شهرستان بهار

کاندیدای پوششی خوب یا بد؟؟

شناسه خبر: ۹۱۸۱
کاندیدای پوششی خوب یا بد؟؟

نگاهی به تحرکات کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در شهرستانهای بهار و کبودراهنگ نشان می دهد که تقریبا نیمی از چهره های فعال دراین حوزه کاندیدای پوششی هستند.

به گزارش نشاط شهر، کاندیدای پوششی افرادی هستند که خود به درستی می دانند هم به لحاظ پایگاه اجتماعی هم وزن سیاسی و هم به لحاظ سوابق اجرایی و مدیریتی، در حد و اندازه نمایندگی مجلس نیستند لذا فعالیت آنان در حقیقت بخشی از استراتژی افرادی است که در افکار عمومی به عنوان کاندیداهای اصلی قلمداد می شوند.

بر اساس چنین رویکردی این روزها شهروندان با وجود رکود اقتصادی کسالت آور، شاهد تحرک افراد و چهره هایی هستند که سعی دارند با حضور در اجتماعات عمومی و برگزاری نشستهای خصوصی، خود را به عنوان کاندیدای برتر مجلس یازدهم معرفی نمایند که پشت پرده این فعالیتها داستان دیگری است.

مهمترین دلیل استفاده از کاندیدای پوششی، عدم اطمینان کاندیدای اصلی از کسب رای مورد نیاز است که به وضوح این امر حداقل در لالجین قابل مشاهده است و در شهرهای بهار و کبودرآهنگ نیز نمود عینی دارد.

بررسی ها نشان می دهد از دیگر علل روی آوردن این کاندیداهای شاخص به روش مزبور، این است که یا رد صلاحیت شده اند و برای تضعیف رقیب تا موقع تایید صلاحیت، روی به این عمل آورده اند یا از رد صلاحیت بواسطه فعالیتهای زودهنگام انتخاباتی نگرانند و یا ترس از آمار واقعی رای دهندگان به دارند.

همچنین دلیل دیگر را انفعال مردم و عدم اقبال عمومی بواسطه عملکرد نامناسب نمایندگان کنونی و نیز دوره های قبل می توان دانست که رای خود را کم ارزیابی کرده اند و دست به دامن کاندیداهای پوششی با وعده و وعید های آن چنانی شده اند.

حقیقت غیرقابل انکار این است که نگاه مردم به کارنامه نمایندگان ادوار گذشته -حداقل دو نماینده آخر - مثبت نیست و بسیاری از توقعات مردم و همچنین وعده هایی که نمایندگان ادوار قبل در موسم انتخابات گذشته به مردم دادند محقق نشد، لذا این افراد ترجیح می دهند با واسطه کاندیداهای پوششی به سراغ مردم بروند تا با خرد کردن آراء نامزدهای برتر و چهره های جدید باز رای را به سبدهای خود بیافزایند.

مطمئنا با آغاز فعالیتهای رسمی تبلیغات و مشخص شدن وضعیت بررسی صلاحیت کاندیداهای اصلی، کاندیداهای پوششی با اعلام انصراف به نفع گزینه های خاص کنار خواهند رفت تا اهداف طراحی شده با سهولت بیشتری تحقق یابند و یا اینکه در منطقه خود با ماندن در کارزار رقابت ، آرا رقیب خود در منطقه و شهر خود را خرد کرده تا در اصل آقای فلانی بعنوان نامزد اصلی ، بتواند این رقیب را کنار زده و به مطامع شخصی خود دست یابد.

در همین راستا ، با توجه و اشاره به اخبار ضد و نقیض از رد صلاحیت برخی نامزدهای جدید و نمایندگان ادوار و کنونی منطقه بهار و کبودراهنگ و همچنین برخی از چهره های شاخص فعال در فضای انتخاباتی باید گفت؛ این احتمالات چه از سوی رقبا مطرح شده باشد و یا ظن و تحلیل افکارعمومی باشد، استرس و فشار مضاعفی را بر افراد مزبور وارد می سازد و این روش به عنوان یک ترفند تبلیغی-تخریبی کاندیداها علیه یکدیگر در دوره های گذشته نیز مطرح بوده است.

به هرتقدیر؛ تعدد کاندیدا و مطرح شدن چهره های جدید در فضای انتخاباتی که هرکدام سلیقه سیاسی خاصی را نمایندگی می کنند، می تواند به رقابتی شدن فضای انتخاباتی و گزینش بهتر شهروندان کمک کنند و مردم فهیم هر دو شهرستان باید این بار به دور از هرگونه تعصب قومی قبیله ای و این شهرستان و آن شهرستان و به دور از جبهه گیری های سیاسی و تنها برای رشد و توسعه معقول و واقعی هر دو شهرستان دست به انتخاب بزنند و فریب بازی های سیاسی و نامزدهای پوششی را نخورند و به دنبال کاندیدای برتر اصلی باشند .

#احمد_رجبی_راغب
کارشناس روابط عمومی و فعال فضای مجازی

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • Morteza Ghasemi :
  در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۸ ساعت ۰۹:۳۹
  سلام
  کاندیدای پوششی وجود خارجی ندارد و نخواهد داشت چون همه انسانها برای خودشان یک کرامت نفسی قائلند.
  اما این که چرا ما اینطور برداشت میکنیم به علت عدم وجود دمکراسی در جامعه و فعالیت احزاب است، وگرنه انتخابات حرکتی سیاسی و جبهه گیری سیاسی از ملزومات آن میباشد.
  باید به این موضوع نیز دقت نمود که چون سازو کار معین و مشخصی برای اعلام آمادگی کاندیداها از طرف احزاب یا گروه ها قبل از شروع انتخابات وجود ندارد باید به کسانی که براساس وظیفه شرعی و اجتماعی خود اقدام به ثبت نام مینمایند حق داد و ایشان را مورد احترام قرار داد.
  اگر بنده نیز ثبت نام میکردم وسپس متوجه حضور کاندیدای توانمندتر از خودم میشدم به نفع کاندیدای مطلوب از ادامه رقابت انصراف میدادم تا کمکی کرده باشم به رای دهندگان شهرم.
 • کارشناس :
  در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۸ ساعت ۱۶:۳۴
  برگزاری حدود 40 دوره انتخابات بعضا با مشارکت بیش از 80 درصد واجدین شرایط یعنی وجود دموکراسی یا حق انتخاب .
  اما وقتی رهبر جامعه شاخص انتخاب درست را می گوید و بخشی از مردم دقت نمی کنند و بدون شناخت افراد به یک جریان سیاسی رای می دهند نتیجه آن می شود سطح رفاه کنونی که به گفته رییس محترم دولت 60 میلیون نفر کمک معیشتی دریافت می کنند....
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر