شهرستان بهار

«روزمرگی» بر جان شهر جهانی لالجین

شناسه خبر: ۷۸۶۳
«روزمرگی» بر جان شهر جهانی لالجین

شهر جهانی لالجین که دو سالی است، از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی به عنوان جهانی مفتخر شده است، امسال جشن یا ویژه برنامه‌ای برای دومین سال جهانی شدن آن برگزار نشد تا این رویداد بین‌المللی در عین روزمرگی دنبال شود.

به گزارش نشاط شهر, به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، از سال 1394 شهرهای با ظرفیت صنایعدستی ایران به منظور معرفی به شورای جهانی صنایعدستی در دستور کار معاونت صنایعدستی و هنرهای سنتی کشور قرار گرفت.

در این میان شهرهای اصفهان، تبریز و مشهد با تشکیل پرونده مربوطه به دبیرخانه شورا معرفی شد و در بازدید از سوی شورای جهانی صنایعدستی، اصفهان به عنوان شهر اول صنایعدستی کشور و تبریز به عنوان شهر جهانی فرش انتخاب شدند.

پیشنهاد شهر لالجین برای نامزدی شهر جهانی سفال به معاونت صنایعدستی و هنرهای سنتی سازمان نیز داده شد که در این بین استان­های یزد و سمنان نیز رقیب همدان بودند اما در نهایت این لالجین بود که موفق به کسب عنوان جهانی شد.

پس از طی مراحل انتخاب این شهر به عنوان جهانی، لالجین شهر جهانی سفال و سرامیک شد و هنرمندان این شهر کوچک که اکنون مفتخر به عنوان جهانی هستند، پس از سالها فعالیت در این عرصه توانستند، در بعد جهانی طی طریق کنند.

انتظار میرفت با جهانی شدن شهر کوچک لالجین شاهد تغییر و تحولات اساسی در این شهر باشیم، اما جز تغییر در بخشهایی، تحولات آنچنانی در شهر رخ نداد و حداقلترین انتظار که برچیده شدن اقلام چینی از ویترین فروشگاههای این شهر بود؛ نیز هنوز باقیست.

سال گذشته نخستین سالگرد جهانی شدن شهر لالجین جشن گرفته شد و با وجود اینکه این جشن در حد جهانی شدن یک شهر نبود اما قابل تحسین بود زیرا حداقل یادی از این اتفاق بینالمللی شد، اما امسال در سالروز جهانی شدن لالجین اتفاقی نیفتاد و در این روز تنها به انتشار پیامی در کانال اطلاعرسانی میراث فرهنگی بسنده شد.

جالبی موضوع وقتی است که وبسایت شهر جهانی لالجین نیز به این موضوع اشارهای نکرده و وقتی خود ما برای این رویداد بینالمللی ارزشی قائل نشویم از دیگران نیز انتظاری نمیرود.

عنوان جهانی شدن لالجین سال قبل از سوی سازمان جهانی صنایعدستی تمدید شد و این مسئله که خواسته بسیاری از هنرمندان بود، موجب خوشحالی آنها شد اما امسال که این عنوان همچنان از آن لالجین است، ارزشی برای آن در نظر گرفته نشد.

اینکه بتوانیم در سالروز چنین اتفاقات بزرگی کاری بزرگتر و آن نیز ارج نهادن به این نامگذاریها داشته باشیم، خود پاسداشت هنرمندان و عنوانی است که با تلاش کسب شده است، بنابراین وقتی این مهم نادیده گرفته شود، بدین معناست که یا از اهمیت این عناوین غافلیم و یا برایمان عادی شده است.

معمولا ما ارزش یک مسئله مهم را زمانی متوجه میشویم که از دست رفته باشد، که این درست نیست، در حالی که شاید زمان طولانی را صرف به دست آوردن آن کرده باشیم.

اما شاید بتوان گفت بیاهمیتی به چنین مسائلی طبیعی است، زیرا در سال 2018 نیز همدان عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی را دارد و با گذشت 7 ماه، هنوز شاهد برنامه فاخری در این زمینه نبودیم و این نشان میدهد ما به همه موضوعات نگاهی عادی و روزمره داریم و دید فراتری به موضوعات نداریم.

در بسیاری از موارد با تلاشهای فراوان و مذاکرات و هزینههای بسیاری به دنبال کسب یکسری امتیازات هستیم اما وقتی این امتیازات از آن ما میشود نسبت به آن بیتفاوت هستیم و این علاوه بر از دست رفتن این امتیاز موجب میشود عملکرد ضعیفی به یادگار بماند.

مدیر میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری لالجین در این خصوص گفت، قرار است سالروز دو ساله شدن شهر جهانی لالجین، در ماههای آینده و همراه با برنامههای 2018 برگزار شود، اما باید گفت جشن دوساله شدن شهر جهانی لالجین باید مجزا و در موعد مقرر برگزار میشد زیرا برنامههای 2018 اقتضای زمان خود را دارد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر