شهرستان بهار

عضو شورای شهر بهار اعلام کرد :

بحث کلانشهری همدان هیچ تعارضی با استقلال شهرهای اقماری آن ندارد

شناسه خبر: ۸۲۱۱
 بحث کلانشهری همدان هیچ تعارضی با استقلال شهرهای اقماری آن ندارد

این روزها بحث الحاق بهار به همدان یکی از موضوعات مهمی است که باعث ایجاد ابهاماتی بین فعالین اجتماعی و مردم شهر بهار شده است. کلانشهر به شهرهای بزرگ و پرجمعیت اطلاق می شود و معمولا از یک شهر مرکزی و تعدادی شهر اقماری تشکیل شده است.

به گزارش نشاط شهر، کلانشهرها معمولا از اهمیت اقتصادی، سیاسی، بازرگانی و فرهنگی زیادی برخوردارند و جزء مراکز مهم اقتصادی و تجاری کشور محسوب می شوند.
در کشور ایران ، عنوان کلانشهر یا مادرشهر به شهرهایی اطلاق می شود که حداقل دارای یک میلیون نفر جمعیت باشد و دارای مرکزیت اقتصادی – سیاسی در منطقه باشند. در سال 1387 این تعریف اصلاح شد و طبق آن شهرهای با جمعیت بیش از 500 هزار نفر نیز به عنوان کلانشهر محسوب شدند ، اما از نظر حقوقی فقط شهرهای بالای یک میلیون نفر به طور رسمی کلانشهر محسوب شده و از مزایای حقوقی آن همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده می توانند بهره مند شوند.
به همین جهت همدان به لحاظ جمعیت، به عنوان چهاردهمین شهر پرجمعیت کشور و دارای بیش از 500 هزار نفر جمعیت در سال 1388 به طور غیر رسمی به عنوان یکی از کلانشهرهای ایران معرفی شد؛ اما برای استفاده از مزایای کلانشهری باید جمعیتش به یک میلیون نفر برسد که بتوان به طور رسمی نامش را بین کلانشهرهای ایران قرار داد.
علی عطایی یکی از اعضای شورای شهر بهار است که مسئولیت کمیسیون عمرانی شهر بهار را بر عهده دارد وی در این باره به خبرنگار ما گفت: در سال 87 برای اولین بار بحث کلانشهری همدان مطرح شد و طرح آن توسط نماینده وقت همدان یعنی حمیدرضا حاجی بابایی مطرح شد و مقرر شد که طرح مطالعاتی آن در 6 سطح آغاز شود و راهکارهایی برای آن ارائه شود تا بتوان ظرفیت جمعیتی همدان را به حد نصاب کلانشهر رساند.
جمعیت یک میلیونی، شاخصه مهم کلانشهری است / همدان تا چند سال آینده نیز به این شاخص نمی رسد
عطایی با تاکید بر اینکه در این طرح حتی نام کلانشهر نیز به کار برده نشده و در آن از لفظ «مجموعه شهری همدان» استفاده شده ، اظهار داشت: یکی از شاخصه های مهم کلانشهری تراکم جمعیتی و جمعیت بالای یک میلیون نفر است که حتی اگر بهار و روستاهای اطراف نیز در آن گنجانده شود بازهم به این میزان نمی رسد؛ حتی در مورد چشم انداز سالهای آتی نیز نمی توان این طرح را عملی دانست ؛ چرا که همدان جزء شهرهای مهاجرپذیر نیست و رشد جمعیتی همدان منفی است حتی شهر بهار نیز این چنین است و در 5 سال گذشته تاکنون تنها 200 نفر به جمعیت بهار اضافه شده است.
وی ادامه داد: در این طرح شهر جدیدی به نام حوراء نیز در نظر گرفته شده که سرریز جمعیت همدان و شهرهای اقماری در این شهر جای داده خواهند شد و پیش بینی شده که از سال 1400 تا 1415 تعداد 120 هزار نفر در این شهر ساکن خواهند شد که با وضعیت موجود استان از لحاظ مهاجر فرستی نمی توان این پیش بینی را نزدیک به واقعیت متصور شد.
بحث کلانشهری همدان هیچ تعارضی با استقلال شهرهای اقماری آن ندارد
عضو شورای شهر بهار ادامه داد: با توجه به حساسیتی که در مورد این طرح داشتیم شخصا اطلاعات کاملی از آن کسب کرده ام و نظر مشاوران این طرح را پرسیده ام و نکته قابل توجه در این طرح این است که شهرهای اقماری به هیچ وجه استقلال خود را از دست نمی دهند و نمونه آن را شهر تهران می توان نام برد به طوریکه شهر ری، لواسانات و شمیرانات جزء شهرهای اقماری کلانشهر تهران هستند ولی با وجود اینکه هیچ فاصله ای بین این شهرها و تهران نمی توان دید ؛ اما استقلال خود را حفظ کرده وفرماندار ، نماینده ، شهردار و شورای شهر مستقل دارند.
عطایی با تاکید بر اینکه بحث مجموعه شهری در تقسیمات سیاسی تاثیری ندارد گفت: این طرح چند شهر نزدیک به هم را شامل می شود که دارای مشکلات منطقه ای یکسان هستند و اگر از لحاظ تخصیص بودجه بتوان از آن بهره برد نماینده و فرماندار شهرستان می توانند از آن سهم خواهی کنند و شهر نیز از آن بهره مند شود.
وی ادامه داد: آنچه که این روزها صحبتش در محافل پیچیده تنها در حد طرح مطالعاتی است و مشکلات و امکانات آن را بررسی می کند که مدتی راکد بود و حالا یک بار دیگر مطالعات آن از سر گرفته شده است و خدشه ای به استقلال هیچ شهری نمی زند؛ اما آنطور که به نظر می رسد این طرح به نتیجه نخواهد رسید و اگر هم به نتیجه برسد، هیچ جای نگرانی برای مردم ما نیست.

فرماندار شهرستان بهار نیز درباره این موضوع گفت: باتوجه به حساسیت هایی که مردم بهار در این باره داشتند هفته گذشته در کمیته برنامه ریزی استان که در استانداری با حضور نمایندگان همدان، آقایان حاجی بابایی و خجسته برگزار شد این موضوع را مطرح کردم و خواستار روشنگری شدم و ایشان نیز در پاسخ اظهار داشتند که نه تنها بهار که برخی از روستاهای همدان که نزدیک بهار هستند نیز در این طرح نیامده اند.

احسان قنبری با تاکید بر اینکه نام بهار به هیچ وجه در طرح کلانشهری همدان نیامده ادامه داد: اگر کسی نامی از بهار در این طرح آورده غیرکارشناسانه بوده و فرد غیرمسئولی است که باعث ایجاد این شایعه شده و هدفش ایجاد تفرقه بین مردم است.

قنبری در پاسخ به این نکته که بارها در اخبار منتشر شده از مسئولین نام بهار در این طرح آمده ، این نظرات را غیر کارشناسانه عنوان کرد و گفت: من در جایی ندیدم که اسمی از بهار در این طرح آورده شود و اگر کسی طرح را مطالعه کرده یک نسخه هم در اختیار من قرار دهد و با سند و مدرک این را اثبات کند.

گزارش از: مرضیه کریمی رادپور

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر