شهرستان بهار

متکدیان عامل تخدیش چهره ی شهرها

شناسه خبر: ۹۵۴۲
متکدیان عامل تخدیش چهره ی شهرها

امروزه درسراسرکشور تکدی گری به عنوان شغل ثابت و بدون زحمت با در آمد نجومی که از ترحم و نوعدوستی و گشاده دستی مردم نشات گرفته که دین مبین اسلام در آیه های ارزشمند خود از کلام الهی و روایات گرفته تا قوانین موضوعه کشور این پدیده ی زشت‌ را به شدت منع نموده تا جایی که در آیه شریفه ۲۷۳ سوره بقره می فرماید: ((لا یسئلون الناس الحافا)) بدین معنی که فقرای واقعی هرگز با اصرار از مردم چیزی نمی گیرند.

به گزارش نشاط شهر در روایتی نیز از امام صادق(ع) آمده است: شیعه ما گدایی نمی کند اگر چه از گرسنگی بمیرد. (وسایل الشیعه ج۶ص۳۰۹) و ایضا در جلد ۲ همان منبع در صص۹۰_۹۲ فتوایی از حضرت امام خمینی (ره) آمده است: گدایی در صورت نیاز مکروه و درصورت عدم نیاز بنا براحتیاط حرام می باشد.

لذا می طلبد پیش از پردازش به قوانین موضوعه این پدیده ی زشت و ناپسند تعاریفی از تکدی گری، کلاشی و ولگردی واشکال حضورشان در جامعه و اصرارشان بر تداوم این امر شوم و زشت ارائه شود :

ولگرد = کسی است که وسیله معاش معلوم ندارد و از روی بی قیدی وتنبلی در صدد تهیه کار برای خود بر نمی آید.

گدا = کسی است که هرگونه درخواست از مردم درانظار عمومی درجهت رفع نیاز وزیر پاگذاشتن شئونات انسانی و اجتماعی است که با عواطف و احساسات و روحیه انسان دوستانه مردم بازی می کند.

کلاش یا قلاش = کسی است که نیازهای خود را با درخواست و با تحمیلات و سماجت و قلدرمابانه واکراه همراه می نماید و مردم نیز با کراهت و بی میلی به درخواست او پاسخ می دهند.

مرتکبین سه جرم یادشده که درقانون وعرف توامان استعمال می شود با اشکالی ازقبیل : ((اسپندگردانی، پاک کردن شیشه ی خودروها با وسایلی چون لنگ و پارچه و اسپری به صورت تحمیلی در سر چهار راه ها ابن سبیل (درراه مانده) در مدخل پاساژها، متروها، ایستگاه های واحد شهری، جلوی پاسگاه های پلیس راه ها درجاده ها، پله های هوایی و...)) بانمایش بازی هایی مانند نقص عضو به صورت مادرزادی، تصنعی با ابتلا به بیماریهای صعب الاعلاج یا لاعلاج و با پوشش های مندرس، اجیراطفال ناتوان جسمی و گاها اشغالگردی و... در محل های ثابت خود که به هیچ قیمتی حاضر به ترک آن نیستند حاضر شده از سادگی، گشاده دستی و ترحم و نوع دوستی مردم نهایت سواستفاده را به عنوان شخص مستمند می کنند.

در صورتی که همین افراد به ظاهر مستمند در اوطان خود از ثروتمندترین اشخاص به شمار می روند این پدیده های زشت ازسال۱۳۲۲طبق مواد ۲۷۳ و ۲۷۶ قانون مجازات عمومی مجرم شناخته شده و به ۵روز حبس و ۵ تومان غرامت محکوم می شدند و در سال۱۳۵۱ طبق ماده شانزده اداره گذرنامه از داشتن گذرنامه محروم و حتی برای حفظ اعتبار و حیثیت کشور ممنوع الخروج شده بودند که این قوانین تا سال ۱۳۷۵پا برجا بود تا اینکه در این سال با اصلاحاتی در قانون مجازات اسلامی مواد۷۱۳و۷۱۲ جایگزین مادتین اخیر الذکر گردید که ماده۷۱۲ اشعار می دارد:

هرکس تکدی یاکلاشی راپیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش نماید یا ولگردی نماید به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد و چنان چه با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق گردد علاوه بر مجازات مذکور اموالی را که از این طریق به دست آورده باشد مصادره خواهد شد.

در ماده ۷۱۳ آمده است : هرکس طفل صغیر یا غیررشید را وسیله تکدی گری قرار دهد یا افرادی را به این امر گمارد به سه ماه تا دو سال حبس و استرداد کلیه اموالی که از این طریق به دست آورده باشد محکوم خواهد شد.

به غیراز دو ماده یاد شده نیروی انتظامی بر اساس بند (چ) ماده ۴۵ آیین دادرسی کیفری مکلف به برخورد با مرتکبین این پدیده زشت به عنوان جرمی مشهود می باشند. همچنین شهرداران نیز وفق بند پنچ ماده ۵۵ قانون این نهاد ملزم به جلوگیری و جمع آوری و هدایت آنان به مراکز کار و توسعه و آموزش عمومی می باشند و نهایتا ماده ۱۲۴ قانون مجازات اسلامی مصوب مورخ ۱/۲/۹۴ ممکل ماده ۷۱۳ می باشد با وجود این ضمانت اجراهای قانونی باز مشاهده می گردد.

متکدیان در داخل شهرها و محل های پرتردد پرسه می زنند که موجب تخدیش چهره­ی شهرها می شوند که تمهیدات این تخدیش را دو عامل زیر به بار می آورد:

الف = خنثی و بی اثر شدن ماده ۷۱۲ توسط ماده ۱۹ همین قانون که حبس ها را به ۸ درجه تقسیم بندی نموده است که حبس در نظرگرفته شده در ماده ۷۱۲ که (۳ماهاست) و از نوع حبس درجه ۸ می باشد که ماده ۶۵ همین قانون که اشعار می دارد: (مرتکب جرایم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آن ۳ ماه باشد به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می گرداند) آن را بی اثر و خنثی گردانده است که موجب تجری و جسارت متکدیان شده است .

ب = دل رحمی و ترحم و نوع دوستی خارج از قاعده و قانون مردم است که موجبات حضور دائمی آنان را فراهم می آورد.

آخرین راهکار مبارزه با متکدیان توسط شورای عالی اداری در جلسه مورخ ۱۵/۲/۷۸ دوازده سازمان و ارگان دولتی را از قبیل (شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی، دادگستری و...) با درنظرگرفتن ردیف بودجه ای در بودجه کل کشور مسئول جمع آوری و هدایت آنان به مراکز آموزش عمومی و... دانسته است که با تفاسیری که گذشت می طلبد قانونگذار جهت مبارزه با این پدیده زشت که همواره چهرهی شهرها خصوصا شهرهای توریست پذیر را مخدوش می نمایند با تصویب ماده واحده ای ماده ۶۵ را در خصوص متکدیان استثنا نماید و از قضات محترم بخواهد که حبس را برای آنها اعمال نماید و از هر گونه دلسوزی و ترحم به این قشر جدا پرهیز بکنند.

پژوهش و نگارش= سیدحسین موسوی

به تاریخ ۱۲/۱/۹۹

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر