شهرستان بهار

رئیس اداره محیط زیست بهار گفت :

واحدهای اسیدسازی فرآیند تولید خود را باید تغییر دهند

شناسه خبر: ۷۸۰۰
 واحدهای اسیدسازی فرآیند تولید خود را باید تغییر دهند

گفتگویی با معصومه پارچیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار در خصوص تعیین تکلیف کارخانه های آلاینده

به گزارش نشاط شهر با فرا رسیدن فصل تابستان بار دیگر شاهد متصاعد شدن بوی نا مطبوع برخی از کارخانجات آلاینده شهرک صنعتی بهاران در سطح شهر به خصوص در شب ها هستیم که این موضوع باعث گلایه های مردم شهر بهار شده است.

در این مورد گفتگویی با معصومه پارچیان داشتیم و از روند کار کارخانه تولید کاغذ کرافت که باعث انتشار بوهای نامطبوع شده است جویا شدیم. وی در این خصوص گفت: باتوجه به اینکه با گرم شدن هوا تجهیزات قبلی نصب شده پاسخگو نبوده اند، این واحد متعهد شده که در اسرع وقت نسبت به نصب تجهیزات جدید اقدام نماید.

وی در ادامه افزود: باتوجه به اینکه واحد تولید کاغذ کرافت در سنوات گذشته به مراجع قضایی ارجاع شده واحد موصوفی مجهز به سیستمهای حذف بو شده است و اسیدسازی ها نیز مجهز به سیستم فیلترینگ شده اند، اما با توجه به محرز بودن انتشار بوی نامطبوع در ساعات شب و گرم شدن هوا و افزایش اعتراضات مردمی و نظر به اینکه جهت وزش باد در ساعات شبانه روز بر وسعت انتشار بو موثر است ضمن اینکه اخطاریه های شفاهی و کتبی به واحد مورد نظر ابلاغ شده موضوع از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است.

پارچیان در ادامه در خصوص پایش های مستمر و مشترک اداره محیط زیست و تاثیرات آن گفت: واحدهای صنعتی آلاینده به صورت شبانه روزی توسط محیط زیست و همچنین به صورت مشترک با ادارات محیط زیست، صنعت معدن و تجارت، مرکز بهداشت و شورای شهر مورد بازدید قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه آلودگی با واحدهای آلاینده برخورد خواهد شد، اما از ابتدای سالجاری تا قبل از گرم شدن هوا موردی مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: علاوه بر پایش ها، خروجی این واحدها به صورت دوره ای هم از طریق این اداره و هم آزمایشگاههای معتمد مورد آنالیز قرار می گیرد و معیار آلایندگی این واحدها نتایج آنالیزهاست که در صورت بالا بودن از حد استانداردهای محیط زیستی نام واحد در لیست صنایع آلاینده درج و مهلتی به منظور رفع آلایندگی به واحد داده می شود و در صورت عدم رفع آلایندگی پرونده به مراجع قضایی ارجاع می گردد.

در ادامه رئیس اداره محیط زیست گفت: اما در کنار پیگیری های این اداره طی مهلتی که به واحدها داده شده مقرر گردیده واحدهای اسیدسازی نسبت به تغییر فرایند تولید به صورت دوجذبی اقدام نمایند در این روش گازهای خروجی مجددا به فرایند تولید برگشته و علاوه بر بالا بردن راندمان تولید از انتشار گازهای آلاینده کاسته می شود.

وی در مورد بازدارندگی جریمه های یک میلیون تومانی برای این کارخانه ها که درآمد بالایی دارند گفت: تعیین میزان جریمه در حیطه وظایف اداره محیط زیست نیست. تعیین آلودگی و میزان آلودگی بر عهده ماست و سپس پرونده به مراجع قضایی ارجاع میشود و میزان جریمه بر عهده دادگاه است. صددرصد این میزان جریمه بازدارنده نیست ضمن اینکه واحد آلاینده در هر فصل عوارض آلایندگی به امور مالیاتی پرداخت می کند که مبلغ قابل توجهی است.

پارچیان در پاسخ به این سوال که «متولی این امر برای جلوگیری از افزایش تعداد کارخانه های تولید کننده اسید و کارتون سازی کیست؟» گفت: بدیهی است که واحدهای مستقر در شهرک صنعتی دارای مجوز از ادارات مربوطه هستند اما با توجه به مشکلات پیش آمده در صورت عدم اصلاح فرآیند تولید و بهره گیری از تکنولوژی های به روز و به دور از آلایندگی از توسعه واحدهای آلاینده جلوگیری خواهد شد.


گزارش: حمیدرضا پناهی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر