاری ها افرادی با غیرت و متعصبی هستند نمی توانند تحمل کنند که کسی به آنها زور بگوید و اصلاَ نمی توانند ببینند کسی آنها راببیند و نگاه شان کند که البته این هم خود نوعی حق است . حق دیده نشدن ، حق ( کسی به من نگاه نکنه )  و در این مواقع سریعاُ آمپرشان بالا زده  و از کوره در می روند و واکنشی نشان می دهند . از دوستی شنیدم که می گفت پیشینیان بهاری ها جزء جنگاورترین اقوام ایران بوده اند. شاید این روحیه ی جنگاوری به صورت ژنی به ما که  فرزندان آنها هستیم منتقل شده باشد . حال اگر کسی مثل صفدر خان بهاری درصد بیشتری از این ژن جنگاوری به او منتقل شده باشد، با انجام یک سری حرکات سریع فیزیکی و اجرای چند فن ، به راحتی حرفش را در کله ی دیگری فرو می کند .

agressie06.gif

خلاصه ی کلام این که از دیگر عوامل ایجاد درگیری در شهر می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

زمین و زمان – زمین خواری و اختلاس – دولت- نرخ تورم – یارانه – آسفالت خیابان ها – بالا رفتن سن ازدواج – پایین آمدن آمار بی سوادی – سهام عدالت – عدالت گریزی  – موضع گیری – عدم عدالت دراجرای قوانین – آموزش و پرورش – فرهنگ شهر – چهار راه فرهنگ شهر – عدم توجه کافی به فرزندان  در خانواده – ژن جنگاوری – نگاه چپ چپ – نگاه راست به چپ – نگاه چپ به راست – خودم – خودت – خودش –خودمان – خودتان – خودشان – قزوینی ها و چاقوهایشان – چاقوهای بدون دسته – چاقوهای با تیغه – چاقوهایی که دسته ی خود را نمی برد . هر طور که به قضیه نگاه می کنم می بینم با این مشکلات  رنگارنگ و این همه دلیل مستدل که برای درگیری های به وجود آمده در شهر عنوان شد راهی برای جلوگیری از درگیری وجود نخواهد داشت . هر چقدر هم که ما عصبانیت خودمان را کنترل کنیم باز هم چاره ساز نیست. از پلیس و قانون هم نمی توان انتظار بیش از حد داشت ، آخر امکان ندارد پلیس با چماق بالای سر هر یک از ما بایستد که مبادا هوس کنیم به یک دلیلی با کسی درگیر شویم . صحبت آخر این که مشکلات ذکر شده در بالا بزرگتر از آن است که ما به ارائه ی راهکار بپردازیم و تنها پیشنهادی که برای شهروندان گرامی داریم این است که در اولین فرصت در کلاس دفاع شخصی ثبت نام و اقدام به فراگیری  فنون رزمی کنند،  تا این گونه بتوانند از خود و عقاید خود به نحو احسن دفاع کرده و حرفی برای گفتن در شهر داشته باشند .

منبع: شماره سوم نشریه فرهنگی اجتماعی پویش – پاییز ۸۹ 

 

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • زری بانو :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۶
  سلام
  بااین اوضاعی که فرمودین فکر کنم اگر زمانی اومدیم همدان طرفای بهار آفتابی نشیم.
  آخه نمیشه که چشممون رو ببندیم ونگاه نکنیم.
  یه وقت دیدین نگاهمون ناخواسته چپ شد……….
 • آزاد :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۲۰:۰۳
  معلوم نیس کی درست میشه.....بیایید دست در دست هم دهیم.....اصلا بیخیال باز دعوا راه می افته!
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر