شهرستان بهار

1000 رشته قنات در همدان متروکه است، دو شهرستان بهار و کبودراهنگ دارای قنواتی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد

شناسه خبر: ۵۴۴۶
 1000 رشته قنات در همدان متروکه است، دو شهرستان بهار و کبودراهنگ دارای قنواتی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: 1000 رشته قنات در استان همدان متروکه شده است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، سید اسماعیل موسوی روز یکشنبه در یازدهمین همایش کمیته فنی قنوات کشور در جهاد کشاورزی استان همدان افزود: سه هزار و 299 رشته قنات در استان همدان مطالعه و اطلاعات آن بهطور کامل تهیه شده است.
وی اضافه کرد: میزان برداشت آب از قنات ها حدود پنج درصد و میزان حجم برداشت آب 98 میلیون مترمکعب است.
وی بیان کرد: دو هزار و 777 دهنه چشمه در استان همدان داریم که درصد برداشت از چشمه ها 10 درصد و معادل 237 میلیون متر مکعب است .
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه خشکسالی در سالهای اخیر و برداشت بی رویه از چاه ها موجب افت منابع زیرزمینی شده است ادامه داد: میزان افت آب در دشت کبودرآهنگ 40 متر مکعب، افت آب هایٰ دشت همدان بهار 20 متر مکعب، ملایر 24 مترمکعب، نهاوند 12 متر مکعب، تویسرکان 17 متر مکعب و اسدآباد 23 متر مکعب است.
موسوی ادامه داد: در دشت کبودرآهنگ سالانه 1.5 متر افت سطح آب بوده است.
وی بیان کرد: 77 درصد اراضی آبی در استان مستعد اجرای آبیاری تحت فشار است که 120 هزار هکتار از 160 هزار هکتار آن انجام شده است.
وی گفت: دو شهرستان بهار و کبودراهنگ استان برای بازدید شرکتکنندگان در همایش انتخاب شده است چون این شهرستانها دارای قنواتی هستند که ویژگیهای منحصربهفردی دارند.
وی با اعلام اینکه شش هزار و 435 میلیون مترمکعب متوسط حجم نزولات جوی در استان همدان در سال است، عنوان کرد: استان همدان دارای 13 دشت است که همگی ممنوعه بوده و حفر هر گونه چاه در این دشتها ممنوع شده است.
وی با اعلام اینکه 17 هزار حلقه چاه مجاز در استان همدان داریم که 50 درصد دیزلی بوده و مابقی که برقی هستند در حال تجهیز به کنتورهای هوشمند هستند، گفت: در استان همدان 5 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد.
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه 8 هزار چاه کشاورزی همدان برقی است، گفت: نزدیک به هزار چاه به کنتور هوشمند مجهز شده و مابقی به سبب مشکلات اجتماعی هنوز تجهیز نشده است.
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه 2 هزار و 477 رشته قنات در استان همدان به صورت عمومی بوده و مابقی معادل 822 رشته به صورت خصوصی است، گفت: سهم استان در برداشت آبهای سطحی 17 درصد و آبهای زیرزمینی 83 درصد است.
موسوی با اشاره به اینکه 90 درصد منابع آبی استان همدان در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش آشامیدنی و مابقی در حوزه صنعت مصرف میشود، بیان کرد: دشت کبودراهنگ در طول دوره آماری 40 متر افت منابع آبی داشته که ایجاد فروچاله و فرسایش خاک را در پی داشته است.
وی با بیان اینکه بهدلیل محدودیت اعتبار در راستای احیا قنوات موفقیتهای چشمگیری نداشتهایم، تصریح کرد: انتظار میرود اعتبارات مناسبی برای این بخش تخصیص یابد تا بتوان در راستای احیا و حفظ قنوات استان گامهای اساسی برداشت.
یازدهمین همایش سه روزه کمیته فنی قنوات کشور با حضور مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی در همدان در حال برگزاری است

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر