شهرستان بهار

۶ درصد از اشتغال همدان به صنایع دستی اختصاص دارد

شناسه خبر: ۵۹۹۷
۶ درصد از اشتغال همدان به صنایع دستی اختصاص دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: ۶ درصد از اشتغال استان به صنایع دستی اختصاص دارد و این صنعت تنها صنعتی است که علاوه بر رشد اقتصادی رشد فرهنگی را در استان به دنبال دارد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، علی مالمیر امشب در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه سراسری بازرگانی صنایع دستی در همدان اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی هر ساله در سراسر کشور برای ترویج صنعت و فرهنگ تولید صنایع دستی، نمایشگاه صنایع دستی را با هدف تقویت هنرمندان برگزار میکند.

وی بیان کرد: اگر کالاها مبتنی بر ظرفیتهای بومی تولید شود سبب موفقیت صنعت میشود بر این اساس مزیت رقابتی ایجاد میکند و میتواند با قیمت مناسب در بازار ایجاد ارزش و فروش مناسب کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه صنایع دستی سبب ایجاد بستر اشتغال میشود، تصریح کرد: 36 هزار نفر از جمعیت کل استان در این صنعت اشتغال دارند و با توجه به نیروی کار موجود، صنایع دستی میتواند صنعت رو به رشدی در استان محسوب شود.

وی عنوان کرد: فعالیت صنایع دستی با نهادهای بومی و مبتنی بر ظرفیتهای استان تعریف شده است و در این میان منحصر به فرد بودن محصولات صنایع دستی از ویژگیهای هنر است و عقیده داریم هنر تکرارناپذیری است و باید به این حرفه توجه شود.

مالمیر گفت: تولیدات صنایع دستی ارزش افزوده 100 درصدی را به دنبال دارد اما متأسفانه هنوز بازاریابی مناسب در این زمینه انجام نگرفته است.

وی افزود: جهانی شدن شهر لالجین یک نوید موفقیت بسیارخوب در زمینه فعالیت صنایع دستی بود که نقش سفال در فرهنگ منطقه از جمله دلایل کسب این عنوان بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان عنوان کرد: صنایع دستی علاوه بر ثروتآفرینی سبب انتقال فرهنگ ما میشود و این هنر صنعت در حوزه سفال لالجین به صورت نسل به نسل منتقل شده است.

وی افزود: از مهمترین فعالیتهای اقتصاد مقاومتی در استان به صنایع دستی باز میگردد و میتواند در کنار توجه به بندهای اجرایی اقتصاد مقاوتی جذب گردشگر کند.

مالمیر به رقم صادراتی صنایع دستی اشاره کرد و افزود: 8.8 درصد از صادرات از گمرک همدان به صنایع دستی مربوط میشود که امیدواریم با تأثیر مثبت برجام بر بازار صادراتی رقم صادرات سفال و صنایع دستی در استان افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در این نمایشگاه 80 رشته هنری توسط هنرمندان عرضه میشود و تا روز بیستم شهریور ماه همه روزه میزبان بازدیدکنندگان از نمایشگاه هستند و از جمله ویژگیهای نمایشگاه امسال حضور تشکل های تخصصی است که فضای مطلوبی در نمایشگاه ایجاد کردهاند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تأکید کرد: در این نمایشگاه غرفهای به مساحت 112 متر به لالجین اختصاص داده شده و امیدواریم این مقدمهای برای غرفه لالجین در مجمع بینالمللی باشد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر