شهرستان بهار

در پی اجرای حکم سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بها در همدان :

مشاورین املاک تمکین می کنند، مالکان زیر بار نمی روند/مالکان عذر مستاجران را می خواهند

شناسه خبر: ۹۶۵۶
 مشاورین املاک تمکین می کنند، مالکان زیر بار نمی روند/مالکان عذر مستاجران را می خواهند

ابراهیم جلالی اجرای حکم دادستان در زمینه سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بهای منازل در همدان را منوط به ارائه اجاره نامه سال گذشته مالکان دانست و گفت: مالکان از ارائه اجاره نامه سال گذشته امتناع می کنند و یا عذر مستاجران را می خواهند

به گزارش نشاط شهر در پی افزایش افسارگسیخته قیمت منازل مسکونی و اجاره بها چندی پیش دادستان شهر همدان طی حکمی اعلام کرد که مستاجران تنها تا سقف ۲۵ درصد از قرارداد قبلی خود حق افزایش قیمت اجاره دارند.

در زمینه چگونگی اجرا شدن این حکم گفتگویی با ابراهیم جلالی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک داشتیم. وی با اذعان به اجرای این حکم در سطح شهر همدان گفت: طبق دستور دادستان ما این حکم را به اعضای زیر مجموعه خود ما اعلام کردیم و هم اکنون این حکم در حال اجراست و مشاورین املاک هم الزاماً باید تمکین کنند و می کنند.

جمالی متضررین اجرای این حکم را صنف مشاورین املاک دانست و گفت: هم اکنون وقتی از طرف بنگاه معاملاتی برای مالکانی که قصد اجاره منزلشان را دارند، مشتری برده می شود و طبق حکم ۲۵ درصد اقدام به تنظیم قرارداد میکنیم، مالک از اجاره منصرف می شود و یا اینکه به طور پنهانی اقدام به بستن قرارداد با فرد می کند که در اینجا تنها مشاورین املاک متضرر می شوند.

وی به بازرسی سازمان تعزیرات به کمک نماینده اتحادیه در منطقه اشاره کرد و گفت: این حکم در حال اجراست اما اعتراض هایی از سوی مشاوربن املاک وجود دارد به این گونه که از وقتی اعلام شده مالکان بیشتر از ۲۵ درصد نمی توانند به اجاره شان اضافه کنند آنها نیز به بهانههای مختلف عذر مستأجرشان را می خواهند و ملکشان را در منطقه دیگری به یک معاملات ملکی دیگر با قیمتی که مدنظرشان است میسپارند.

جمالی اجرای این حکم را منوط به ارائه اجاره نامه سال گذشته مالک دانست و گفت: در اینجا اجاره نامه سال قبل مبنای کار ماست اما در بستن قراردادهای جدید اجاره نامه سال قبل ارائه نمیشود و به همین دلیل نمی توان به راحتی اجرای این حکم را عملی دانست.

جمالی با ارائه پیشنهادی گفت: بهترین راهکار این است که یک کمیته قیمتگذاری تشکیل شود و املاک از طریق کارشناسانی زبده قیمت گذاری شده و به مشاورین املاک نیز اعلام شود تا قرارداد اجاره و فروش بر اساس آن تنظیم شود تا هر کسی نتواند شخصا روی ملکش قیمت گذاری کند.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن قیمت مسکن و اجارهبها تنها در همدان اتفاق نیفتاده گفت: این اتفاق در سایر شهرها و استانهای کشور نیز در حال رخ دادن است و قیمت طلا و ارز هم روی آن تاثیر گذار است. جمالی علت دیگر گران شدن مسکن را طولانی شدن پروسه اداری دانست و گفت: پروسه طولانی کار اداری که گاهی ممکن است یک یا دو سال به طول بیانجامد در بالا رفتن قیمت موثر است چرا که بالا رفتن تورم هر ساله در قیمت ملک تاثیر گذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سامانهای برای ثبت املاک و اجاره بها وجود ندارد اظهار داشت: اگر سامانهای در این زمینه تعبیه شود که هر گونه خرید و فروش و یا اجاره منازل از طریق بنگاه های معاملاتی در آن ثبت شود میتواند در کنترل قیمت نیز تأثیرگذار باشد.

جمالی با اشاره به زیادهخواهی بعضی افراد گفت: با نظر کارشناسان قیمت تمام شده یک منزل مسکونی در حد متوسط حدود متری ۳ تا ۳.۵ میلیون است و اگر قیمت ملک را هم به آن اضافه کنیم به طور مثال ملکی که متری ۸ میلیون باید باشد، متری ۲۰ میلیون یا ۱۸ میلیون قیمت گذاری شده که این واقعی نبوده و بر خلاف انسانیت است.

وی با گلایه از افرادی که مشاورین املاک را مقصر ۱۰۰ درصد گرانی مسکن میدانند گفت: بنگاه های معاملات ملکی فقط واسطه هستند و هیچگونه دخل و تصرفی در قیمتگذاری ندارند بلکه این خود مالک است که روی ملکش قیمت می گذارد که این باید ساماندهی شود.

انتهای پیام/ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر