شهرستان بهار

تعلل در تشکیل کمیسیون ماده پنج در استان باعث بالا رفتن قیمت زمین در بهار شده است

شناسه خبر: ۹۶۴۵
تعلل در تشکیل کمیسیون ماده پنج در استان باعث بالا رفتن قیمت زمین در بهار شده است

رییس شورای شهر بهار بروکراسی اداری را یکی از مهمترین عوامل بالا رفتن قیمت زمین در شهر بهار دانست و گفت: با تفکیک زمین و افزودن آن به محدوده شهر می توان جلوی بالا رفتن قیمت ها را گرفت ولی تعلل در تشکیل کمیسیون ماده پنج و کمیته فنی استان مانع از این کار می شود به طوریکه هم اکنون ۹ ماه از درخواست شهرداری برای تشکیل این کمیسیون می گذرد.

به گزارش نشاط شهر، این روزها شاهد افزایش لجام گسخته قیمت زمین و مسکن و اجاره بها در شهر بهار هستیم و مسئولین امر نیز هیچ گونه نظارتی بر این بخش ندارند، این در حالی است که این افزایش هر روز در حال صعود است.

در این باره گفتگویی با رئیس شورای شهر بهار داشتیم و علت را از زبان وی جویا شدیم.

حسین فیض الهی یکی از علتهای افزایش قیمت زمین که عمده سرمایه اولیه مسکن است، موانع قانونی و عملکرد ضعیف مسئولین در امر تفکیک و عرضه زمین دانست و اظهار داشت: در دنیای اقتصاد اگر تعادل بین عرضه و تقاضا به هم بخورد ممکن است با بالارفتن یا پایین آمدن قیمت مواجه شویم و در صورتی می توان شاهد ثابت ماندن قیمت ها بود که توازنی بین عرضه و تقاضا به وجود بیاید.

فیض الهی افزود: یکی از عوامل افزایش قیمت زمین در بهار نیز بالا بودن تقاضا و کم بودن عرضه است که این مشکل با تفکیک زمین توسط شهرداری حل خواهد شد، اما مسئله اینجاست که شهرداری خود به تنهایی قادر به صدور مجوز در تفکیک زمین و تغییر کاربری ها نیست و این کار با تشکیل کمیسیون ماده ۵ و کمیته فنی در استان و تصویب طرح شهرداری امکان پذیر است.

وی با گلایه از تشکیل با وقفه این کمیسیون در استان، سختگیری مسئولان و عدم توجه آنان در حل مشکلات مردم را یکی از علل گرانی زمین در شهر دانست و ادامه داد: در بعضی موارد برای تصویب طرح یک زمین تفکیکی و تغییر کاربری آن باید یک سال منتظر بمانیم تا کمیته فنی و کمیسیون ماده ۵ تشکیل شود و یا موانع قانونی مثل نداشتن سند ثبتی بهانه جلوگیری تفکیک زمین می شود، چرا که اکثر زمینهای شهر بهار قدیمی بوده و فاقد سند ثبتی هستند، به همین دلیل این زمینها در این کمیسیون بررسی نمی شوند و بلاتکلیف می مانند.

فیض الهی نبود طرح جامع و طرح تفصیلی شهر را یکی از مشکلات اساسی مردم بهار و شهرداری دانست و با اشاره به اینکه آخرین جلسه کمیسیون ماده ۵ در استان ۹ ماه قبل تشکیل شده ، افزود: از سال گذشته تاکنون حدودا برای پنج هکتار از زمینها درخواست تغییر کاربری و افزوده شدن به محدوده شهر داشتیم، اما این درخواست ها معطل مانده و شهرداری و مردم باید مدت طولانی پشت دربهای کمیسیون ماده ۵ منتظر جواب باشند و همین باعث گلایه مندی مردم از شهرداری نیز شده است.

رئیس شورای شهر بهار نقش برخی از بنگاههای معاملات ملکی که خودشان در گران کردن مسکن و زمین دخیل هستند بسیار پر نگ دانست و گفت: گاهی دیده می شود که برخی از بنگاه داران که خود مالک چندین قطعه زمین و ملک مسکونی هستند به صورت زنجیره ای در بالا بردن قیمت ها دست داشته و با ترفند خاصی بازار گرمی کرده و قیمت ها را بالا می برند، به طوریکه زمینی که دو سال پیش با ۱۵۰ میلیون تومان خریداری شده، امسال یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت زده اند و این مسئله از سوی اتحادیه باید پیگیری شود.

فیض الهی همچنین در ادامه اعمال کاربری های غیر کارشناسی توسط مشاور طرح جامع شهری را نیز از مشکلات دیگر اینحوزه عنوان کرد و ادامه داد: از همشهریان عزیز خواشمندیم زمین و مسکن را به قیمت معقولانه خریداری کنند و بنگاههای معاملاتی نیز با تعامل با یکدیگر نسبت به ارائه نظر کارشناسی اقدام کرده و آن را رعایت کنند تا مردم سرگردان تهیه مسکن و زمین نباشند.

وی در خصوص اجرای حکم دادستانی در خصوص سقف افزایش اجاره بها تا ۲۵ درصد گفت: این حکم در بهار به هیچ عنوان رعایت نمی شود به طوریکه شاهدیم رهن و اجازه بها در برخی نقاط تا ده برابر افزایش داشته است.

فیض الهی افزایش محدوده شهری، تفکیک و عرضه زمین برای ساخت مسکن را یکی از راههای غلبه بر گرانی مسکن دانست و اظهار داشت: شهرداری و شورای شهر به جد دنبال آن است تا با افزوده شدن به محدوده شهر مشکل گرانی زمین در بهار حل شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر